Trwa ładowanie...
d4elq1z

Rafał Maćkowiak

Najnowsze informacje
4.3
(72 głosy)
Oceń:
d4elq1z

Jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych aktorów młodego pokolenia, znany z częstych występów w filmach początkujących, często debiutujących twórców. Ostatnio kojarzony głównie z serialem „Londyńczycy” i z nominowaną do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, rolą w „Senności” Magdaleny Piekorz.

Jest rodowitym opolaninem, rocznik 1975. Studiował w warszawskiej Akademii Teatralnej, którą ukończył w 1999 roku. Jeszcze w tym samym roku związał się z Teatrem Studio w Warszawie, a po dwóch latach występów na jego deskach, przeniósł się do warszawskiego Teatru Rozmaitości.

W filmie odnosił sukcesy jeszcze jako student – po debiutanckich epizodach w „Dziejach mistrza Twardowskiego” Krzysztofa Gradowskiego (1995) i w „Dzieciach i rybach” Jacka Bromskiego (1996), w 1997 roku zagrał większą rolę w sensacyjnym „Gniewie” Macieja Ziębińskiego, a w 1998 roku po raz pierwszy wystąpił w rolach pierwszoplanowych w „Amoku” Natalii Korynckiej-Gruz, z Magdaleną Cielecką i Mirosławem Baką oraz w „Billboardzie” Łukasza Zadrzyńskiego z Bogusławem Lindą i Andrzejem Sewerynem.

W latach 2000-2002 sporadycznie pojawiał się na planie telenoweli „Na dobre i na złe”, grając chłopaka siostry Marty.

Maćkowiak często grał role przeciętnych, jednakowoż bardzo wrażliwych bohaterów. Często też współpracował z twórcami raczej młodszymi, mniej znanymi, często dopiero debiutującymi, jak m.in. Agnieszka Trzos („Wieża” 2005), Przemysław Młyńczyk („Osiemnaście” 2004), Maciej Pieprzyca („Inferno” w ramach cyklu „Pokolenie 2000” 2002), Marcin Krzyształowicz („Koniec wakacji” 2003), Grzegorz Pacek („Środa czwartek rano” 2007), czy Przemysław Wojcieszek („Głośniej od bomb” 2001, „W dół kolorowym wzgórzem” 2004). Ponadto grał u Waldemara Krzystka (pierwszoplanowa rola w dramacie „Nie ma zmiłuj” 2000), Michała Rosy („Co słonko widziało” 2006), Agnieszki Holland (jako rzecznik rządu w serialu „Ekipa” 2007) i Konrada Niewolskiego („Job czyli ostatnia szara komórka” 2006).

Wziął udział w zagranicznych produkcjach – polsko-luksemburskim filmie „Masz na imię Justine” Franco De Peny, ze świetną Anną Cieślak (2005) oraz w krótkometrażowym filmie amerykańskim „Cold Kenya” (2006).

* Ostatnio było o nim głośno, za sprawą ról w najgłośniejszych premierach polskich ubiegłego sezonu: ostatnim filmie Piotra Łazarkiewicza „0_1_0”, słynnych „33 scenach z życia” Małgorzaty Szumowskiej i w „Senności” Magdaleny Piekorz, za rolę w której otrzymał nominację do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (wszystkie 2008).*

W tym samym roku dołączył do obsady nowego serialu obyczajowego „Londyńczycy” i użyczył głosu postaci Sparkiego w polskim dubbingu do głośnej produkcji braci Wachowskich „Speed Racer”.

Wziął udział w kilkunastu spektaklach Teatru TV (m.in. w „Wampirze” Macieja Dejczera, „Monologu o śmierci” Jakuba Skocznia, sztuce „Góra góry” Pawła Woldana).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4elq1z
d4elq1z
d4elq1z