Rusza Festiwal Filmowy w Cannes. Będą też polskie akcenty
We wtorek 13 maja rozpocznie się 78. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes, który potrwa do 24 maja. To jedno z najważniejszych wydarzeń w kinowej branży, które znów przyciągnie uwagę twórców i widzów z całego świata.
Ceremonię otwarcia 78. Festiwalu Filmowego w Cannes poprowadzi francuski aktor Laurent Lafitte. Przewodniczącą jury głównego konkursu będzie Juliette Binoche, laureatka nagrody dla najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes w 2010 roku za film "Zapiski z Toskanii". W skład jury wejdą m.in.: Halle Berry, Jeremy Strong, Payal Kapadia, Alba Rohrwacher, Leïla Slimani, Dieudo Hamadi, Hong Sang-soo oraz Carlos Reygadas.
Wśród najgłośniejszych premier tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes znalazły się nowe filmy uznanych twórców: Wes Anderson zaprezentuje jak zwykle pełen gwiazd "The Phoenician Scheme" a Ari Aster powraca z westernem "Eddington" z Joaquinem Phoenixem i Emmą Stone. Poza konkursem widzowie zobaczą kolejną odsłonę "Mission: Impossible" z Tomem Cruisem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na te filmy czekamy. Szykują się prawdziwe hity
Polskie akcenty w Cannes
W prestiżowej sekcji Short Film Corner zostaną pokazane dwa polskie krótkometrażowe filmy: "Food Chain" i "Wszystko, by pamiętać". Oba wygrały 48 Hour Film Project Poland – polską edycję największego konkursu filmowego na świecie.
"Food Chain" z Aleksandrą Sochacką to opowieść, która ma miejsce w dystopijnej rzeczywistości. Historia młodej kobiety zatrudnionej w fabryce, która zaczyna podejrzewać, że urządzenie, przy którym codziennie pracują jej współpracownicy, nie jest tym, czym się wydaje. Kiedy postanawia się sprzeciwić i działać, zderza się z oporem zwierzchników oraz obojętnością tych, których pragnie ostrzec. To mroczny thriller o mechanizmach wyzysku, uległości wobec władzy i wierności systemowi, który utrzymuje się przy życiu, karmiąc ludzkie lęki i nadzieje. Film porusza temat wewnętrznego zniewolenia i tego, jak głęboko może ono przeniknąć do świadomości jednostki.
"Wszystko, by pamiętać" to opowieść o dziewczynie, która w samotnej i desperackiej podróży próbuje odnaleźć ojca. Pomaga jej w tym zagadkowe medium – outsider obdarzony niepokojącym darem, będącym zarazem przekleństwem. Akcja filmu rozgrywa się w onirycznej, niemal baśniowej rzeczywistości, gdzie stawką jest nie tylko kontakt z utraconą osobą, ale i ocalenie wspomnień. Wykorzystując konwencję fantastyki, twórcy mierzą się z tematem pamięci i więzi – próbując zajrzeć w świat tych, którzy przestają rozpoznawać bliskich. To poruszająca refleksja o tym, że nawet jeśli nie potrafimy już pamiętać, możemy wciąż tego pragnąć. Za reżyserię odpowiada Oleg Hakenberg, a autorem zdjęć jest Piotr Kosmalski.
W oficjalnej selekcji 78. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes znalazła się także koprodukcja polsko-japońsko-brytyjska, z udziałem Lava Films (Polska) - "Pejzaż w kolorze sepii" w reżyserii Kei Ishikawy. Jest to przeniesienie na ekran powieści Kazuo Ishiguro (laureat Nagrody Nobla). Fabuła osadzona jest w Anglii lat 80. i powojennym Nagasaki. Za zdjęcia odpowiada Piotr Niemyjski, a autorem muzyki jest Paweł Mykietyn.
W sekcji w sekcji "Directors' Fortnight swoją premierę będzie miał film "Bądź wola moja" w reżyserii mającej polsko-francuskie korzenie Julii Kowalski. Jak podaje Polskie Radio, to francusko-polska koprodukcja w której główną rolę gra Maria Wróbel, a partnerują jej Wojciech Skibiński, Kuba Dyniewicz i Przemysław Przestrzelski oraz znakomita francuska aktorka Roxane Mesquida.
Najtrudniejsze pożegnanie w "The Last of Us", na które nie byliśmy gotowi. Pamela Anderson cała w brokacie i pijacki morderczy pakt grupki przyjaciół w serialu BBC. O tym w nowym Clickbaicie. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: