Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy 21. festiwalu "Lato z Muzami"

Piotr Dumała otrzyma doroczny Laur Cisowy, nagrodę przyznawaną polskim reżyserom za wybitne osiągnięcia zawodowe, na festiwalu "Lato z Muzami" w Nowogardzie. Wydarzenia główne tegorocznej 21. edycji festiwalu odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy Prolog Filmowy.

Piotr Dumała otrzyma Laur Cisowy 21. festiwalu "Lato z Muzami"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Piotr Dumała to jeden z najbardziej cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego, reżyser, scenarzysta, pisarz i rysownik. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, studiował również animację pod okiem samego Daniela Szczechury. Od kilku lat Piotr Dumała realizuje także filmy kinowe i w zgodnej ocenie widzów i krytyków posiadają one niepowtarzalny charakter. Wybrane filmy animowane Piotra Dumały oraz kinową fabułę "Ederly” będzie można zobaczyć na "Lecie z Muzami”.

Piotr Dumała zadebiutował w 1981 roku w Studiu Filmowym Se-ma-for w Łodzi filmem animowanym "Lykantropia”, pełnej czarnego humoru opowieści o bestiach, które okazują się tak naprawdę skrywać ludzkie oblicze. W kolejnych latach zrealizował m.in. "Czarnego Kapturka”, w którym chłopiec znany jako Czarny Kapturek staje się czarnym charakterem znanej baśni, "Łagodną” w oparciu o opowiadanie Fiodora Dostojewskiego czy "Latające włosy” z 1984 roku, w którym po raz pierwszy zastosował stworzoną przez siebie technikę animacji polegającej na wydrapywaniu obrazów na płytach gipsowych. Dumała wypracował w ten sposób niezwykle oryginalny i rozpoznawalny styl animacji, dzięki któremu jego filmy nie sposób pomylić z dziełami jakiegokolwiek innego twórcy. Za najważniejszy film w tym okresie jego twórczości uznawane są "Ściany” z 1987 roku, stawiane w jednym rzędzie z najwybitniejszymi dokonaniami klasyków polskiej animacji, jak "Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego czy "Fotel” Daniela Szczechury. Nagrodzone m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Espinho, MFF Animowanych w Ottawie czy na Krakowskim Festiwalu Filmowym, "Ściany” to poruszające studium klaustrofobii, odczytywane jako metaforyczna przypowieść o życiu Polaków w PRL-u.

Już wtedy Dumała dał się poznać jako mistrz kina psychologicznego, używający technik kina animowanego do odmalowania najbardziej złożonych stanów emocjonalnych człowieka. W swoich kolejnych dziełach często osadza akcję na granicy jawy i snu, wykorzystując medium filmowe do opowiadania o lękach, obsesjach i tajemnicach swoich bohaterów. Za jedne z jego najwybitniejszych dzieł są uznawane "Franz Kafka” z 1991 roku i "Zbrodnia i kara” z 2000 roku.

Piotr Dumała jest ponadto autorem zbioru opowiadań "Gra w żyletki” i komiksu "Zbrodnia i kara”, a w 2009 roku zadebiutował jako reżyser filmów fabularnych świetnie przyjętym "Lasem” z Mariuszem Bonaszewskim i Stanisławem Brudnym w rolach głównych, w którym z powodzeniem łączy technikę animacji z filmem aktorskim. Z Bonaszewskim współpracował ponadto przy swoim najnowszym filmie aktorskim "Ederly”, onirycznej opowieści o miasteczku istniejącym na granicy realnego świata i snu. Główny bohater, konserwator zabytków Słow trafia tam, by odrestaurować kościelne rzeźby, ale z miejsca zostaje wzięty przez okolicznych mieszkańców za kogoś innego. "Ederly” to czarno-biała, surrealistyczna komedia z elementami kryminału, nagrodzona Złotym Pazurem w Konkursie Inne Spojrzenie na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Piotr Dumała będzie gościem "Lata z Muzami”. 14 lipca odbędzie się spotkanie towarzyszące seansowi krótkich filmów mistrza, których wyboru dokonał sam laureat. Jeszcze tego samego dnia, podczas otwarcia festiwalu, Piotr Dumała otrzyma honorowy "Laur Cisowy”. Dzień później publiczność będzie mogła obejrzeć fantastyczny "Ederly”, po którym także odbędzie się spotkanie z reżyserem.


Główne wydarzenia 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy filmowy "prolog" odbywający się w przestrzeni miasta – w kinie i na plaży. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych "Filmowa Młoda Polska", zaplanowana została prezentacja filmu niemego z premierową muzyką graną na żywo, będą koncerty i występy artystyczne.

Główne dni festiwalowe poprzedzają też warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z "Latem z Muzami". W dniach 7-16 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach z takich dziedzin jak: teatr, taniec, malarstwo, wokal, instrumenty, film-foto, warsztaty ognia i bębny. Finałem tych spotkań jest specjalny plenerowy koncert dla gości i mieszkańców Nowogardu. Miasto w te dni tętni życiem kulturalnym.

Więcej na www.ndk.pl i www.festiwal.ndk.pl

Źródło artykułu:WP Film

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)