Trwa ładowanie...
d11v342

Sting

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d11v342
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Sting, a właściwie Gordon Matthew Sumner, to brytyjski muzyk, multiinstrumentalista i aktor. Rozpoznawalność przyniosły mu aktywności w ramach zespołu muzycznego The Police, a także późniejsza działalność solowa. Oprócz tego muzyk próbował swoich sił jako aktor, występując między innymi w produkcjach "Syrop z siarki i piołunu", "Diuna", "Obfitość" czy "Przygody barona Munchausena". Jego działalność przyniosła mu przez lata wiele nagród i wyróżnień.

Sting - życiorys

Sting, a właściwie Gordon Matthew Sumner, urodził się 2 października 1951 roku w Wallsend, robotniczej dzielnicy Newcastle w Anglii. Muzyk przyszedł na świat jako najstarsze dziecko Audrey Cowell i Ernesta Sumnera. Sting ma łącznie trójkę rodzeństwa: brata Philipa oraz siostry Angelę i Anitę. W młodości był wychowywany w tradycji religii rzymskokatolickiej i uczęszczał do szkoły podstawowej pod wezwaniem św. Kolumby w Wallsend. Następnie został absolwentem rzymskokatolickiego gimnazjum pod wezwaniem św. Kutberta w Newcastle.

W późniejszych latach Sting zdał egzaminy wstępne na Uniwersytet Warwick w Coventry, gdzie studiował filologię angielską. Z nauki zrezygnował po zaledwie jednym semestrze i wrócił do Newcastle, gdzie początkowo pracował na budowie i dorabiał jako ochroniarz i magazynier. W latach 1971-1974 muzyk zdecydował się kolejny raz wrócić do szkoły, tym razem o profilu pedagogicznym. Dzięki temu przez kolejne dwa lata pracował jako nauczyciel w rzymskokatolickiej szkole podstawowej w Cramlington. Mimo tego cały czas czuł, że to muzyka jest jego powołaniem, dlatego wkrótce postanowił spróbować swoich sił właśnie na tym polu.

Sting - muzyka

Na początku swojej kariery muzycznej Sting grywał głównie z lokalnymi zespołami jazzowymi. Do jego współpracowników należeli między innymi Phoenix Jazzmen, Last Exit czy The Newcastle Big Band. W 1977 roku powstał zespół The Police, któego założycielami byli także Stewart Coperland i Henry Padovani. Wkrótce drugiego z wymienionych zastąpił Andy Summers. Sting wydał z grupą kilka albumów studyjnych, za które zdobyli kilkanaście istotnych nagród muzycznych, między innymi sześć Grammy. Ich ostatni album, "Synchronicity", ukazał się w 1983 roku.

Kilka lat później The Police wznowili aktywności, jednak wkrótce Sting rozpoczął działalność solową, co uniemożliwiło grupie pełne funkcjonowanie. W 1981 roku Sting zadebiutował jako solista podczas koncertu zorganizowanego przez Amnesty International. Rok później wydał piosenkę "Spread a Little Happiness", która trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu "Syrop z siarki i piołunu". W 1985 roku na rynek trafiła pierwsza solowa płyta Stinga, "The Dream of the Blue Turtles", co było początkiem jego długiej i obfitej w sukcesy kariery muzycznej.

W 1991 roku Sting wydał album "The Soul Cages", który zaprezentował światu dwa lata po śmierci swojego ojca. Wydawnictwo spotkało się z ciepłym przyjęciem. W 1993 roku Sting wydał kolejny album, "Ten Summoner's Tales", który powstał po jego przeprowadzce do Wiltshire. Wydawnictwo traktowało o miłości i moralności, dlatego jego ponadczasowy przekaz spotkał się z pozytywnymi recenzjami. Rok lóźniej ukazała się kompilacja największych hitów artysty, "Fields of Gold", która pokryła się dwukrotną platyną w Stany Zjednoczone, potrójną w Wielkiej Brytanii oraz złotem w Polsce.

W kolejnych latach nawiązywał też współpracę z wieloma znanymi muzykami, między innymi z Bryanem Adamsem, Craigiem Davidem czy Rodem Stewartem. Na rynek trafiły też takie utwory jak "Money for Nothing", nagrany ze znanym zespołem Dire Straits, czy "Desert Rose", które jest efektem współpracy Stinga z Chebem Mamim. W 2018 roku na rynek trafił album "44/876", który był efektem współpracy Stinga z Shaggym. Wydawnictwo zdobyło w 2019 roku nagrodę Grammy dla "najlepszego albumu reggae".

Sting - filmy

W ciągu wieloletniej kariery w show biznesie Sting próbował również swoich sił jako aktor. W jego filmografii znajdziemy zarówno filmy kinowe, jak i obrazy wyprodukowane na potrzeby telewizji. W 1979 roku zadebiutował w dramacie "Quadrophenia", a wkrótce pojawił się również w takich produkcjach jak "Radio On", "The Great Rock 'n' Roll Swindle", "Artemis 81" czy "Syrop z siarki i piołunu". W 1984 roku Sting zagrał rolę Feyd-Rautha Harkonnena w filmie "Diuna", a kilkanaście tygodni później otrzymał angaż w produkcjach "Titus Groan" i "Gormenghast" zrealizowanych przez BBC Radio 4. Oba obrazy czerpały inspiracje z powieści autorstwa Mervyna Peake'a.

W 1985 roku Sting wcielił się w rolę Micka w filmie "Obfitość", a niedługo potem można go było zobaczyć w obrazach "The Bride", "Walking to New Orleans", "Przygody barona Munchausena", "Julia and Julia" oraz w filmie sensacyjno-kryminalnym "Burzliwy poniedziałek". W 1991 roku muzyk przez pewien czas pełnił funkcję prowadzącego program "Saturday Night Live". W kolejnych latach jeszcze dwukrotnie wystąpił w filmach, przy okazji produkcji "The Grotesque" i "Porachunki". Piosenkarz przez lata pracował też jako aktor dubbingowy, a także pojawiał się sporadycznie w produkcjach filmowych, jako on sam. Kilkukrotnie Sting nagrywał też utwory do poszczególnych produkcji, mając tym samym wpływ na ich oprawę muzyczną.

Sting - życie prywatne

Sting urodził się 2 października 1951 roku w Wallsend. Młodość spędzał w Newcastle w Anglii. W 1976 roku muzyk ożenił się z Frances Tomelty, irlandzką aktorką. Sting i Frances Tomelty doczekali się wspólnie dwójki dzieci: syna Josepha i córki Fuchsii Katherine. W 1982 roku para rozstała się i muzyk związał się z producentką filmową Trudie Styler. W sierpniu 1992 roku miejsce miał ich ślub.

Dzieci Stinga z tego związku to: Brigitte Michael (ur. 19 stycznia 1984 roku), Jake (ur. 24 maja 1985 roku), Eliot Pauline (ur. 30 lipca 1990 roku) oraz Giacomo Luke (ur. 17 December 1995 roku). Eliot Pauline po latach została piosenkarką i używała personaliów Coco i Eliot Sumner. Piosenkarz zdradził w jednym z wywiadów, że jego dzieci nie odziedziczą po nim ogromnego majątku i muszą same zapracować na swoją przyszłość. Mimo wychowania w wierze, Sting przez lata identyfikował się jako agnostyk.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11v342
d11v342
d11v342
d11v342

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj