Syn ofiary IRA krytykuje nowy serial Disneya: "Okropny i okrutny"

Michael McConville, syn Jean McConville, porwanej i zamordowanej przez IRA w 1972 roku, potępił nowy serial Disneya oparty na książce "Nic nie mów" Patricka Raddena Keefe'a, nazywając go "okropnym i okrutnym".

"Nic nie mów" Disney+
"Nic nie mów" Disney+
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

21.11.2024 15:46

Produkcja stacji FX "Nic nie mów" to trzymająca w napięciu historia morderstwa i pamięci o konfliktach zbrojnych w Irlandii Północnej. Dziewięcioodcinkowy serial oparty jest na reportażu "Cokolwiek powiesz, nic nie mów. Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej", którego autorem jest Patrick Radden Keefe. Obejmująca cztery dekady fabuła rozpoczyna się od szokującego zniknięcia Jean McConville, samotnej matki dziesięciorga dzieci, która została uprowadzona z domu w 1972 roku i której nikt nigdy więcej nie ujrzał żywej.

Tymczasem Michael McConville, który jako dziecko był świadkiem porwania swojej matki, skrytykował najnowszą produkcję Disneya.

Jean McConville została uprowadzona ze swojego domu w Belfaście w 1972 roku. Jej zniknięcie pozostawało tajemnicą aż do 2003 roku, kiedy to jej szczątki odnaleziono na plaży w hrabstwie Louth, na południe od granicy z Irlandią Północną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nie nie mów" zwiastun

- Przedstawienie egzekucji i tajnego pochówku mojej matki jest okropne, a jeśli nie przeżyło się tego osobiście, nie można zrozumieć, jak okrutne to jest – powiedział Michael McConville. - Śmierć mojej matki to nie rozrywka, ale bolesna rzeczywistość dla mnie i mojego rodzeństwa przez ostatnie 52 lata.

Autor książki, Patrick Radden Keefe, w rozmowie z BBC News podkreślił, że spotkał się z rodzinami, których historie zostały przedstawione w serialu, aby podejść do tematu z "wielką wrażliwością".

IRA przez lata zaprzeczała swojemu udziałowi w zniknięciu Jean McConville, jednak po Porozumieniu Wielkopiątkowym i ustanowieniu w 1999 roku Niezależnej Komisji ds. Lokalizacji Szczątków Ofiar przyznała się do odpowiedzialności.

W 2018 roku film dokumentalny "I, Dolours" rzucił nowe światło na tę sprawę, wykorzystując pośmiertne wywiady z byłą członkinią IRA, Dolours Price. Price sugerowała powiązania między zniknięciem McConville a byłym liderem Sinn Féin, Gerrym Adamsem. Adams stanowczo zaprzecza jakimkolwiek związkom z morderstwem oraz twierdzeniom, że był członkiem IRA.

"Nie mów nic" Disney+

Produkcja przygląda się ekstremizmom, do jakich mogą posunąć się niektórzy ludzie w imię swoich przekonań. Serial pokazuje, w jaki sposób głęboko podzielone społeczeństwo może nagle popaść w konflikt zbrojny, oraz skalę przemocy obejmującej wszystkich nim dotkniętych wraz z emocjonalnymi i psychologicznymi kosztami przestrzegania kodeksu milczenia.

W rolach głównych występują: Lola Petticrew jako Dolours Price i Hazel Doupe jako Marian Price, grane przez nie postacie to młode kobiety, które stały się symbolami radykalnej polityki. Anthony Boyle wciela się w Brendana Hughesa, charyzmatycznego, lecz wewnętrznie rozdartego stratega wojskowego, a Josh Finan gra Gerry’ego Adamsa, czołowego polityka, który zawsze zaprzecza swojemu powiązaniu z IRA. Starszą wersję Dolours Price zagrała Maxine Peake.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o skandalu z "Konklawe", omawiamy porażających "Łowców skór" na Max i wyliczamy, co poszło nie tak z głośnym "Sprostowaniem". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Źródło artykułu:WP Film
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)