Program TV na niedzielę: "Iron Man 3", "X‑Men Apocalypse", "Maminsynek" [28.05]

W niedzielny wieczór obejrzymy w telewizji "Wroga u bram", czyli jeden z najdroższych europejskich filmów, z trzecią część przeboju ''Iron Man'' z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej, "X-Men Apocalypse" oraz "Maminsynka" - kolejny pełnometrażowy film, który zagościł na antenie kanale WP. Oprócz tego polecamy polskie klasyki, takie jak "Znachor" czy "Przesłuchanie". Sprawdź, co jeszcze warto obejrzeć w telewizji 28 maja.

Program TV na niedzielę: "Iron Man 3",  "X-Men Apocalypse", "Maminsynek" [28.05]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

W dniu premiery (2001) "Wróg u bram" z budżetem na poziomie 90 milionów dolarów był najdroższym przedsięwzięciem w historii europejskiej kinematografii. Film Jeana Jacquesa Annauda ("Imię Róży", "Siedem lat w Tybecie") jest po dziś dzień uważany za jeden z najlepszych obrazów wojennych, choć wartość historyczna i wątpliwe przywiązanie do faktów wzbudziło ogromne kontrowersje. „Wróg u bram” to opowieść oparta na motywach prawdziwej historii, która rozegrała się podczas bitwy o Stalingrad w 1942 roku. Jude Law wcielił się w rolę radzieckiego snajpera Vasila Zaitseva, który miał na swoim koncie setki zabitych nazistów podczas oblężenia Stalingradu. Aby przerwać dobrą passę Zaitseva, Niemcy wysyłają na misję majora Koniga (Ed Harris)
.

"X-Men Apocalypse"

Najnowsza odsłona przygód komiksowych superbohaterów Marvela. Tytułowy Apocalypse (świetnie ucharakteryzowany Oscar Isaacs) to pierwszy i najpotężniejszy mutant z uniwersum X-Men, którego od zarania cywilizacji czczono niczym boga. Apocalypse przejął moce wielu innych mutantów, co czyni go nieśmiertelnym i niepokonanym. Gdy budzi się do życia po wielu tysiącach lat, postanawia podbić świat i gromadzi wokół siebie grupę potężnych mutantów, wśród których jest rozczarowany i pozbawiony złudzeń Magneto (Michael Fassbender)
. Wspólnie postanawiają oczyścić rodzaj ludzki i zaprowadzić nowy porządek na świecie, którym odtąd niepodzielnie władać będzie Apocalypse.

Niezastąpiony Robert Downey Jr. powraca w roli miliardera i genialnego wynalazcy Tony’ego Starka w trzeciej części historii ze świata Marvela. Świat Tony'ego Starka legł w gruzach wskutek podstępnych działań jednego z jego najpotężniejszych wrogów. W poszukiwaniu zemsty Stark wyrusza w podróż, która wystawi na próbę siłę jego charakteru i ducha walki. Przyparty do muru, znów może polegać wyłącznie na swojej pomysłowości i instynkcie. Wkrótce odkrywa odpowiedź na od dawna nurtujące go pytanie: czy to zbroja czyni superbohatera?

Akcja "Elizjum" rozgrywa się w roku 2159, w świecie, w którym ludzkość została podzielona na dwie strefy ekonomiczne. Bogaci mieszkają w luksusowej stacji kosmicznej zwanej Elysium, a biedni - na spustoszonej, przeludnionej Ziemi. Max (Matt Damon)
ulega napromieniowaniu w fabryce, w której pracuje, w wyniku czego pozostaje mu pięć dni życia. Aby przeżyć, musi dostać się na górę. Na jego drodze staje sekretarz Rhodes (Jodie Foster), bezwzględna przedstawicielka rządu, która zrobi wszystko, aby chronić Elysium przed ludźmi z Ziemi.

"Maminsynek"

Jeffrey Mannus ma 29 lat i mieszka z matką, Jan. Zamiast zacząć samodzielne życie, woli kolekcjonować komiksy i spędzać czas na grach wideo. Nie ma zamiaru opuszczać rodzinnego domu. W życiu Jan pojawia się Mert Rosenbloom, pełen entuzjazmu specjalista od technik motywacyjnych. Jeffrey traktuje nowego partnera matki jak intruza i postanawia się go pozbyć. Sprzymierzeńcem w realizacji planu staje się piosenkarka Nora Flannigan. Gdy walka między mężczyznami rozpętuje się na dobre, Jeffrey z zaskoczeniem odkrywa w sobie dorosłego.

"Bękarty wojny"

Film Quentina Tarantino z 2009 roku z gwiazdorską obsadą (Brad Pitt, Eli Roth, Christoph Waltz, Michael Fassbender, Til Schweiger) opowiada historię tytułowego oddziału złożonego z amerykańskich Żydów, którzy szykują zamach na Hitlera w okupowanej Francji. Niezwykła wizja drugiej wojny światowej w połączeniu z genialnym aktorstwem czyni z "Bękartów wojny" pozycję obowiązkową nie tylko dla fanów Tarantino.

"Przesłuchanie"

"Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego (reżyser i scenarzysta) jest uważane za najgłośniejszy polski film zakazany w czasach PRL-u przez cenzurę. Obraz nakręcony w 1982 roku czekał na swoją oficjalną premierę przez siedem lat, a jego realizacja doprowadziła do rozwiązania Zespołu Filmowego "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Film z Krystyną Jandą (nagrodzona w Cannes w 1990 r.) i Januszem Gajosem w rolach głównych to historia młodej kobiety, niesłusznie więzionej i zmuszanej do zeznawania przeciwko jej znajomemu. Prawdziwy obraz stalinizmu, który był nie do przyjęcia przez władze PRL.

"Znachor"

Profesor Rafał Wilczur, od którego odeszła żona z córeczką, szuka zapomnienia w alkoholu. Ranny w głowę, traci pamięć i błąka się po okolicy. Aby uniknąć aresztowania za włóczęgostwo, kradnie cudzy akt urodzenia. Jako Antoni Kosiba znajduje schronienie na wsi, gdzie operuje kalekiego syna młynarza i wkrótce zyskuje sławę znachora. Film Michała Waszyńskiego z 1937 roku to pierwsza (drugą nakręcił Jerzy Hoffman w latach 80.) ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, która w początkowej formie była... scenariuszem filmowym odrzuconym przez producentów.

"Znachor" - Kino Polska International 20:45

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (167)