Trwa ładowanie...
d4j3tou

Powstaje Gdyńska Szkoła Filmowa

Share
Powstaje Gdyńska Szkoła Filmowa
Źródło: AKPA
d4j3tou

W styczniu 2010 roku zostanie powołana Gdyńska Szkoła Filmowa. Za założenie szkoły odpowiadają Pomorska Fundacja Filmowa oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Mecenat nad wydarzeniem objęło Miasto Gdynia.

Projekt założenia szkoły filmowej na Pomorzu istniał od dawna, jednak dopiero Pomorskie Warsztaty Filmowe sprawiły, że wszedł w fazę realizacji.
"-Od dwóch lat biorę udział w Pomorskich Warsztatach Filmowych i nie mogę wyjść z podziwu, jak bardzo uzdolnioną i pełną pasji młodzież mamy tu, na Pomorzu. Młodzi ludzie, którzy zapisują się na warsztaty mają ogromny potencjał, a dzięki szkole filmowej ich talent ujrzy światło dzienne" - powiedział dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Robert GlińskiRobert Gliński (także rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi).

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podszedł do pomysłu Roberta Glińskiego bardzo entuzjastycznie.

d4j3tou

"-Chętnie zainwestowaliśmy w ten projekt, gdyż w moim przekonaniu dla wielu światowych miast to właśnie kultura jest wyznacznikiem nowoczesności, a Gdynia aspiruje do bycia nowoczesnym, idącym z trendami miastem. Ponadto uznaliśmy, że założenie szkoły filmowej w Gdyni będzie dobrze korespondowało z festiwalem filmów fabularnych, który odbywa się tu co roku" - podsumował Wojciech Szczurek.

W styczniu zostanie uruchomione biuro Gdyńskiej Szkoły Filmowej, rekrutacja ruszy w kwietniu, w czerwcu odbędzie się egzamin, a od października rozpoczną się zajęcia na kierunku reżysersko-operatorskim. Nauka w szkole będzie trwała rok.

"-W Gdyńskiej Szkole Filmowej przyjęliśmy model nauczania podobny do tego w łódzkiej Filmówce, a napisany przez Jerzego Teplica. Studenci muszą otrzymać od swych wykładowców teorię i praktykę, a naszym zadaniem jest wyważenie idealnych proporcji pomiędzy tymi dwoma aspektami nauczania" - powiedział Robert Gliński.

Nauka w Gdyńskiej Szkole Filmowej będzie odbywała się dwutorowo: na wydziale fabularnym oraz dokumentalnym. Program nauczania reżyserii i sztuki operatorskiej będzie obudowany dużą ilością przedmiotów kierunkowych, mających zapoznać słuchaczy ze wszystkimi aspektami realizacji utworu filmowego (scenografia, kostiumologia, fotografia, montaż filmowy, muzyka filmowa, technologia dźwięku, produkcja, praca z aktorem).

d4j3tou

Ponadto studenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej będą mogli odbyć dwutygodniowe praktyki w łódzkiej Filmówce oraz na planie którejś z produkcji aktualnie realizowanej w Polsce.

Gdyńska Szkoła Filmowa będzie w stałym kontakcie z polskimi i zagranicznymi instytucjami edukacji filmowej, a materiały zrealizowane przez studentów będą wysyłane na festiwale filmowe, także te zagraniczne.

Na początek do szkoły zostanie przyjętych 12 studentów. Semestr nauki będzie kosztował ok. 1 800 złotych.

"-Jest to szkoła dla młodych, pełnych pasji osób, a nie placówka doskonalenia zawodowego" - powiedział Robert Gliński, zaznaczając, że dużym atutem szkoły będzie silna relacja uczeń-mistrz. Każdy student może liczyć na indywidualne traktowanie przez wykładowców. Zajęcia w szkole będą zajmowały cztery dni w tygodniu (czwartek-niedziela).

d4j3tou

Gdyńska Szkoła Filmowa ma także na celu zintegrowanie trójmiejskich filmowców, którzy na razie są rozbitym ciałem i działają bardzo indywidualnie.

Założenie szkoły filmowej w Gdyni nie spowoduje rezygnacji z Pomorskich Warsztatów Filmowych, które będą się odbywały co roku latem.

"Co więcej, jest projekt, żeby najlepszy uczestnik warsztatów miał wolny wstęp do Gdyńskiej Szkoły Filmowej" - podsumowuje Robert Gliński.

Wśród wykładowców znajdą się: Robert Gliński, Milenia Fiedler, Paweł Huelle, Andrzej Jaroszewicz, Marek Kuczyński, Rafał Listopad, Grzegorz Łoszewski, Radek Moenert, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn oraz Andrzej Titkow.

d4j3tou

Podziel się opinią

Share
d4j3tou
d4j3tou