Trwa 艂adowanie...
04-10-2000 02:00

"Syzyfowe prace" w kinach

"Syzyfowe prace" w kinach
d2uyn1z
d2uyn1z

Pawe艂 Komorowski zdecydowa艂 si臋 nakr臋ci膰 film "Syzyfowe prace, kt贸rego scenariusz zosta艂 oparty oczywi艣cie na ksi膮偶ce Stefana 呕eromskiego. Pawe艂 Komorowski wykorzysta艂 jej najbardziej dramatyczn膮 cz臋艣膰: ostatnie 3 lata nauki bohatera - Marcina Borowicza - w kieleckim gimnazjum. Lata 90-te XIX wieku w Kr贸lestwie Polskim to okres wzmo偶onej rusyfikacji. Marcin, syn szlachcica, daje si臋 wci膮gn膮膰 przez nauczycieli i dyrekcj臋 gimnazjum w "naukow膮" dzia艂alno艣膰 propaguj膮c膮 ide臋 panslawizmu - ukryt膮 form臋 rusyfikacji. Swoje zniewolenie dostrzega dopiero w atmosferze dzia艂a艅 patriotycznych inspirowanych przez nowego koleg臋, Bernarda Zygiera, wyrzuconego ze szko艂y w Warszawie za dzia艂alno艣膰 w konspiracyjnych ko艂ach m艂odzie偶owych.

Swoistym kontrapunktem dla dziej贸w Borowicza jest historia drugiego bohatera powie艣ci i filmu - Andrzeja Radka, ch艂opskiego syna, kt贸ry z uporem zdobywa wiedz臋. Zdarzenia, w kt贸rych ch艂opcy wzajemnie sobie pomagaj膮, staj膮 si臋 pocz膮tkiem ich przyja藕ni. W "Syzyfowych pracach" nie brak te偶 w膮tku pierwszej mi艂o艣ci. Marcin zakochuje si臋 w pi臋knej pensjonarce - Birucie. Po maturze ich uczucie wystawione jest na ci臋偶k膮 pr贸b臋 - okazuje si臋, 偶e dziewczyna wraz z ca艂膮 rodzin膮 wyjecha艂a w g艂膮b Rosji.

- Przyst臋puj膮c do pracy nad adaptacj膮 powie艣ci Stefana 呕eromskiego my艣la艂em o prze艂o偶eniu na obraz ca艂o艣ci utworu. Zda艂em sobie jednak spraw臋, 偶e materia艂 jest tak obszerny, i偶 pr贸by zmieszczenia go w jednym filmie spowoduj膮 sp艂ycenie dzie艂a 呕eromskiego i zmusz膮 do "komiksowego" sposobu opowiadania. Wiele wa偶nych i koniecznych dla czytelno艣ci utworu w膮tk贸w autor podaje w formie relacji, a w filmie trzeba je prze艂o偶y膰 na sceny, co rozci膮ga czas filmowy ponad miar臋. Wyj艣ciem okaza艂 si臋 zrealizowany ju偶 serial, w kt贸rym wszystko si臋 zmie艣ci艂o - m贸wi rezyser.

W filmie zagraj膮: 艁ukasz Garlicki (Marcin Borowicz), Bartek Kasprzykowski (Andrzej Radek), Alicja Bachleda-Curu艣 (Biruta), Franciszek Pieczka (J贸zef) i inni. (pt)

d2uyn1z
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d2uyn1z

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj