"The Knick" sezon 2: operacja na szeroko otwartych oczach widzów [RECENZJA DVD]
Pierwszy sezon serialu rozbudził wielkie oczekiwania. Dopracowana w każdym szczególe produkcja Stevena Soderbergha zachwyciła nie tylko intrygującą fabułą i barwnymi bohaterami, których albo się kocha, albo nienawidzi. Twórcom serii udało się idealnie oddać klimat Nowego Jorku początku XX wieku. Czy kolejna odsłona hitu wciąż trzyma poziom? To, co wydarzyło się w 2. sezonie serialu "The Knick", przeszło najśmielsze oczekiwania!
Niczym u Hitchcocka, wszystko zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Podczas gdy John Thackery trafia na odwyk, jego miejsce tymczasowo zajmuje doktor Edwards. Ten musi stawić czoła trudnym medycznym przypadkom, ale także uprzedzeniom rady, która nie chce zgodzić się, by został nowym ordynatorem. Jakby tego było mało, przyszłość szpitala z każdym dniem staje się coraz mniej pewna. Kłopoty finansowe i nadużycia stawiają pod znakiem zapytania dalszą działalność placówki słynącej z pionierskich metod leczenia.
To właśnie te nowatorskie medyczne pomysły lekarzy wciąż robią ogromne wrażenie. W 2. sezonie "The Knick" jesteśmy świadkami kilku spektakularnych procedur, które mogą oglądać tylko ludzie o mocnych nerwach. Twórcy serialu zadbali o to, by wszystkie pokazane na ekranie zabiegi wyglądały jak najbardziej realistycznie. I trzeba przyznać, że zrobili to po mistrzowsku. Nie są to tanie sztuczki z tryskającą krwią rodem ze szpitala w Leśnej Górze. W serialu Soderbergha na naszych oczach rodzi się historia medycyny. I to dosłownie, bo wiele z prezentowanych przypadków obrazuje faktyczne wydarzenia z przeszłości.
Chociaż telewizyjny hit przedstawia sytuacje z początku zeszłego stulecia, wciąż nie traci na aktualności. Ukazuje prawdziwą ludzką naturę, która mimo upływu czasu nadal sterowana jest przez te same pobudki i instynkty związane głównie z chęcią posiadania władzy oraz dominacji nad innymi. W kolejnej odsłonie serialu możemy obserwować jak do głosu dochodzą kobiety. To płeć piękna przełamuje zarówno własne ograniczenia, jak i te narzucane przez społeczeństwo. W kontekście czarnych protestów, które przeszły przez Polskę, będących głosem w walce kobiet o prawo do decydowania o sobie i swoim ciele, trudno nie znaleźć analogii do niektórych serialowych wątków.
Mimo że w 2. sezonie "The Knick" nie brakuje bohaterów wywołujących skrajne emocje, król jest jeden i jest nim nadal John Thackery. Lekarz, chcąc nie chcąc, w końcu musi zmierzyć się ze swoim uzależnieniem. Za wszelką cenę stara się odkryć lekarstwo na chorobę, która przez wielu żyjących w tamtych czasach uznawana była po prostu za słabość charakteru. Z czasem poszukiwania rozwiązania zmieniają się w obsesję, a Thackery przekracza ostateczną granicę w niezapomnianym finale serii.
"The Knick" jest wyjątkową podróżą w czasie i ukłonem w stronę pionierów poprzedniej epoki oraz odkrywców, którzy nie bali się ryzykować. Nie jest przy tym typowym serialem medycznym. Pokazuje świat, w którym w większości przypadków nie ma happy-endów, a cel uświęca środki. Nie byłoby przełomowych momentów, wielkich odkryć i zmian bez poświęceń. Jak pokazuje przykład bohaterów hitu, wątpliwe moralnie decyzje nie zawsze przynoszą jednak oczekiwane rezultaty i mają wręcz fatalne skutki. Ale o tym najlepiej przekonać się na własne oczy, śledząc produkcję, o której z każdym odcinkiem coraz trudniej zapomnieć.
Wydanie DVD:
Wersja DVD 2. sezonu serialu "The Knick" ukazała się nakładem Galapagos. Na czterech płytach zamieszczono 10 odcinków, które oglądać można w wersji oryginalnej z polskimi napisami lub lektorem. Tak jak w przypadku pierwszej serii, nie zapomniano o bonusach. A tych nie brakuje! Na każdej z płyt znalazły się materiały specjalne. Do standardowych komentarzy audio aktorów i twórców serialu dołączono następujące dodatki:
- Na sali operacyjnej: cztery klipy ukazują kulisy tworzenia idealnych imitacji ludzkiego ciała. Możemy podejrzeć, jak ekipie serialu udało się odwzorować każdy szczegół anatomii i sprawić, że na ekranie trudno zauważyć różnicę. Jeżeli jesteście ciekawi, jak stworzono m.in. nad wyraz realną scenę operacji na otwartym mózgu, koniecznie to zobaczcie!
- W budowie - zwiedzanie planu filmowego z Howardem Cummingsem: ten 10-minutowy klip odkrywa szczegóły planu, które mogliśmy oglądać na ekranie przez dwa sezony. Z wideo dowiadujemy się więcej na temat scenografii i tego, jak zadbano o to, by możliwie najlepiej oddać klimat początku poprzedniego stulecia.
- Za drzwiami garderoby - kostiumograf Ellen Mirojnick zdradza sekrety swojego fachu: na przykładzie doktora Edwardsa, w którego wciela się Andre Holland, oraz granej przez Juliet Rylance bohaterki odkrywamy tajniki projektowania i doboru idealnej stylizacji podkreślającej charakter danej postaci.
- Zaproszenie na bal: relacja z kręcenia sceny imprezy charytatywnej z odcinka siódmego. Splendor, ekstrawagancja i przepych - nie tylko wygląd bohaterów i wnętrza zrobiły wrażenie na ekipie serii. Z tego trwającego nieco ponad pięć minut wideo dowiecie się, co szczególnego wprawiło wszystkich w zachwyt.
- Kulisy serialu: standardowy dodatek, w którym aktorzy i twórcy omawiają losy bohaterów oraz ich motywacje. Ten bonus składa się z pięciu krótkich klipów.
- Knicktoids: czyli kilka słów o medycznych (ale nie tylko!) faktach, które mogliśmy oglądać w drugim sezonie.
- Episode post-ops: w trwających po kilka minut klipach aktorzy oraz twórcy opowiadają o najważniejszych wydarzeniach poszczególnych odcinków.
Niestety, materiały specjalne nie zawierają polskiej wersji językowej. Szkoda, bo liczba dodatków jest naprawdę imponująca.