Osiem dni z kinem i w kinie. 150 filmów, wielu wspaniałych gości, kontrowersyjne debaty. Cztery konkursy, „Klub 27”, problem z islamem, przyszłość kina. Będzie o czym rozmawiać i co oglądać. Zapraszamy na Tofifest do Torunia. 18-25 października 2015.
Już dzisiaj wybitny, niemiecki reżyser światowej sławy, Volker Schlöndorff odbierze Złotego Anioła Tofifest za Niepokorność Twórczą. Twórca spotka się z widzami toruńskiego festiwalu o godzinie 16.00, w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Będzie to unikatowa okazja, aby porozmawiać twarzą w twarz ze zdobywcą Złotej Palmy i ponad 40 innych nagród światowych festiwali.
Volker Schlöndorff (fot.AFP)
Toruński festiwal filmowy Tofifest to najfajniejsze – jak mówią goście – wydarzenie filmowe w Polsce. Za tym sukcesem stoi wyjątkowe połączenie premierowego programu filmowego, znanych gwiazd kina i pięknego starego Torunia w roli doskonałej scenografii. Może dlatego na Tofifest mogliśmy spotkać się z takimi gwiazdami jak Geraldine Chaplin, Emanuelle Seigner, Jim Sheridan, Jiri Menzel, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos czy Wojciech Smarzowski.
W 2015 roku głównym „zjawiskiem Tofifest” będzie mityczny „Klub 27”. Wielbiciele teorii spiskowych wliczają do niego muzyków, którzy zmarli nagle, w wieku 27 lat – Amy Winehouse, Kurta Cobaina, Janis Joplin, Jima Morrisona czy Jimi Hendrixa, który widnieje na plakacie tegorocznego Tofi. Pasmo pokaże filmy inspirowane życiorysami tych artystów. W tym najnowszy, tegoroczny film Janis: "Little Blue Girl" i "Kurt Cobain: Montage of the Check".
W konkursach głównych, pełnometrażowym ON AIR i krótkometrażowym SHORTCUT, znalazły się znakomite debiuty, honorowane na prestiżowym Berlinale, w Cannes, Toronto i Wenecji, ale także własne odkrycia selekcjonerów Tofifest. Wśród nich meksykański kandydaci do Oscara: meksykański „600 mil” i islandzki „Islandzka opowieść”, nagrodzone w Toronto „Sleeping giant” i polsko – szwedzki „Intruz”. Prawie wszystkie filmy w konkursach międzynarodowych będą POLSKIMI PREMIERAMI.
Tofifest zwany festiwalem niepokornym, reaguje zawsze na sytuację na świecie. Stąd pasmo „Islam. Bliski-Daleki Wschód”, w którym zobaczymy Nową Falę Irańską i filmy muzułmańskich reżyserek mówiące o islamskich kobietach. To jedyny taki przegląd na polskich festiwalach filmowych. W programie film „Krowa/The Cow”, który zmienił irańskie kino zdobywając w 1971 Złote Lwea w Wenecji ale też zdobywca nagrody Un Certain Regard w tym roku w Cannes, irański Nahid.
Jako pierwszy w Polsce, Tofi pokaże premierowo wiele znakomitych filmów. W Toruniu premierę będzie miał Złoty z Wenecji 2015 Z daleka / Desde Alla. Jeden z pierwszych polskich pokazów będzie miał Syn Szawła Lajosa László Nemesa nagrodzony w tym roku Grand Prix festiwalu w Cannes. Dla kompletu Tofifest pokaże także krótkometrażową Złotą Palmę z tego roku, libański Waves’98.
Specjalne Złote Anioły Tofifest przyznawane ludziom kina za „niepokorność twórczą” odbiorą w tym roku znakomici, polscy aktorzy - Jan Peszek i Anna Dymna oraz francuska reżyserka Anne Fontaine znana z Coco Chanel z Audrey Tatou i Niewinnych z Agatą Kuleszą (premiera 2016). Anioła dla wschodzącego talentu kina europejskiego odbierze Umut Dag. Turecki reżyser mieszkający i pracujący w Austrii, 5 lat temu wygrał Tofifest swoim debiutem Kuma. Flisaki Tofifest, specjalne nagrody dla filmowców związanych z regionem kujawko-pomorskim otrzymają aktor Paweł Tchórzelski oraz gwiazda niemieckiej telewizji Anna (Anja) Antonowicz. W konkursowych jury zasiądą m. in. dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kiotanov, pisarzWojciech Kuczok czy reżyserka Agnieszka Smoczyńska. W programie znajdzie się ogólnie 150 filmów w kilkunastu pasmach, koncerty, ostre debaty i… noce w klubie festiwalowym – legendzie undergroundu, klubie Enerde.
Od 18 do 25 października musicie być w Toruniu. Więcej na www.tofifest.pl, Facebooku, Instagramie i Twitterze.