Trwa ładowanie...

Pokazy specjalne Camerimage 2017. Znamy listę filmów

Organizatorzy zaprezentowali skład sekcji Pokazy specjalne 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. To blisko dwadzieścia filmów z lat 1976-2017.

Pokazy specjalne Camerimage 2017. Znamy listę filmówŹródło: Materiały prasowe
d43x3to
d43x3to

"Czas mroku"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Rok 1940, większość Europy stoi w ogniu, kolejne państwa poddają się agresji hitlerowskich wojsk. W Wielkiej Brytanii premierem zostaje Winston Churchill, doświadczony polityk, który jako jeden z nielicznych wierzy w budowanie silnej koalicji w czasach największego możliwego kryzysu. Kolejne lata nie będą jednak dla niego ani łatwe, ani przyjemne. Kraj potrzebuje silnego przywódcy i człowieka niezłomnego, którym Churchill staje się w trakcie wystąpień publicznych i spotkań na szczycie. Nie jest jednak w stanie ukryć przed światem swej łagodniejszej strony, targających jego sumieniem wątpliwości. Już niedługo stanie przed największym wyzwaniem w karierze, zostając zmuszonym do starcia zarówno z wrogiem zewnętrznym, jak i wewnętrznym.

Tytuł oryginalny: Darkest Hour
Reżyseria: Joe Wright
Zdjęcia: Bruno Delbonnel
Produkcja: Working Title Films
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o. (UIP Polska)
Wielka Brytania, 2017

"Get Out"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Miłość wszystko wybacza i bywa ślepa. Ze światem jest jednak inaczej. Gdyby ludziom nie towarzyszyły podziały, kontrowersje i różne akty agresji, nie byliby ludźmi. Przekonuje się o tym na własnej skórze czarnoskóry fotograf Chris, który za namową swojej białej dziewczyny, Rose, wyrusza na najtrudniejszą przygodę swego życia – poznać jej rodziców. Z początku serdeczni, uśmiechnięci i zadowoleni ze swej liberalnej otwartości na wszelką inność Armitage’owie skrywają jednak wielki sekret. Jeden z tych sekretów, które nie tylko przekreślają potencjalnych teściów w oczach młodego mężczyzny, ale także sprawiają, że człowiek zaczyna uciekać w obawie o swe własne życie. Dosłownie.

d43x3to

Reżyseria: Jordan Peele
Zdjęcia: Toby Oliver
Produkcja: Blumhouse Productions, Monkeypaw Productions, QC Entertainment
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o. (UIP Polska)
USA, 2017

"Kształt wody"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Elisa nie miała łatwego życia. Jest sierotą, która nigdy nie poznała swoich rodziców. Jest niema, co oznacza, że automatycznie skazywana na bycie gorszą. W świecie, w którym żeby coś osiągnąć, trzeba przepychać się łokciami, jest skazana na życie z miesiąca na miesiąc i usługiwanie bardziej przebojowym ludziom. Elisa ma jednak coś, czego inni nie mają: ogromną empatię i jeszcze większą wyobraźnię. Cechy te przydadzą jej się w laboratorium rządowym, w którym pracuje jako sprzątaczka. Pewnego dnia spotyka bowiem uwięzionego przez wojsko stwora rodem z hollywoodzkich horrorów. Gdy jednak zaczyna mu się przyglądać i go poznawać, uświadamia sobie, że to nie żadna bestia, lecz wrażliwa i krucha istota, która została już w dniu urodzenia skazana na życie w cierpieniu w świecie ludzi.

Tytuł oryginalny: The Shape of Water
Reżyseria: Guillermo del Toro
Zdjęcia: Dan Laustsen
Produkcja: Fox Searchlight Pictures, Bullion Productions
Polski dystrybutor: Imperial CinePix z o. o.
USA, 2017

"Marshall"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Thurgood Marshall zapisał się w historii tym, że w 1967 roku został pierwszym czarnoskórym sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, tworząc precedens, który zmienił cały kraj. Rzadko kiedy mówi się jednak o tym, kim Marshall był wcześniej, jakim był człowiekiem, w jaki sposób zdobył renomę, która pozwoliła mu na osiągnięcie tak wysokiego stanowiska. Film opowiada o młodości przyszłego sędziego, gdy jako charyzmatyczny prawnik walczył idealistycznie o społeczne zmiany. Akcja rozgrywa się w 1941 roku, gdy Marshall stawia czoło systemowi, podejmując się obrony czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Pomaga mu biały prawnik, ale reszta kraju patrzy na to wszystko ze zdumieniem.

d43x3to

Reżyseria: Reginald Hudlin
Zdjęcia: Newton Thomas Siegel
Produkcja: Chestnut Ridge Productions, China Wit Media, Starlight Media, Super Hero Films
USA, 2017

"Mishima: A Life in Four Chapters"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pisarz, poeta, dramaturg, aktor i reżyser filmowy Yukio Mishima jest zgodnie uznawany za jednego z najlepszych japońskich autorów XX wieku. Był jednocześnie niezwykle fascynującym człowiekiem i artystą pełnym skrajności. Przełamywał za pomocą swej twórczości społeczne tabu i łagodził konwenanse, ale także angażował się w politykę kraju, miał własną prywatną armię i zwalczał wszelkie przejawy rodzącego się na jego oczach konsumpcjonizmu. W filmie, dostosowanym formą do twórczości Mishimy, fakty z jego życia mieszają się z różnymi mitami, fikcja literacka przeplata się z rzeczywistością, a sztuka przenika życie do tego stopnia, że czasami trudno odróżnić jedno od drugiego.

d43x3to

Reżyseria: Paul Schrader
Zdjęcia: John Bailey
Produkcja: Zoetrope Studios, Lucasfilm Ltd., Filmlink International, M Company, Tristone Entertainment Inc.
USA, Japonia, 1985

W tytułowym pociągu spotyka się kilkanaście osób, przedstawicieli różnych kultur, zawodów, grup wiekowych, klas społecznych, światopoglądów. Wśród nich słynny Belg Hercules Poirot, prawdopodobnie najlepszy detektyw świata. Wszystko wydaje się toczyć normalnym rytmem, również rozmowy pomiędzy współpasażerami o wszystkim i o niczym, żeby tylko podtrzymać iluzoryczne konwenanse. Pewnej nocy dochodzi jednak do brutalnego morderstwa i to właśnie na detektywie spocznie odnalezienie sprawcy. Problem w tym, że popełnić zbrodnię mógł dosłownie każdy z jadących. Sytuację pogarsza fakt, że wytrąceni z równowagi pasażerowie zaczynają się powoli rzucać sobie do gardeł.

d43x3to

Tytuł oryginalny: Murder on the Orient Express
Reżyseria: Kenneth Branagh
Zdjęcia: Haris Zambarloukos
Produkcja: Scott Free Productions, Latina Pictures, Twentieth Century Fox Film Corporation, Genre Films, The Mark Gordon Company, The Estate of Agatha Christie
Polski dystrybutor: Imperial CinePix Sp. z o. o.
USA, Malta, 2017

"Nasze noce"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Addie i Louis to wdowa i wdowiec, którzy mają już dawno za sobą najlepsze lata, największe szaleństwa, najpiękniejsze plany i marzenia. Żyją sobie statecznie i bez większego szumu w swych domach pełnych pamiątek po dobrze przeżytym życiu. Doskwiera im jednak samotność, a że są sąsiadami, nawiązują niezobowiązujący romans. Nie żeby coś komuś udowodnić, lecz po prostu żeby móc z kimś porozmawiać, do kogoś się przytulić, przeżyć jeszcze u czyjegoś boku coś prawdziwego. Dwójka kochanków w jesieni życia doskonale zna swoje wady i słabości, a nawet część dawnych grzechów, jednakże krucha z początku więź przeradza się w coś znacznie poważniejszego.

d43x3to

Tytuł oryginalny: Our Souls at Night
Reżyseria: Ritesh Batra
Zdjęcia: Stephen Goldblatt
USA, 2017

"Obsesja"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Bogaty biznesmen Michael stracił w tragicznych okolicznościach żonę i córkę, częściowo ze swojej winy. Targany wyrzutami sumienia spędził kolejne lata na upamiętnianiu ukochanych osób, których już nigdy więcej nie zobaczy, nie dotknie, nie przytuli. Kilkanaście lat po tamtych wydarzeniach Michael wyjeżdża do Florencji, gdzie poznał niegdyś swoją piękną żonę, po czym… natrafia na dziewczynę, która ją do złudzenia przypomina. Jak to możliwe? Dlaczego los go prześladuje po tylu latach? A może to znak, który warto wziąć pod uwagę? Mężczyzna nie potrafi przestać myśleć o tajemniczej nieznajomej i zaczyna gubić się w otaczającej go rzeczywistości.

d43x3to

Tytuł oryginalny: Obsession
Reżyseria: Brian De Palma
Zdjęcia: Vilmos Zsigmond
Produkcja: Columbia Pictures Corporation, Yellowbird Productions
USA, 1976

"Only the Brave"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Oparta na tragicznych prawdziwych wydarzeniach opowieść o grupie specjalnie wyszkolonych strażaków, którzy w czerwcu 2013 roku stawili czoła szalejącemu żywiołowi, pochłaniającemu błyskawicznie lasy w pobliżu Yarnell w stanie Arizona. Ciągnąca się przez kilka dni walka z rozprzestrzeniającym się na dziesiątki nieprzewidywalnych sposobów ogniem ukazuje ludzi, którzy narażają swoje życie dla dobra ogółu, lecz nie czują się bohaterami. Mają swoje plany i marzenia, jedni myślą o założeniu rodziny, inni próbują wyjść wreszcie na prostą po latach spędzonych na walce z nałogiem. Wykonują po prostu swoją pracę, a po jej zakończeniu chcą wrócić do swych domów i zapomnieć, że znowu byli blisko śmierci.

Reżyseria: Joseph Kosinski
Zdjęcia: Claudio Miranda
Produkcja: Black Label Media, Conde Nast Entertainment, Di Bonaventura Pictures
Polski dystrybutor: Monolith Films Sp. z o. o.
USA, 2017

"An Ordinary Man"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Bezimienny zbrodniarz wojenny, człowiek, który przez lata z dziką przyjemnością pozbawiał innych ludzi życia, rodzin i nadziei, ukrywa się w jakimś niezidentyfikowanym miejscu przed tymi, którzy chcą mu wymierzyć sprawiedliwość. Jego jedynym kontaktem ze światem zewnętrznym jest pokojówka, młoda dziewczyna oddelegowana, by mu pomóc w „zwyczajnym życiu”. Z początku jest między nimi dystans, z jej strony nawet pewna pogarda, ale z czasem zaczynają ze sobą rozmawiać, wymieniać się argumentacjami, opowiadać o rzeczach, które ich zdefiniowały. Oboje wpływają na swoje postrzeganie świata. Pojawia się fascynacja, być może nawet jakiś rodzaj zrozumienia. Pytanie czy to wystarczy, żeby uciszyć wątpliwości sumienia?

Reżyseria: Brad Silberling
Zdjęcia: Magdalena Górka
Produkcja: Enderby Entertainment, Lavender Pictures, Reveal Entertainment
USA, Serbia, 2017

"Polowanie na króliki"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Aborygeni, tak jak inne rdzenne ludy świata wypierane przez wieki przez białych osadników ze swych ziem, przeszli w Australii prawdziwą gehennę. Film opowiada o jednym z aspektów świadomego eliminowania aborygeńskiej krwi, które stosowali czujący się jak u siebie biali. Jest rok 1931. Trzy aborygeńskie dziewczynki zostają – całkowicie zgodnie z obowiązującym prawem – odebrane rodzicom i wysłane do specjalnego sierocińca, z którego mają wyjść po latach jako idealne służące dla białych rodzin. Małe bohaterki uciekają jednak z tego miejsca i rozpoczynają podróż powrotną, mając przed sobą setki kilometrów niegościnnych terenów. Spotykają na swej drodze wiele życzliwych osób, ale jednocześnie są ścigane przez przedstawicieli prawa i porządku.

Tytuł oryginalny: Rabbit-Proof Fence
Reżyseria: Phillip Noyce
Zdjęcia: Christopher Doyle
Produkcja: Australian Film Commission, Showtime Australia
Australia, 2002

"Pomniejszenie"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Co by było, gdyby wszystkie nasze problemy mogli rozwiązać norwescy naukowcy, którzy odkryli metodę pomniejszania człowieka do rozmiaru kilkucentymetrowej miniaturki? Jak by wyglądało życie w szczęściu i luksusie, ale w skali mikro, wiedząc, że tuż obok – choć w takiej perspektywie metry stają się kilometrami – duzi, smutni, zadłużeni wszędzie ludzie egzystują z miesiąca na miesiąc? Czy fakt, że przemianami zawiadują ogromne korporacje, wydające ogromne pieniądze na promocję i marketing, nie powinien czegoś sugerować? Przedyskutowawszy wszelkie „za” i „przeciw”, Paul i Audrey decydują się podjąć ryzyko i rozpocząć nowe życie w wersji mini. Jakże naiwni są, myśląc, że uciekną od odpowiedzialności za siebie i innych…

Tytuł oryginalny: Downsizing
Reżyseria: Alexander Payne
Zdjęcia: Phedon Papamichael
Produkcja: Ad Hominem Enterprises, Annapurna Pictures, Paramount Pictures
Polski dystrybutor: United International Pictures Sp. z o. o. (UIP Polska)
USA, 2017

"Powrót do Montauk"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jeśli zawierzyć padającym z ekranu słowom, wedle których w życiu liczą się tylko dwie rzeczy, największy popełniony błąd oraz najbardziej odczuwalny żal za czymś, czego nigdy się nie zrobiło, pisarz Max Zorn wydaje się być w bardzo trudnej sytuacji. Wrócił właśnie do Nowego Jorku, by promować swoją najnowszą książkę, ale jego myśli zajmuje wyłącznie odnalezienie kobiety, z którą lata wcześniej przeżył płomienny romans. Miłość nie wystarczyła, a Max poślubił osobę, której nigdy tak naprawdę nie kochał, ale życie z którą było łatwiejsze i wygodniejsze. Czy los pozwoli bohaterowi naprawić błędy przeszłości, nie krzywdząc po raz kolejny kobiet jego życia?

Tytuł oryginalny: Return to Montauk
Reżyseria: Volker Schlöndorff
Zdjęcia: Jérôme Alméras
Produkcja: Film And Music Entertainment Ltd., Ziegler Film & Company, Volksfilm, Gaumont
Polski dystrybutor: Bomba Film
Niemcy, 2017

"To przychodzi po zmroku"

Dwie wyznające inne wartości rodziny egzystują zabarykadowane w chatce w środku lasu, otoczone zewsząd terenem, po którym mogą chodzić zarażeni. Czym zarażeni? Nie wiadomo, świat opanowała jakaś zaraza zamieniająca ludzi w potwory. W chatce raz panuje spokój, swego rodzaju symbioza, innym razem wrze, gdy mieszkańcy poddają się narastającemu z każdym dniem napięciu. Gdzie uciekać, jeśli świat wydaje się być na skraju apokalipsy. Jak żyć normalnie, gdy nie można ufać ludziom, z którymi dzieli się potencjalnie ostatnie bezpieczne miejsce na Ziemi? W jaki sposób chronić własną rodzinę, jeśli jej członkowie mogą stać się największym wrogiem?

Tytuł oryginalny: It Comes at Night
Reżyseria: Trey Edward Shults
Zdjęcia: Drew Daniels
Produkcja: Animal Kingdom Films, A24
Polski dystrybutor: M2Films
USA, 2017

"Twin Peaks"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Wyreżyserowana w całości przez Davida Lyncha nowa, 18-odcinkowa seria produkcji SHOWTIME, odbywa się 25 lat po tym, jak mieszkańców niezwykłego amerykańskiego miasteczka zszokowało morderstwo lokalnej piękności, Laury Palmer.

Reżyseria: David Lynch
Zdjęcia: Peter Deming
Produkcja: Showtime Networks, Lynch/Frost Productions. Rancho Rosa Partnership
Polski dystrybutor: HBO Polska
USA, 2017

"Twój Vincent"

Niektóre filmy są kręcone tak, że przypominają ruchome obrazy, malowane ruchem kamery, światłem i kompozycją kadru. Inne naśladują różne techniki malarskie, by opowiadać wymowne historie. Opowieść o młodym chłopaku, który zaczyna mieć obsesję na punkcie odkrycia prawdziwej przyczyny śmierci Vincenta van Gogha, jest dosłownie filmem-obrazem. Z każdą klatką najpierw namalowaną fizycznie, ręcznie, technikami słynnego malarza, a później przeniesioną w ramy animowanego filmu fabularnego. Podążając za chłopakiem, który poznaje nowe fakty z życia van Gogha i znajduje różne ciekawe tropy, poznajemy lepiej nie tylko tajemniczego geniusza, ale także świat, który inspirował go do malowania, a który ostatecznie go zabił.

Tytuł angielski: Loving Vincent
Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Zdjęcia: Tristan Oliver, Łukasz Żal
Produkcja: BreakThru Films, Odra-Film, Trademark Films, Centrum Technologii Audiowizualnych. Silver Reel
Polski dystrybutor: NEXT FILM Sp. z o. o.
Wielka Brytania, Polska, 2017

"Wesele"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jeden z największych klasyków polskiej literatury przeniesiony w ramy nieśmiertelnego dzieła filmowego, na którym wychowały się całe pokolenia miłośników kina. Rozgrywająca się na przełomie XIX i XX wieku, w czasach gdy Polska znajdowała się ciągle pod zaborami, opowieść o tytułowym weselu krakowskiego inteligenta z dziewczyną pochodzącą z chłopskiej rodziny, które przeradza się w symboliczne rozliczenie z barwnymi narodowymi wadami i mitami. Goście bawią się do białego rana, piją, kłócą, tańczą, ściągają społeczne maski, napotykają widma przeszłości, dokonują rachunków sumienia, a lokalny kontekst przenika się wzajemnie z uniwersalnym przesłaniem o tym, że wolności nie można przespać.

Tytuł angielski: The Wedding
Reżyseria: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Witold Sobociński
Produkcja: Fundacja Promocji Kina FILM POLSKI
Polski dystrybutor: KinoRP - CYFROWE REPOZYTORIUM FILMOWE
Polska, 1973

"The White Girl"

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Trójka społecznych outsiderów poszukuje szczęścia i spełnienia w małej społeczności rybackiej, ostatniej tego typu na terenie Hong Kongu. Tytułowa biała dziewczyna ma alergię na słońce, przez co swobodnie może poruszać się wyłącznie nocami, również dlatego, że nikt nie posądza jej o bycie złym omenem. Sakamoto to pochodzący z Japonii artysta, który tworzy w odosobnieniu specyficzny projekt filmowy, swoisty zapis codziennego życia wioski. Ho Zai jest dzieckiem ulicy, młodym cwaniakiem, który zna każdego, i przed którym nie ma żadnych tajemnic. Nagle na horyzoncie pojawiają się deweloperzy, którzy widzą w tych terenach potencjał na nowe, ekscytujące inwestycje. Pewien świat odchodzi powoli w zapomnienie.

Reżyseria: Jenny Suen
Zdjęcia: Christopher Doyle
Produkcja: Pica Pica Media
Hong Kong, 2017

25. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy

w dniach od 11 do 18 listopada 2017
Więcej na temat Bydgoszczy można znaleźć na www.visitbydgoszcz.pl

Biuro Festiwalowe Camerimage
www.camerimage.pl

d43x3to
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43x3to