Trwa ładowanie...

Sukces polskiego filmu. Reżyser "Zgody" nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Montrealu

Maciej Sobieszczański zdobył na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu nagrodę dla najlepszego reżysera za pełnometrażowy debiut fabularny "Zgoda".

Sukces polskiego filmu. Reżyser "Zgody" nagrodzony na Festiwalu Filmowym w MontrealuŹródło: Materiały prasowe
d2d0kl2
d2d0kl2

"Zgoda" znalazła się w Konkursie Głównym kanadyjskiego Festiwalu - World Competition - razem z 17 innymi tytułami z całego świata. Akcja filmu, debiutu w reż. Macieja Sobieszczańskiego, dzieje się w 1945 roku na Śląsku. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau - na świętochłowickiej Zgodzie - komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego SB dokonuje czystek.

Głównym bohaterem filmu jest zatrudniający się w obozie Franek (Julian Świeżewski), który chce ocalić Polkę Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Niemiec Erwin (Jakub Gierszał) - jego przyjaciel, który także od dawna kocha się w Annie. Franek dołącza do komunistów łudząc się, że uda mu się oszukać system.

- "Zgoda" to opowieść o miłosnym trójkącie, w którym dwóch młodych chłopców walczy o jedną dziewczynę - zapowiada dystrybutor filmu.

d2d0kl2

W produkcji, która swoją polską premierę będzie miała na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, film znalazł się tam w Konkursie Głównym - zobaczymy także m.in. Wojciecha Zielińskiego, Danutę Stenkę oraz Jacka Braciaka. Wśród twórców obrazu znaleźli się także Małgorzata Sobieszczańska (scenariusz) i Walentyn Wasjanowicz (zdjęcia).

Nagroda dla reżysera "Zgody" to sukces polskiej kultury. Zobacz, co o kulturze mówi Danuta Stenka:

W poprzednich latach w Montrealu wyróżnienia odebrali m.in. Michał Rogalski ("Letnie przesilenie", 2015, nagroda za najlepszy scenariusz) i Maciej Pieprzyca ("Chce się żyć", 2013, Grand Prix oraz Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Publiczności).

Tegoroczna, 41. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu zakończył się 4 września. "Zgoda" na ekrany polskich kin wejdzie w październiku.

Zobacz, co #dziejesiewkulturze:

d2d0kl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d0kl2