Scarlett Johansson
Jedna z najbardziej popularnych, współczesnych aktorek amerykańskich, której udało się- dzięki urodzie, talentowi i odrobinie szczęścia- osiągnąć oszałamiający sukces, mimo młodego wieku.
Urodziła się 22 listopada 1984 roku w Nowym Jorku. Matka przyszłej gwiazdy, Melanie Johansson (obecnie menedżerka Scarlett i producentka najnowszych filmów córki) jest z pochodzenia Polką, ojciec- Duńczykiem. Imię Scarlett otrzymała na cześć bohaterki powieści i filmu „Przeminęło z wiatrem”. Wychowała się jako jedna z czwórki rodzeństwa, a jeden z dwojga braci – Hunter – jest trzy minuty młodszym od Scarlett bliźniakiem.
Od najmłodszych lat przejawiała pasję aktorską, zaś profesjonalnego aktorstwa uczyła się w Lee Strasberg Institute. W wieku 8 lat zadebiutowała na deskach teatru off-Broadwayowskiego, w sztuce zatytułowanej „Sophistry” (1993).
** Debiut filmowy nastąpił rok później za sprawą roli w mało znaczącym filmie familijnym Roba Reinera „Małolat” (1994), jednak już w następnym roku Scarlett miała okazję wystąpić obok samego Seana Connery w kryminale „W słusznej sprawie” (1995)**.
W 1996 roku pojawiła się w dramacie obyczajowym „Manny i Lo” i w komedii romantycznej „Randka na moście”, rok później w trzeciej części familijnego filmu z cyklu „Home Alone”, zaś w 1998 – w głośnym i w pewnym sensie przełomowym dla aktorki filmie Roberta Redforda „Zaklinacz koni”, dzięki tej roli bowiem skupiła na sobie uwagę krytyków, otrzymując Young Star Award oraz nominacje do Blockbuster Entertainment Award, do nagrody stowarzyszenia krytyków w Chicago i do Young Artist Award.
Ostatnia nagroda powędrowała w ręce aktorki w 2001, dzięki roli w „Amerykańskiej rapsodii” (otrzymała też zbiorową nagrodę dla najlepszego zespołu), zaś stworzona w tym samym roku kreacja w „Ghost World” przyniosła jej nagrodę stowarzyszenia krytyków w Toronto. W tym samym roku pojawiła się też w obrazie Joela Coena „Człowiek, którego nie było”.
Przełomem w karierze aktorki była niewątpliwie doskonała kreacja w obsypanym nagrodami i lubianym przez publiczność filmie Sofii Coppoli „Między słowami” (2003), w którym aktorka stworzyła doskonały duet z rewelacyjnym Billem Murrayem.
Ponieważ film stanowi jeden z nielicznych przykładów dzieła, które odniosło sukces komercyjny, zachowując jednocześnie wysokie walory artystyczne, Scarlett zyskała dzięki niemu ogromną popularność, ale też uznanie krytyków, co przełożyło się m.in. na prestiżową nagrodę aktorską na festiwalu w Wenecji, nagrodę BAFTA, nominację do Złotego Globu i nagrodę stowarzyszenia krytyków w Bostonie. W tym samym roku aktorka wystąpiła też w „Dziewczynie z perłą”, za kreację w którym również zyskała słowa uznania, co podwoiło nominacje (do Złotego Globu, BAFTA, BIFA).
Począwszy od 2003 roku aktorka opływa w propozycje ról, grywając średnio w 4 filmach rocznie. W 2004 roku wystąpiła m.in. w komedii „W doborowym towarzystwie” i dramacie „Lokatorka” (kolejna nominacja do Złotego Globu), w 2005 po raz pierwszy zagrała u Woody’ego Allena w filmie „Wszystko gra” (nominacja do Złotego Globu), wystąpiła też w głośnym filmie akcji sci-fi „Wyspa”.
Rok 2006 to współpraca z Christopherem Nolanem na planie filmu „Prestiż”, z Brianem De Palmą podczas realizacji gangsterskiej „Czarnej Dalii” i z Neilem Jordanem, który wyreżyserował adaptację powieści Maria Puzo „Borgia”. To także kolejne (na pewno nie ostatnie, już zapowiadają się prace nad kolejnym wspólnym filmem „Woody Allen Spanish Project”) spotkanie z Allenem na planie filmu „Scoop- Gorący temat”. Nieoficjalnie mówi się o Johansson jako o „nowej muzie Allena”. W 2008 roku wystąpiła w filmie “Vicky Cristina Barcelona” i “Kochanice króla”. Rok później zagrała w filmie “Kobiety pragną bardziej”. Z kolei rok 2010 to rola w filmie “Iron Man 2”.
Aktorka chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych. W 2005 roku wspierała kampanię „Make Poverty History” (tłum. Niech bieda przejdzie do historii). Sporadycznie występuje w teledyskach (m.in. Boba Dylana, Justina Timberlake’a), pracuje też jako fotomodelka – reklamowała już ubrania firmy Gap i Reebok, zapach „Eternity” Calvina Kleina, od 2005 roku jest „twarzą” firmy L’Oréal. Aktywnie brała udział w kampanii prezydenckiej Johna Kerry’ego w 2004 roku.
W 2007 roku została uznana przez magazyn „Playboy” i „FHM” (polski odpowiednik- CKM) za najseksowniejszą gwiazdę na świecie.
27 września 2008 roku wyszła za mąż za aktora Ryana Reynoldsa, jednak po dwóch latach związku para zdecydowała się na rozwód.