Trwa ładowanie...
d1b4pwt

Raj: miłość

Najnowsze informacje
3.0
(14 głosów)
Oceń:
1
d1b4pwt

„Raj: miłość” (niem. Paradies: Liege, tytuł międzynarodowy - Paradise: Love) to niemiecko-francusko-austriacki dramat z 2012 roku stworzony przez uznanego, austriackiego reżysera Ulricha Seidla (twórcy m.in. Import/Export i Upałów – Nagroda Specjalna na MFF w Wenecji 2001). Światowa premiera odbyła się w 2012 roku na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie film zaprezentowano w konkursie głównym.

Tytułowy „raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się na poszukiwanie tzw. „beach boysów”, czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia.

Rzeczywistość okazuje się jednak daleka od rajskiego ideału. Wędrując od plaży do plaży z nadzieją na znalezienie prawdziwego uczucia, zmieniając kolejnych ciemnoskórych kochanków, przeżywa jedno rozczarowanie za drugim. Tracąc wrażliwość i stopniowo pozbywając się złudzeń dochodzi do gorzkiego wniosku – na kenijskich plażach miłość nie jest wcale wymarzonym rajem, lecz płatną transakcją, która staje się zakamuflowaną formą prostytucji.

„Raj: miłość” to pierwsza część filmowej trylogii reżysera, którą scala tytuł „Raj”. Seidl pracował nad nią przez cztery lata, kręcąc ponad 80 godzin zdjęciowego materiału. Pierwotnie stanowić ona miała jedną całość, ale ostatecznie reżyser zdecydował się na podzielenie wielogodzinnej fabuły na trzy części, których tytuły (Miłość, Wiara, Nadzieja) pochodzą od tytułu sztuki z 1932 roku „Wiara, nadzieja, miłość” (Glaube, Liebe, Hoffnung) austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha, jednego z ulubionych pisarzy Seidla.

W filmie w rolach głównych zagrali: Margarete Tiesel jako Teresa, Peter Kazungu – Munga, Inge Maux - Przyjaciółka Teresy, Dunja Sowinetz – Turystka, Helen Brugat, Gabriel Mwarua – Gabriel, Carlos Mkutano – Salama.

Raj: miłość
Tytuł oryginalny

Paradies: Liebe

Gatunek

dramat

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

2012

Data światowej premiery

07.09.2012

Czas trwania

120 min.

Obsada

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b4pwt
d1b4pwt
d1b4pwt