Trwa ładowanie...
Zofia Mozelowska
09-07-2018 10:12

Słynny ojciec skomplikował mu życie. Tomasz Lengren mógł zawojować polskie kino

Jego wkład w kulturę często bywa niedoceniany. On sam wciąż pozostaje w cieniu swojego sławnego ojca, grafika Zbigniewa Lengrena, twórcy komiksowego Profesora Filutka.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Słynny ojciec skomplikował mu życie. Tomasz Lengren mógł zawojować polskie kinoŹródło: East News
d22s73y
d22s73y

Tomasz Lengren od dziecka marzył o aktorskiej karierze, ale ponieważ ojciec odnosił się do jego planów bardzo krytycznie, po maturze zdecydował się kontynuować naukę w ASP.

- Był świetnym aktorem, tylko tatuś mu popsuł szyki, bo chciał iść do szkoły teatralnej, a ojciec: "To taki niemęski zawód", jakby rysowanie Filutków było męskie – irytowała się w "Wysokich Obcasach" jego siostra, Katarzyna.

Dopiero kilka lat później znalazł siłę, by walczyć o własne marzenia. Krytycy zachwycali się jego aktorskimi kreacjami, a nakręcone przez niego filmy dokumentalne zbierały mnóstwo nagród. Choć ich twórca nigdy nie zdobył należnego rozgłosu. Zmarł przedwcześnie 10 lat temu, 9 lipca 2008 r. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

film polski
Źródło: film polski

Życia z dnia na dzień

Dzieciństwa nie wspominał najlepiej. Jego rodzice, ciężko doświadczeni przez wojnę, nie potrafili odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie byli też gotowi na założenie rodziny. Tomasz i Katarzyna mogli liczyć tylko na samych siebie i, pozbawieni wsparcia i uwagi rodziców, opiekowali się sobą nawzajem.

d22s73y

- Sami byli dziećmi. Zajmowali się ucieczką od rzeczywistości albo zabawą. My z bratem byliśmy od nich starsi - mówiła Katarzyna w "Wysokich Obcasach". - Po wojnie żyli jak hipisi, z dnia na dzień. Wszystko przejadali, nie chcieli niczego posiadać, uważali, że to nie ma sensu, bo za chwilę ktoś ich wysiedli.

East News
Źródło: East News

Zły wpływ ojca

Zbigniew Lengren, ceniony i nagradzany artysta, nie był niestety wzorowym ojcem. Wród ludzi serdeczny i pogodny, w domu pokazywał drugą twarz. Stawał się egocentrykiem, dawał upust złości i zmiennym nastrojom, wyżywał się na bliskich.

- Uroczy na zewnątrz, wieczny dowcipniś, co wszystko traktuje lekko, musiał to gdzieś odreagować - wspominała jego córka w "Wysokich Obcasach".

d22s73y

Tomasz był zapatrzony w ojca, który przelewał na niego swoje frustracje i niespełnione ambicje. A także wpajał szowinistyczne poglądy.

- Zakładał, że kobiety są głupie – mówiła Katarzyna o swoim ojcu. - Jego zdaniem kobiety ładne były trochę mądrzejsze, a grube czy starsze od razu głupsze. Braku szacunku do kobiet uczył mojego brata – kwitowała.

To wszystko sprawiło, iż Tomasz miał później poważny problem ze stworzeniem zdrowego, normalnego związku.

East News
Źródło: East News

Zmarnowana szansa

To również pod wpływem ojca Tomasz porzucił swoje marzenie o szkole teatralnej. Chociaż uważano, że chłopak miał prawdziwy talent i mógłby zrobić wielką karierę.

d22s73y

On jednak posłusznie ukończył architekturę wnętrz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i dopiero gdy otrzymał dyplom, zapisał się na wydział reżyserski w łódzkiej filmówce. Od czasu do czasu pojawiał się na ekranie i mimo że grywał głównie epizody, nawet z najmniejszej roli potrafił zrobić prawdziwe arcydzieło.

Można go było zobaczyć chociażby w "Personelu", "Dziejach grzechu", "Ziemi obiecanej". Jedną z najważniejszych aktorskich kreacji stworzył u Piotra Andrejewa w "Klinczu" (1979).

film polski
Źródło: film polski

Kaszlał przez rok

Lengren jest też reżyserem serii filmów dokumentalnych, w których krytycznie oceniał ówczesną rzeczywistość, oraz twórcą fabularnego cyklu "Portret współczesnej prozy polskiej". Nakręcił jedynie dwa pełnometrażowe filmy fabularne – "Tanie pieniądze" i "Choinka strachu".

d22s73y

Asystował za to Markowi Piwowskiemu przy "Rejsie" (zagrał też jednego z pasażerów) oraz Andrzejowi Żuławskiemu przy "Diable". Wykładał też w łódzkiej PWSFTviT i współpracował z kilkoma innymi uczelniami.

Prywatnie nie stronił od używek, prowadził bardzo intensywny tryb życia i nie dbał o swoje zdrowie, co wreszcie doprowadziło do tragedii.

- Brat pił, palił, przez rok kaszlał i nie poszedł do lekarza, i wyhodował raka – mówiła w "Wysokich Obcasach" jego siostra.

d22s73y

Leczenie nie przyniosło żadnych rezultatów. Lengren zmarł 9 lipca 2008 r.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d22s73y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22s73y