Stephen Hawking
Miejsce urodzenia: | Oksford |
Filmografia: | Pułapki rozwoju (2011) (Fizyk - teoretyk) Futurama: Potwór o miliardzie grzbietów (2008) Teoria wielkiego podrywu () (we własnej osobie) |
Seriale: | Teoria wielkiego podrywu (we własnej osobie) Star Trek: Następne pokolenie (we własnej osobie) Simpsonowie (we własnej osobie - głos) |
Stephen Hawking to znany ze swojej działalności naukowej astrofizyk, twórca teorii promieniowania Hawkinga, a także autor publikacji popularnonaukowych. Chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Żył w latach 1942–2018.
Stephen Hawking – krótka biografia
Stephen Hawking urodził się w Oksfordzie w 1942 roku, tam też studiował nauki przyrodnicze, a później astronomię. W 1962 roku przeniósł się na Uniwersytet w Cambridge. Interesował zagadnieniami teoretycznymi kosmologii i grawitacji kwantowej. Już podczas studiów zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, które przez kolejne lata jego życia prowadziło do postępującego paraliżu ciała.
W dorobku Stephena Hawkinga znalazły się publikacje naukowe i popularnonaukowe, które zapewniły mu rozpoznawalność w świecie akademickim. Dzięki swojej pracy został wyróżniony wieloma medalami, orderami i nagrodami, w tym Medalem Copleya (2006), Orderem Towarzyszy Honoru (1989), Nagrodą Juliusa Lilienfelda (1999) czy Prezydenckim Medalem Wolności (2009), którym uhonorował go Barack Obama.
W 1965 roku Stephen Hawking wziął ślub z Jane Wilde, miał z nią troje dzieci. Para rozwiodła się w 1995 roku, a naukowiec ożenił się z Elaine Mason i pozostawał w tym związku do 2006 roku. Na podstawie "Travelling to Infinity: My Life with Stephen", czyli pamiętnik napisany przez pierwszą żonę Hawkinga, powstał film "Teoria wszystkiego" (2014).
Stephen Hawking – książki i publikacje
Do najważniejszych publikacji naukowych Stephena Hawkinga należą m.in.:
- "Black holes in general relativity" (1972);
- "Wave function of the Universe" (1983);
- "The Nature of Space and Time" (1996);
- "Information loss in black holes" (2005);
- "A smooth exit from eternal inflation?" (2018).
Dla Stephena Hawkinga niezwykle istotna była popularyzacja wiedzy naukowej, dlatego napisał wiele tytułów przystępnych dla czytelnika bez wykształcenia specjalistycznego. Bestsellerem okazał się debiut Hawkinga w kategorii literatury popularnonaukowej – "Krótka historia czasu" z 1988 roku. Lata później ukazało się zaktualizowane wydanie tego tytułu, czyli "Jeszcze krótsza historia czasu" (2005) napisana przez Hawkinga wspólnie z Leonardem Mlodinowem.
Wśród innych tytułów autorstwa Stephena Hawkinga znajdują się m.in. "Wszechświat w skorupce orzecha" (2001),"Teoria wszystkiego: powstanie i losy Wszechświata" (2002) i "Wielki Projekt" (2010).
Stephen Hawking – filmy
Stephen Hawking wystąpił gościnnie w kilku produkcjach filmowych i serialach takich jak "Star Trek: Następne pokolenie" i "Teoria wielkiego podrywu". Jako on sam pojawił się też w kilku dokumentach:
- "A Brief History of Time" (1991) – film inspirowany książką Stephena Hawkinsa o tym samym tytule ("Krótka historia czasu" w polskim tłumaczeniu);
- "Wszechświat według Stephena Hawkinga" (1997) – miniserial;
- "Beyond the Horizon" (2009) – dramat biograficzny Bruce'a Neibaura;
- "Into the Universe with Stephen Hawking" (2010) – miniserial;
- "Hawking" (2013) – film biograficzny w reżyserii Stephena Finnigana.
O Stephenie Hawkingu nakręcono też dramat biograficzny "Hawking" (2004), w którym w rolę naukowca wcielił się Benedict Cumberbatch. Dziesięć lat później postać Hawkinga w "Teorii wszystkiego" odegrał Eddie Redmayne, zdobywając za ten występ Oscara.
Komentarze