Trwa ładowanie...
d3vny1g

Robert Smigel

Najnowsze informacje
2.0
(2 głosy)
Oceń:
d3vny1g
Wikimedia Commons 2.0
Źródło: Wikimedia Commons 2.0

Robert Smigel (urodzony 07.02.1960) jest amerykańskim aktorem, humorystą, komediantem oraz pisarzem, znanym z produkcji Saturday Night Live, w ramach której stworzył TV Funhouse – program zawierał krótkie kreskówki oraz teatr lalek, w którym Smigel grał i podkładał głos pod słynną marionetkę-psa, nazywającego się: Triumph, the insult comic dog.

Robert Smigel - wczesne lata

Robert Smigel urodził się w Nowym Jorku. Jest żydem i w młodości często wyjeżdżał na żydowskie obozy letnie. Uczęszczał do Uniwersytetu w Cornell, studiując stomatologię, ukończył Uniwersytet w Nowym Jorku z dyplomem nauk politycznych w 1983 roku.

Smigel zaczął rozwijać swój talent komika w The Players Workshop, w Chicago. W szkole tej uczył się improwizacji, a równolegle z nim studiował inny aktor i komik - Bob Odenkirk. We wczesnych latach 80. Robert Smigel był członkiem trupy komediantów z Chicago, występującej pod nazwą „All you can eat”.

Robert Smigel - kariera komika

W 1996 roku, Smigel pisał oraz przedstawiał komediowe skecze w Dana Carvey Show, w telewizji ABC, emitowanym w godzinach największej oglądalności. Pomimo przedwczesnego zakończenia wyświetlania programu w telewizji, show pozwoliło Robertowi Smigelowi zadebiutować ze swoją pierwszą kreskówką The Ambiguously Gay Duo.

Po zdjęciu Dana Carvey Show z anteny, Smigel kontynuował opracowywanie kolejnych pomysłów na kreskówki dla Saturday Night Live, pod szyldem TV Funhouse. Komik później stwierdził: "Moja cała kariera wyłoniła się z impulsu, aby robić kreskówki dla The Dana Carvey Show."

Najbardziej znanym dziełem Roberta Smigela była szalona postać psa, o imieniu Triumph, the insult comic dog. Smigel, posługując się marionetką, bezlitośnie naśladuje gwiazdy i celebrytów.

Postać komediowego psa swój debiut miała w programie Late Night with Conan O'Brien, w lutym 1997 roku. Triumph występował w programach telewizyjnych na przestrzeni wielu lat, a sama postać prześmiewczego psa wpisała się w historię programów humorystycznych.

Robert Smigel - kariera filmowa

Smigel jest współautorem filmów animowanych: Hotel Transylvania 1 i 2, oraz filmu komediowego Nie zadzieraj z fryzjerem (2008). Ponadto, często grywał ze sławnym Adamem Sandlerem. Były to następujące produkcje: Saturday Night Live (1975), Billy Madison (1995), Farciarz Gilmore (1996), Od wesela do wesela (1998), Mały Nick (2000), Lewy sercowy (2002).

Robert Smigel - życie prywatne

Robert Smigel ma żonę Michelle oraz dziecko z autyzmem. Rodzina udziela się w zarządzie New York Collaborates for Autism (NYCA), organizacji non-profit założonej w 2003 roku w celu zaspokajania potrzeb osób i rodzin dotkniętych autyzmem. Smigel stworzył również fundację Night of too many stars, która wspiera edukacje na rzecz autyzmu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vny1g
d3vny1g
d3vny1g