Trwa ładowanie...

Są braćmi. Jana i Macieja Englertów łączy chłodna relacja

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są braćmi. Jan i Maciej Englert obrali tę samą ścieżkę zawodową. Mieszkają od siebie rzut beretem, lecz rzadko do siebie zaglądają. Łączą ich bowiem chłodne relacje. Co takiego ich poróżniło?

 Maciej Englert, Jan Englert Maciej Englert, Jan EnglertŹródło: AKPA, fot: AKPA
d2i4pr9
d2i4pr9

Jana Englerta miłośnikom polskiego kina i teatru raczej nie ma potrzeby przedstawiać. Urodził się w Warszawie, ale po powstaniu w 1944 r. wielokrotnie zmieniał z rodziną miejsce zamieszkania. Po zdaniu matury podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Debiutował na deskach Teatru Polskiego w Warszawie w spektaklu "Pies ogrodnika" Lope de Vegi w reżyserii Romana Niewiarowicza. Nie trzeba było długo czekać, by utalentowanego aktora zobaczyć na ekranach telewizorów. Największą popularność zawdzięcza roli senatora Ferdynanda Lipskiego w "Kilerze".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Helena Englert wspomina naukę aktorstwa w USA. "Zdaję sobie sprawę ze swojego przywileju, że mogłam tam pojechać"

Nie każdy wie jednak, że wybitny aktor ma młodszego brata, który obrał tą samą ścieżkę zawodową - Maciej Englert jest aktorem i reżyserem. Podobnie jak Jan ma na swoim koncie role filmowe i serialowe. Wystąpił m.in. w takich produkcjach jak: "Kolumbowie", "Dagny" czy "Diabeł". Reżyserował sztuki teatralne w warszawskim Teatrze Współczesnym, a od 1981 r. jest jego dyrektorem. Przez kilka lat związany był także z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Chłodna relacja braci Englertów

Mimo że na pierwszy rzut oka wiele ich łączy, bracia nie żywią wobec siebie ciepłych uczuć. Początkowo dmuchali sobie w skrzydła i wspierali się w spełnianiu swoich marzeń. Maciej widział w starszym bracie wzór. Jan z kolei doceniał w młodszym niezwykły charakter. Kiedy obaj zaczęli rozwijać kariery i odnosić sukcesy, wkradła się pomiędzy nich rywalizacja.

d2i4pr9

Jan i Maciej Englert to także dwa skrajnie różne od siebie charaktery. Ten pierwszy zasłynął z licznych romansów z aktorkami, takimi jak Dorota Pomykała czy Krystyna Kołodziejczyk. Korzystał z życia na całego i długo nie liczył się z wiekiem. Maciejowi daleko było z kolei do amanta. Od 56 lat jest wierny swojej żonie Marcie Lipińskiej, aktorce znanej z roli gospodyni Michałowej w kultowym serialu "Ranczo".

Jan Englert nigdy nie ukrywał, że z bratem nie łączy go zażyła więź. Mieszka od niego niedaleko, jednak widuje się z nim wyłącznie na "stypach".

- Mój brat mnie nie zna. Mieszkamy od siebie parę kilometrów, a widzimy się raz w roku. Nie mamy takiej potrzeby. To jest taka rodzina, która spotyka się tylko na stypach - wyznał Jan Englert na łamach książki "Bez oklasków" autorstwa Kamili Dreckiej.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" przestrzegamy przed wyjściem z kina za wcześnie na "Kaskaderze", mówimy, jak (nie)śmieszna jest najnowsza komedia Netfliksa "Bez lukru" oraz jaramy się Eurowizją. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

d2i4pr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i4pr9