Trwa ładowanie...

Reksio istniał naprawdę i był suczką. Bohaterowi kultowej dobranocki stuknęła "pięćdziesiątka"

Pies Reksio, popularny bohater filmów animowanych z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, świętował w Dniu Dziecka 50. urodziny. Jubileusz zgromadził przy stojącym w centrum Bielska-Białej pomniku ulubieńca młodych i starszych widzów, setki przedszkolaków.

Reksio istniał naprawdę i był suczką. Bohaterowi kultowej dobranocki stuknęła "pięćdziesiątka"Źródło: Filmpolski.pl
d3rrlko
d3rrlko

- Cieszę, że Reksio doczekał 50. urodzin. Żaden piesek w Polsce tak długo nie żył, a on trwa i wciąż bawi dzieci – powiedziała Halina Filek-Marszałek, wdowa po Lechosławie Marszałku, pomysłodawcy Reksia, która również pracowała przy serialu m.in. jako reżyser, scenarzystka i twórczyni dekoracji.
Urodziny Reksia zgromadziły na niewielkim placu w centrum miasta mnóstwo dzieci z bielskich przedszkoli. Maluchy doskonale znają i lubią sympatycznego pieska. - On jest po prostu fajny - powiedziała mała Malwina.

- To ponadczasowa bajka dla dużych i małych. Reksio uczy właściwych zachowań, odpowiedzialności, szacunku do innych, przyjaźni. To same pozytywne cechy, które powinniśmy przekazywać dzieciom – podkreśliła przedszkolanka Agata Studencka.

Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

Okazją do świętowania urodzin animowanego pieska był przypadający w czwartek Dzień Dziecka. - W tym dniu chciałabym życzyć dzieciom, aby dzieci dbały o swoje zwierzęta i były czułe na ich krzywdę. Opiekujcie się nimi dobrze – apelowała Filek-Marszałek.

d3rrlko

Kilkuminutowe filmy animowane z przygodami Reksia powstawały w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych w latach 1967-88. Łącznie zrealizowano ponad 60 odcinków. Postać stworzył reżyser i scenarzysta Lechosław Marszałek (na zdjęciu poniżej). Twórca zmarł w 1991 r.

PAP
Źródło: PAP

- Mąż pracował przy filmach z Bolkiem i Lolkiem, ale w momencie, gdy w Studiu wymyślono ich przygody na Dzikim Zachodzie, wycofał się z tego serialu. Nie chciał tworzyć filmów, w których dzieci bawią się bronią. Wtedy wymyślił pierwszy scenariusz z Reksiem – wspominała w rozmowie z PAP Halina Filek-Marszałek.

Pierwowzorem postaci był foksterier Lechosława Marszałka.* - To była suczka Trola. Była bardzo mądra. Mąż napisał pierwszy scenariusz, ale wtedy nikt się nie spodziewał, że powstanie dłuższy serial. A jednak postać się spodobała, serial zdobył wiele nagród* – dodała Filek-Marszałek.

d3rrlko

Reksio jako bielszczanin jest w mieście tak bardzo popularną postacią, że doczekał się kilka lat temu pomnika. Organizowane są także zawody narciarskie jego imienia dla najmłodszych na Dębowcu w Bielsku-Białej i w Białce Tatrzańskiej. - Cieszę się, że Reksio zachęca do uprawiania sportu. W zawodach narciarskich startowało ponad 700 dzieci. Może, przy wsparciu bielskiego magistratu, uda się zorganizować także zawody pływackie, aby promować tę umiejętność wśród dzieci” – powiedziała Filek-Marszałek.

Zobacz, co o kultowych polskich bajkach mówią dzieci z Indii:

d3rrlko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rrlko