Trwa ładowanie...
star trek
02-07-2009 14:31

"Star Trek" w lipcu i sierpniu w Ale kino!

"Star Trek" w lipcu i sierpniu w Ale kino!Źródło: Ale Kino!
d14dw53
d14dw53

W lipcu i sierpniu ale kino! przypomni sześć najlepszych pełnometrażowych filmów z cyklu „Star Trek”.

Wyświetlany aktualnie w kinach najnowszy „Star Trek” to prequel całej serii. Dalsze losy statku „Enterprise" i jego załogi przypomni ale kino!.

W każdą niedzielę, począwszy od 5 lipca, stacja pokaże sześć najlepszych pełnometrażowych filmów z lat 1979-1991, które są oparte na oryginalnym serialu z lat 60. We wszystkich w rolę admirała Jamesa Tiberiusa Kirka wcielił się William Shatner, a w najbardziej charakterystyczną postać sagi - pół-Wolkanina, pół-człowieka Spocka - Leonard Nimoy. W obsadzie filmów pojawili się również m.in. Kirstie Alley, Kim Cattrall, Christopher Plummer i Christian Slater. Produkcje zdobyły w sumie 8 nominacji do Oscara.

Ale kino! pokaże również „Trekkies” - dokument poświęcony fanom sagi. To wnikliwe spojrzenie na najbardziej zagorzałych wielbicieli „Star Treka". Na przestrzeni lat cykl stał się osobnym zjawiskiem kultury popularnej. Autorzy filmu rozmawiają z osobami, na których życie „Star Trek” wywarł szczególny wpływ, odwiedzają fan kluby, prezentują wywiady z członkami obsady - m.in. Leonardem Nimoy'em i DeForestem Kelley'em.

d14dw53

Cykl w ale kino! rozpocznie się w niedzielę, 5 lipca - o godz. 18:25 zostanie wyświetlony dokument „Trekkies”, po nim ale kino! zaprasza na premierę „Star Treka” (godz. 20:00).

Premiera kolejnych filmów w każdą niedzielę o 20:00. Wszystkie filmy zostaną wyświetlone z możliwością wyboru wersji językowej (lektor/napisy) i w formacie 16:9.

„Star Trek” z 1979 to pierwsza fabularna ekranizacja serialu. Oczekiwany przez miliony fanów obraz w reżyserii hollywoodzkiego mistrza, Roberta Wise'a, to jedna z najdroższych i najbardziej wystawnych produkcji fantastycznonaukowych lat 70.

Świat dalekiej przyszłości. Po III wojnie światowej na Ziemi zapanował pokój. Ludzkość eksploruje kosmos i wraz z innymi inteligentnymi gatunkami współtworzy Zjednoczoną Federację Planet. Pewnego dnia spokój zakłóca tajemnicza kosmiczna chmura, która zbliża się do Ziemi. Jej natura jest nieznana, ale wiadomo, że po drodze zniszczyła trzy klingońskie gwiezdne krążowniki. Na jej spotkanie zostaje wysłany USS „Enterprise” – jedyny statek kosmiczny, który może przechwycić obcy obiekt. Dowództwo na okręcie obejmuje jego dawny kapitan, awansowany do stopnia admirała James T. Kirk (William Shatner). Jednak nawet ten doświadczony astronauta nie jest przygotowany na to, co spotka „Enterprise” wewnątrz nadciągającego obłoku. „Star Trek II: Gniew Khana” (1982) to zdaniem wielu fanów i krytyków najlepszy pełnometrażowy film z cyklu. Uwięziony przez Kirka Khan przebywa na Ceti Alpha V – pustynnej planecie-więzieniu. Od tego czasu Khan żyje myślą o zemście. Kiedy udaje mu się wydostać na wolność, jego pragnieniem jest
zniszczenie Kirka, statku „Enterprise” i jego załogi. Jako narzędzia odwetu Khan chce użyć Genesis – potężnej siły, która potrafi tworzyć życie.

d14dw53

W nieodpowiednich rękach Genesis oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko dla „Enterprise”, lecz również dla całej Federacji. Admirał Kirk i jego ludzie muszą być gotowi na najwyższe poświęcenie, aby powstrzymać zagładę.

„Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka” (1984) jest bezpośrednią kontynuacją „Gniewu Khana”. W walce z szalonym Khanem zginął Spock (Leonard Nimoy), pół-Wolkanin, pół-człowiek, który poświęcił życie, aby ocalić towarzyszy. Tymczasem Kirk odkrywa, że można uratować Spocka. Jego dusza wciąż żyje - należy ją na powrót połączyć z ciałem. W tym celu trzeba wrócić na Genesis. Niebezpieczna planeta objęta jest jednak kwarantanną. Załoga „Enterprise” nie otrzymuje zgody na podróż do zamkniętej strefy. Admirał Kirk decyduje się na desperacki krok.

Reżyserię trzeciej części sagi powierzono Leonardowi Nimoyowi, aktorowi odtwarzającemu rolę Spocka. Nimoy nie zawiódł fanów: nie tylko spełnił nadzieje na powrót ich ulubionego bohatera, lecz także wymagania widzów, czekających na kolejną, pełną akcji i napięcia odsłonę epopei. W filmie „Star Trek IV: Powrót na Ziemię” (1986) Kirk przebywa na planecie Vulcan, gdzie towarzyszy Spockowi podczas jego rekonwalescencji. Tymczasem na Ziemi dyplomaci Klingonów domagają się wydania admirała za zbrodnie popełnione przeciwko ich rasie. W obronie Kirka staje ambasador Sarek (Mark Lenard), ojciec Spocka. Udaje mu się doprowadzić do kompromisu - Kirk odpowie jedynie przed sądem federacyjnym za złamanie prawa Federacji i Floty.

d14dw53

W międzyczasie do Ziemi zbliża się obca sonda nadająca w kierunku planety dziwne sygnały. Spock identyfikuje te dźwięki jako śpiew wymarłych w XXI wieku wielorybów. Sonda zaczyna ściągać z Ziemi całą energię, czemu towarzyszy parowanie oceanów i otoczenie słońca przez gęstą chmurę w atmosferze. Kirk postanawia wyruszyć w przeszłość, aby przetransportować do XXIII wieku kilka żyjących jeszcze wówczas wielorybów.

Kolejna część sagi, „Star Trek V: Ostateczna granica” (1989), rozpoczyna się w momencie, kiedy zdradziecki Wolkanin Sybock porywa reprezentantów trzech kosmicznych ras: ludzkiej, klingońskiej i romulańskiej. Dowództwo gwiezdnej floty wzywa na pomoc przebywającą na urlopie załogę USS „Enterprise”. Taki był niecny plan Sybocka. Zakładnicy to tylko przynęta - prawdziwym celem Wolkanina jest opanowanie „Enterprise”. Sybock zmusza załogę statku do rejsu poza Ostateczną Granicę, do centrum wszechświata. Spodziewa się tam spotkać istotę, która może być samym Bogiem.

Kinowy „Star Trek V”, który wyreżyserował William Shatner, odtwórca roli Kirka, miał być pożegnaniem z pierwszą załogą „Enterprise”. Tak się jednak nie stało. Publiczność nie potrafiła rozstać się z Kirkiem, Spockiem oraz innymi ulubionymi bohaterami i dwa lata po premierze „Ostatecznej granicy” oryginalna załoga wystąpiła na ekranie jeszcze raz, w szóstej części sagi.

d14dw53

„Star Trek VI: Wojna o pokój” (1991) to ostatni kinowy „Star Trek” oparty na motywach oryginalnego serialu telewizyjnego. Aktorzy grający Kirka, Spocka, czy McCoy’a wcielali się w te postaci od połowy lat 60., ich epoka nieuchronnie zmierzała ku końcowi. Doczekali się zresztą godnych spadkobierców. Od końca lat 80. trwała emisja serialu telewizyjnego „Star Trek: Następne pokolenie” i było jasne, że jeżeli cykl filmów kinowych będzie kontynuowany, to raczej z udziałem nowych bohaterów. Tak się zresztą stało, ale zanim stara załoga „Enterprise” odeszła w stan zasłużonego spoczynku, wystąpiła jeszcze raz, w szóstej części sagi.

Wojna między imperium Klingonów a Federacją Planet trwała niemal 100 lat. Teraz wreszcie pojawia się nadzieja na pokój. Rozpoczynają się negocjacje, kanclerz Imperium wyrusza na Ziemię. Załoga „Enterprise" eskortuje klingońskiego dostojnika. Podczas podróży dochodzi do niespodziewanego ataku, a kanclerz pada ofiarą morderstwa. Wszystko wskazuje na to, że ogień otworzył „Enterprise", a zabójcami są jego dowódcy, McCoy i Kirk. Rozmowy pokojowe zostają zerwane, zaś bohaterowie aresztowani i uwięzieni na planecie zamienionej w kolonię karną. STAR TREK W ALE KINO!:

*2009-07-05 niedziela 18:25 * Trekkies (Trekkies)
dokumentalny, USA, 1997, reż. Roger Nygard, 86' (16:9)

d14dw53

*2009-07-05 niedziela 20:00 * Star Trek (Star Trek: The Motion Picture)
science-fiction, USA, 1979, reż. Robert Wise, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, 132' (16:9; lektor/napisy)

*2009-07-12 niedziela 20:00 * Star Trek II: Gniew Khana (Star Trek II: The Wrath of Khan)
science-fiction, USA, 1982, reż. Nicholas Meyer, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, 113' (16:9; lektor/napisy)

*2009-07-19 niedziela 20:00 * Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka (Star Trek III: The Search for Spock)
science-fiction, USA, 1984, reż. Leonard Nimoy, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, 105' (16:9; lektor/napisy)

d14dw53

*2009-07-26 niedziela 20:00 * Star Trek IV: Powrót na Ziemię (Star Trek IV: The Voyage Home)
science-fiction, USA, 1986, reż. Leonard Nimoy, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, 119' (16:9; lektor/napisy)

*2009-08-02 niedziela 20:00 * Star Trek V: Ostateczna granica (Star Trek V: The Final Frontier)
science-fiction, USA, 1989, reż. William Shatner, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, 107' (16:9; lektor/napisy)

*2009-08-09 niedziela 20:00 * Star Trek VI: Wojna o pokój (Star Trek VI: The Undiscovered Country)
science-fiction, USA, 1991, reż. Nicholas Meyer, wyk. William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, 113' (16:9; lektor/napisy)

d14dw53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14dw53