Trwa ładowanie...
Megafon.pl
23-01-2017 12:54

Polska chce przyciągnąć zagranicznych filmowców. Planowane zachęty finansowe

20 stycznia zakończyły się konsultacje publiczne projektu ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Celem jest m.in. przyciągnięcie zagranicznych twórców i wsparcie rodzimych filmowców.

Polska chce przyciągnąć zagranicznych filmowców. Planowane zachęty finansoweŹródło: Materiały prasowe
d5bxnu1
d5bxnu1

Nie od dziś wiadomo, że zagraniczni twórcy chętnie realizują swe filmy w Czechach czy na Węgrzech. Powodem są... pieniądze, gdyż kraje te proponują pewne ulgi. Sytuacja ma się zmienić. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowało projekt ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Ma ona za zadanie poprawę warunków funkcjonowania przemysłu audiowizualnego w Polsce i stworzenie nowoczesnego systemu zachęt finansowych.

Ustawa powołuje do życia Polski Fundusz Audiowizualny, który będzie zarządzał budżetem na zachęty produkcyjne w wysokości 100 milionów złotych rocznie. Wsparcie będą mogły otrzymać filmy polskie, koprodukcje oraz serwisy zagraniczne wykonywane przez polskie podmioty. Dofinansowane będą mogły być filmy fabularne, dokumentalne, animowane oraz wysokobudżetowe seriale telewizyjne. Producenci będą mogli ubiegać się o refundację 25 % polskich wydatków kwalifikowanych. System będzie możliwie najbardziej automatyczny, oparty na spełnieniu odpowiednich warunków testu kulturowego, produkcyjnego oraz poniesieniu określonych kosztów na realizację produkcji na terenie Polski.

Projekt ustawy można znaleźć pod tym adresem.

24 marca do kin trafi film "Azyl" z Jessicą Chastain w roli głównej. Choć akcja dzieje się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, obraz był realizowany w czeskiej Pradze.

Dramat opowiada historię wieloletniego dyrektora Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i powstańca warszawskiego, Jana Żabińskiego (Johan Heldenbergh)
oraz jego żony Antoniny (Jessica Chastain)
. Po wrześniu 1939 roku, po zbombardowaniu zoo, Żabińscy wykorzystali opustoszałe pomieszczenia do ukrywania Żydów, uciekających z terenów warszawskiego getta.

d5bxnu1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bxnu1