Sławomir Idziak wśród panelistów ''Młodzi i Film''

Jak co roku, *Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”stawia sobie za cel nie tylko prezentację polskiego kina, ale także przybliżenie młodym przedstawicielom branży zagadnień związanych z produkcją i postprodukcją filmów.*
JAK ZROBIĆ FILM TANIEJ I LEPIEJ

28.08.2012 15:09

Panel dyskusyjny Sławomira Idziaka, autora Film Spring Open

15 września

- Obecny system produkcji sprowadza się do bardzo prostego przesłania: "Produkcja filmowa w ramach określonego z góry budżetu stwarza reżyserowi warunki techniczne i finansowe, aby w jak najkrótszym czasie przeniósł scenariusz na ekran". Jednak w ramach tego systemu dochodzi do nieprawdopodobnej liczby nadużyć. Skąd one wynikają? Co musiałoby się zmienić, aby w przyszłości zoptymalizować system produkcji i poprawić jakość filmów?

- Sławomir Idziak wzywa do gruntownych zmian w procesie produkcji filmowej. - Kolejny rok działalności Film Spring Open, oprócz edukacji nastawionej na przyszłość kina i rozwój młodego pokolenia filmowców, będzie poświęcony realizacji przyszłościowego modelu produkcji filmów - tłumaczy. - Wierzymy, że sukces młodych twórców zależy przede wszystkim od tego, czy będą konkurencyjni, czy ich filmy będą powstawać za mniejszą ilość środków, ale przede wszystkim czy istnieją mechanizmy kontrolujące w trakcie produkcji jakość przyszłego filmu. Dyskusję na ten temat rozpoczęto na tegorocznych Plenerach Film Spring Open w Krakowie i będzie kontynuowana w trakcie panelu dyskusyjnego z młodymi twórcami w Koszalinie.

ŚWIADOME TWORZENIE STYLISTYKI FILMU, CZYLI SZTUKA OGRANICZEŃ

Warsztat FilmPro/PSC

11 września

Stowarzyszenie Twórców Obrazu Filmu Fabularnego STOFF/PSCoraz magazyn „FilmPRO” zapraszają na warsztat pt. „Świadome tworzenie stylistyki filmu, czyli sztuka ograniczeń”, który poprowadzi autor zdjęć filmowych Tomasz Augustynek, członek PSC.

W trakcie warsztatu poruszone zostaną następujące zagadnienia:
– jak dobór narzędzi wpływa na charakter zdjęć,
– jak istotna jest korekcja barwna, lecz również: że taka być nie musi.

Warsztat będzie się opierać na przykładach z dwóch filmów, których fragmenty zostaną pokazane publiczności po raz pierwszy: „Ostatnie Piętro" w reżyserii Tadeusza Króla oraz „Dlaczego tutaj jesteś?", w reżyserii Laurence’a Walsha. Tomasz Augustynek jest autorem zdjęć do obu obrazów.

Tomasz Augustynek jest absolwentem wydziału operatorskiego WRiTV na UŚ, autorem zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, wielu teledysków oraz ponad stu reklam. W jego filmografii znajdują m.in.: „Zwerbowana miłość”, reż. T. Król, „Nepodemimy” („Men of East”), reż. O. Pogodin, „Świadek Koronny”, reż. J.Filipiak i M.Gazda. Z Laurencem Walshem, którego film zobaczymy w Koszalinie, Augustynek zrealizował jeszcze dwa krótkie metraże: „Cold Kenya” i „Tara”.

Tomasz Augustynek jest laureatem nagród za zdjęcia do filmów: „Wtorek” (reż. M.Gazda, ISFF Berlin 2000), „Cold Kenya” (Panavision Award; Avignon Film Festival 2006 oraz Konkurs Kina Niezależnego FPFF Gdynia 2006), „Ziętek” (Saratov 2008).

Warsztat jest kolejną inicjatywą STOFF/PSC i magazynu „FilmPRO”. Sukcesem były m.in. seminarium dot. jakości projekcji kinowej, oraz seminarium dla dziennikarzy i krytyków filmowych poświęcone analizie sztuki operatorskiej, jakie odbyły się podczas festiwalu Plus Camerimage 2011. Celem cyklu edukacyjnego STOFF/„FilmPRO” jest popularyzacja zagadnień związanych ze sztuką filmową i fotograficzną.

iplex.pl – KINO W ZASIĘGU DŁONI

Prezentacja projektu.

12 września

Serwis iplex.pl to platforma VOD oferująca bezpłatnie ponad 3000 materiałów filmowych. Jej biblioteka składa się z filmów komercyjnych, ambitnego światowego kina, seriali, bajek, kabaretów, materiałów podróżniczych, historycznych i wielu innych. W swojej ofercie serwis posiada również usługę subskrypcyjną iplex plus, w ramach której oferuje prawie 300 filmowych hitów.

Serwis iplex.pl to nie tylko serwis www. Dzięki aplikacjom filmy z jego biblioteki dostępne są także na urządzeniach typu Connected TV marek Panasonic i Samsung oraz w Telewizji Trzeciej Generacji TOYA, która jest obecnie czwartym co do wielkości operatorem telewizji kablowej w Polsce.

W ofercie serwisu iplex.pl znajdują się również internetowe edycje wielu najważniejszych filmowych imprez, w tym Festiwal Filmów Rosyjskich SPUTNIK czy Planete+ Doc Film Festival.

PANEL: UMOWA O PRZENIESIENIE PRAW AUTORSKICH A UMOWA OPCJI

13 września

Przed twórcą może pojawić się pytanie – czy przenosić majątkowe prawa autorskie do utworu, czy skorzystać z coraz bardziej popularnej umowy opcji. Zarówno umowa przenosząca autorskie prawa majątkowe, jak i umowa opcji może stanowić źródło zysku, jak i strat. Jakie są podobieństwa i różnice między tymi umowami? Jaki rodzaj umowy podpisać? Czym kierować się przy dokonywaniu wyboru?

Panel przeznaczony dla młodych filmowców stawiających pierwsze kroki w branży, którzy będą mogli skorzystać z fachowej pomocy z zakresu prawa autorskiego. Po spotkaniu pierwszych 6 osób będzie miało możliwość umówić się na konsultację indywidualną podczas trwania festiwalu. Spotkanie poprowadzi Klaudia Błach-Morysińska – adwokat, rzecznik patentowy. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej i przemysłowej, prawie autorskim, prawie reklamy oraz prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji.

GRANICE KREACJI DŹWIĘKU W DOKUMENCIE

Warsztat Toya Studios

14 września

TOYA Studios i Stowarzyszenie FILM 1,2 zapraszają na dźwiękowe case study filmu Jacka Bałwuta „Wirtualna Wojna”.

Jak wykreować dźwięk w filmie, gdzie „gadające głowy” mieszają się ze światem wojennych gier komputerowych? Jak stworzyć realnie brzmiące wybuchy, przeloty kul i odgłosy karabinów? Jak bardzo misterna praca musiała być wykonana, by wytrawny miłośnik lotnictwa nie zanegował brzmienia warkotu Mustanga czy turbosprężarki Messerschmitta? Gdzie w warstwie dźwiękowej filmu dokumentalnego leży granica kreacji? Co ma wpływ na dynamikę ścieżki dźwiękowej? Jak wyglądały kolejne etapy pracy nad dźwiękiem aż po finalne zgranie?

O tym wszystkim opowie Radosław Ochnio, sound designer filmu oraz Jacek Piotr Bławut, II reżyser w rozmowie z Pauliną Bocheńską, dźwiękowcem i członkiem Stowarzyszenia Film 1,2, oraz Piotrem Knopem, realizatorem dźwięku z Toya Studios.

Spotkanie będzie także okazją do rozmowy o różnicach w udźwiękawianiu filmów i gier – każda z form na swoistą logikę, metodologię i filozofię. Co wynika z ich połączenia? Dyskusję poprzedzi projekcja filmu.

Nagrodzony między innymi Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Festiwal "Młodzi i Film" jest największą imprezą filmową, na której prezentowane są polskie debiuty. To w Koszalinie debiutowali Agnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Zanussi. W ostatnich latach Festiwal "Młodzi i Film" pierwszy pokazał światu osławione potem debiuty: "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego, "Chaos" Xawerego Żuławskiego, "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Moją krew" Marcina Wrony i "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza. Organizatorami Festiwalu "Młodzi i Film" są Miasto Koszalin, Stowarzyszenie Filmowców Polskichoraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a producentem Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)