Trwa ładowanie...

''System (Child 44)": Thriller Daniela Espinozy zakazany w Rosji

''System (Child 44)": Thriller Daniela Espinozy zakazany w RosjiŹródło: mat. dystrybutora
d2ftbpk
d2ftbpk

Putin boi się Toma Hardy’ego? Rosyjskie Ministerstwo Kultury na kilka dni przed premierą zakazało wyświetlania amerykańskiego thrillera "System (Child 44)". Akcja filmu, opartego na powieści Toma Roba Smitha, rozgrywa się w stalinowskiej Rosji. Film uznano za „niedopuszczalny i szkodliwy” dla wizerunku Rosji. Komentarze ekspertów są jednoznaczne – w Rosji „nic się nie zmieniło”.

"System(Child 44)" to opowieść o losach agenta służb bezpieczeństwa (w tej roli Tom Hardy), który wbrew zakazom władz sowieckich, próbuje wytropić zabójcę kilkudziesięciu dzieci. Zarówno powieść, jak i film, została zainspirowana historią seryjnego mordercy Andrieja Czikatiły, znanego jako „Rzeźnik z Rostowa”.

ZOBACZ ZWIASTUN:

Rosyjskie Ministerstwo Kultury, po wtorkowym pokazie filmu dla rosyjskich urzędników i „ekspertów”, wydało oświadczenie, z którego wynika, że treść filmu „przeinacza fakty historyczne” i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia „wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów". Ministerstwo uznało także, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji, powiedział, że film obnaża działanie systemu totalitarnego, pokazuje jak system wciąż próbuje utrzymać status quo i trzeba go zobaczyć „ku przestrodze”. Zakaz wyświetlania filmu to kolejny przykład zaostrzania rosyjskiej cenzury i blokowania dzieł „ideologicznie niepoprawnych”. Kilka miesięcy temu, międzynarodowy sukces „Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa, wywołał szeroką dyskusję w Rosji, a Ministerstwo Kultury w Moskwie w trybie pilnym przygotowało projekt ustawy, zakazującej dystrybucji filmów „oczerniających Rosję i zagrażających jedności narodowej”.

d2ftbpk

Polskim dystrybutorem filmu jest Monolith Films. Obraz wejdzie na ekrany polskich kin już 24 kwietnia.

Wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści „System” Toma Roba Smitha, to hollywoodzki debiut Agnieszki Grochowskiej.

Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

d2ftbpk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ftbpk