Trwa ładowanie...

Stowarzyszenie Filmowców Polskich złożyło zawiadomienie do prokuratury. Oskarżają dawne władze

Artyści czują się wyzyskiwani przez platformy streamingowe. W Polsce nadal nie wprowadzono unijnej dyrektywy, która zapewniałaby im tantiemy z internetowych odsłon. Prace utknęły po tajemniczym spotkaniu byłego premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Netfliksa. Stowarzyszenie Filmowców Polskich zawiadomiło prokuraturę.

Mateusz Morawiecki nie chciał zdradzić szczegółów z szefem NetflixaMateusz Morawiecki nie chciał zdradzić szczegółów z szefem NetflixaŹródło: AKPA
d1bbybh
d1bbybh

W oficjalnym oświadczeniu SFP podkreśla, że Polska jest jedynym krajem, "w którym nie wdrożono jeszcze unijnej dyrektywy ws. prawa autorskiego i tym samym nie uregulowano kwestii tantiem z internetu dla filmowców". Termin upłynął 7 czerwca 2021 r. Platformy streamingowe są winne twórcom ponad 75 mln zł i kwota ta ciągle rośnie. Ponadto Komisja Europejska wniosła w tej sprawie skargę do TSUE na polskie władze, kara za niewdrożenie przepisów sięga już ponad 13 mln euro.

Stowarzyszenie informuje, że projekt odpowiedniej ustawy był już gotowy w ministerstwie kultury w połowie 2022 r. i prace nad nim szły sprawnie aż do pewnego zagadkowego zdarzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największe hity Netfliksa. Nadal przyciągają przed ekrany

Po spotkaniu szefa Netfliksa z polskim premierem nie ma śladu

"5 grudnia 2022 r. premier (Mateusz Morawiecki - red.) spotkał się z ówczesnym szefem platformy Netflix na nieprotokołowanym spotkaniu, z którego nie sporządzonego żadnych notatek. Trzy dni później minister cyfryzacji, a funkcję tę pełnił wówczas premier, wniósł o zrezygnowanie z projektu przepisu, który państwo polskie było zobowiązane wprowadzić na podstawie przepisów prawa UE i który chroniłyby twórców przed wyzyskiem serwisów streamingowych, takich jak m.in. Netflix" - można przeczytać w oświadczeniu.

d1bbybh

SFP dopytywało o szczegóły ustaleń dwóch ważnych decydentów, ale bezskutecznie. W końcu zdecydowało się zgłosić sprawę do prokuratury.

Podejrzenie przestępstwa

"Stowarzyszenie Filmowców Polskich prosi prokuratora, by zbadał przebieg spotkania premiera Morawieckiego z ówczesnym szefem platformy Netlix. [...] W zawiadomieniu prosimy prokuratora, by zebrał dowody i ocenił, czy samo odstąpienie od wprowadzenia zmian, wymaganych przez prawo UE, nie stanowi przestępstwa urzędniczego. [...] Korzyść z tej nagłej zmiany odniosły tylko serwisy streamingowe. Sytuacja ta jest bardzo nietransparentna, dlatego uznajemy za konieczne jej wyjaśnienie, a zrobić to może tylko prokurator" - uzasadnia swoją decyzję SFP.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich złożyło zawiadomienie do prokuratury Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Stowarzyszenie Filmowców Polskich złożyło zawiadomienie do prokuraturyŹródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" znęcamy się nad serialem "Forst" z Borysem Szycem, omawiamy ostatni film Nicolasa Cage'a, a także pochylamy się nad "The Curse" czyli najbardziej niezręczną produkcją ostatnich lat. Możecie nas słuchać na Spotify, Apple Podcasts, YouTube oraz w AudioteceOpen FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bbybh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbybh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj