Rosjanie chcą zbojkotować film z Michaliną Olszańską. "Jest antyrosyjski i obraża uczucia religijne"
Nie milkną echa w sprawie kontrowersyjnego obrazu "Matylda" z polską aktorką Michaliną Olszańską, której filmowa postać obraża uczucia religijne wielu Rosjan. Natalia Pokłonska, rosyjska działaczka i członkini parlamentu przedstawiła pisemne dowody na potwierdzenie tej tezy. Rozpowszechnianiu filmu oficjalnie sprzeciwiło się ponad 100 tys. obywateli i wysoko postawionych urzędników.
25.07.2017 12:39
Na Facebookowym profilu rosyjskiej deputowanej pojawiły się zdjęcia dokumentów podpisanych m.in. przez 37 zastępców Państwowego Zgromadzenia Federalnego, przedstawicieli i obywateli z Krymu, Sewastopola, Republiki Czeczeńskiej czy Dagestanu. Wszyscy oni opowiadają się przeciwko rozpowszechnianiu filmu "Matylda", który swoją treścią uderza w świętego Cerkwi prawosławnej – cara Mikołaja II, ukazując go w miłosnej relacji z młodą kochanką.
Przypomnijmy, że rosyjska deputowana Natalia Pokłonska, była prokurator Krymu, już w zeszłym roku zwróciła się do prokuratury generalnej o kontrolę filmu "Matylda", opowiadającego o tancerce polskiego pochodzenia Matyldzie Krzesińskiej. Według mediów deputowana otrzymała sygnał, że obraz jest antyrosyjski.
Pokłonska informowała wówczas, że skierowała zapytanie poselskie w sprawie filmu do prokuratora generalnego Jurija Czajki. Uzasadniła ten krok skierowanymi do niej apelami, ustnymi i pisemnymi, ze strony obywateli. Wcześniej media informowały, że do Pokłonskiej zwracali się przedstawiciele ruchu społecznego Carski Krzyż. Uznali oni, że film, który jeszcze nie jest zakończony i nad którym wciąż trwają prace, jest "antyrosyjską i antyreligijną prowokacją w sferze kultury".
Reżyser filmu Aleksiej Uczitiel powiedział, że materiały z filmu były wcześniej sprawdzane przez prokuraturę i nie znalazła ona żadnych naruszeń.
Film, w którym w postać Matyldy Krzesińskiej wcieliła się znana z takich filmów jak "Córki dancingu" czy "Ja, Olga Hepnarova" Michalina Olszańska, opowiada* o miłosnej relacji między primabaleriną petersburskiego Teatru Maryjskiego i przyszłym carem Mikołajem II.* Rosyjska premiera planowana jest na październik 2017 roku. W kwietniu bieżącego roku 20-minutowy fragment filmu pokazano na międzynarodowych targach radiowo-telewizyjnych MIPTV w Cannes.
Pierwotnie inicjatywa Pokłonskiej nastąpiła krótko po głośnej w Rosji debacie na temat cenzury w kulturze, zapoczątkowanej przez reżysera Konstantina Rajkina. Publicznie poruszył on problem ataków motywowanych uczuciami patriotycznymi i religijnymi przeciwko różnym twórcom i ich dziełom oraz zarzucił władzom państwowym tolerowanie tego zjawiska.