"Sherlock i upiorna panna młoda": Jedyny pokaz w polskich kinach
Pełnometrażowy film z bohaterami kultowej serii zatytułowany: "Sherlock i upiorna panna młoda" zostanie pokazany w polskich kinach tylko raz, w ramach specjalnego wydarzenia przed telewizyjną premierą, które odbędzie się 7 stycznia (więcej tutaj)
. Zobacz, co o filmie mówi jeden z jego aktorów, *Mark Gatiss.*
17.12.2015 10:34
Kiedy wpadłeś na pomysł stworzenia wiktoriańskiej wersji Sherlocka?
Pomysł powstał tej nocy, kiedy robiliśmy sesję zdjęciową dla prasy w związku z trzecią serią. Razem ze Stevenem Moffatem, marznąc w przejmującym zimnie, zaczęliśmy obmyślać plan.
Jak zareagowała ekipa na ten pomysł?
Do tej pory tylko Rathbone i Bruce zagrali obie wersje. Od chwili, gdy zakochaliśmy w oryginalnych wcieleniach Sherlocka Holmesa i doktora Watsona, pomysł przeniesienia ich w XXI wiek był dla nas bardzo ekscytujący. Po wielkim sukcesie tej serii powrót do realiów XIX wieku z naftowymi lampami, cylindrami i dorożkami, wydał się nam pokusą nie do odparcia.
Musieliście przekonywać aktorów?
Co najśmieszniejsze – nie. Benedict namawiał nas na ścięcie mu włosów od samego początku kręcenia serialu. Powiedzieliśmy mu, że to będzie rok 1895 i po prostu tak to zrobimy. Opowiedzieliśmy mu całą historię, sprawę kryminalną, wszystko. Na chwilę zamarł w napięciu, a potem spytał: „A mogę mieć obcięte włosy”? I tyle. Poszło łatwo. A Martinowi od razu spodobał się pomysł.
Kiedy zaczynaliście kręcić serial, pytano was, jak Sherlock będzie poruszał się w świecie z emailami i smartfonami. Jak poradziliście sobie z technologią cofając się w czasie?
Odwróciliśmy wszystkie kwestie techniczne, nad którymi pracowaliśmy 6 lat temu. Jak sobie z tym poradziliśmy? Dokładnie tak, jak Doyle! Rzecz w tym, że kiedy zapowiedzieliśmy, że uwspółcześniamy Sherlocka, Holmes już myślał jak współczesny człowiek. Jeśli czytaliście oryginał, wszystko tam znajdziecie. Na przykład na Baker Street jest telefon. Sherlock nie żył w średniowieczu – chciał mieć wszystkie nowinki, jak najszybciej się da.
„Sherlock” został doskonale przyjęty na całym świecie. Jak sądzisz, z jakiego powodu?
Sherlock Holmes jest bohaterem jednej z najczęściej adaptowanych na świecie powieści, jest ikoną popkultury znaną w najprzeróżniejszych zakątkach świata nawet w Japonii czy Rosji. To postać, która otwiera wszystkie drzwi. Gdybyśmy wiedzieli, dlaczego tak jest, butelkowalibyśmy to i sprzedawali. Niezależnie od tego, co byśmy zrobili, ta postać przyciąga widzów jak magnes.
"Sherlock i upiorna panna młoda" to film, którego akcja toczy się w wiktoriańskim Londynie roku 1895. Jego scenariusz został napisany przez Stevena Moffata i Marka Gatissa. Na ekranie poza Cumberbatchem i Freemanem pojawią się między innymi Rupert Graves, Una Stubbs, Louise Brealey, Amanda Abbington. Reżyserem jest Douglas Mackinnon (Doctor Who, Line of Duty).