Trwa ładowanie...

''System (Child 44)'': Jak Agnieszka Grochowska dostała rolę w filmie? [WIDEO]

''System (Child 44)'': Jak Agnieszka Grochowska dostała rolę w filmie? [WIDEO]Źródło: mat. dystrybutora
d15wk97

24 kwietnia na ekrany naszych kin wejdzie najnowszych film *Daniela Espinosy. „System (Child 44)” to osadzony w realiach Rosji sowieckiej polityczny thriller opowiadający o śledztwie w sprawie seryjnego mordercy dzieci. W obsadzie, obok takich sław jak Tom Hardy, Gary Oldman czy Noomi Rapace, znalazła się Agnieszka Grochowska. W jakich okolicznościach dostała rolę? Dlaczego nie czuje się celebrytką? Zobacz nasz wywiad.*

Aktorka podkreśla w wywiadach, że jej rola nie była duża, ale wcieliła się w dość kluczową postać – od niej zaczyna się cała akcja. „Napędzam głównego bohatera do działania” – mówi Agnieszka Grochowska, która gra Ninę Andreyevę, matkę jednej z ofiar.

d15wk97

O czym opowiada film?

Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy – nowe wcielenie Mad Maxa – przyp. red.) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

W swojej recenzji dla Wirtualnej Polski Marcin Radomski zauważa, że Espinosa stworzył dobry, choć niepozbawiony mankamentów, portret radzieckiego stalinizmu, oparty na atmosferze grozy i wiarygodnych kreacjach aktorskich (więcej *tutaj).*

Kim był „Rzeźnik z Rostowa”?

Scenariusz filmu oparto na bestsellerowej powieści „Ofiara 44” Toma Roba Smitha. Przedstawiona w niej fabuła została zainspirowana prawdziwymi zbrodniami dokonanymi przez Andrieja Czikatiłę, radzieckiego seryjnego mordercę. Mężczyzna, znany również jako „Rzeźnik z Rostowa”, w latach 1978-90 dopuścił się 56 morderstw (trzech ofiar nie odnaleziono). W 1992 roku został skazany na śmierć. Wyrok wykonano dwa lata później. Tuż przed egzekucją Czikatiło miał powiedzieć: „Teraz mój mózg powinien zostać zabrany i zbadany, kawałek po kawałku, aby już nigdy nie było nikogo takiego”. Przez wiele lat działalność „Rzeźnika z Rostowa” była tuszowana przez władze w myśl zasady, iż tego typu bestialstwo jest możliwe jedynie w krajach kapitalistycznych.

Nie tylko „System (Child 44)”

Warto przypomnieć, że „System (Child 44)” to nie pierwszy film inspirowany morderstwami Andrieja Czikatiły. W 1995 roku premierę miał wyprodukowany przez stację HBO obraz „Obywatel X”, w obsadzie którego znaleźli się m.in. Max von Sydow, Donald Sutherland oraz Stephen Rea w roli prowadzącego śledztwo porucznika Viktora Burakova.

d15wk97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15wk97