Top 10: Stan wojenny oczami polskich reżyserów

Top 10: Stan wojenny oczami polskich reżyserów
Źródło zdjęć: © Film polski
Grzegorz Kłos

Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 filmów, których scenariusze opowiadają lub oscylują wokół tamtych wydarzeń. Czy widzieliście je wszystkie?

Tragiczne wydarzenia, które zapoczątkowała uchwała Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, odcisnęły trwały ślad na kondycji narodu, który przez dwa lata borykał się ze zwiększonymi represjami, prześladowaniem i ograniczeniami wolności. Siłą rzeczy te wstrząsające wydarzenia znalazły odzwierciedlenie w sztuce, również tej filmowej. Obrazy Kazimierza Kutza, Krzysztofa Kieślowskiego czy Sylwestra Chęcińskiego w zupełnie różny sposób opisują czas stanu wojennego, okres jaki po nim nastąpił oraz kondycję społeczeństwa czasu ucisku i łamania kręgosłupów. Z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowaliśmy dla was zestawienie 10 filmów, których scenariusze opowiadają lub oscylują wokół tamtych wydarzeń. Czy widzieliście je wszystkie?


Zobacz także:

* * ** [

NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )**

1 / 10

''Śmierć jak kromka chleba'', reż. Kazimierz Kutz, 1994

Obraz
© Film polski

Ostateczne dopełnienie śląskiej trylogii Kutza, na którą składają się "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca" oraz „Śmierć jak kromka chleba”. Film porusza najtragiczniejszy epizod tamtego okresu – pacyfikację górników z kopalni „Wujek”.

Katowice, rondo przy pomniku Powstańców Śląskich w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Ulicą jedzie sznur wojskowych ciężarówek. Oddział ZOMO, bijąc związkową ochronę, brutalnie wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni "Wujek"...

Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk.

Zobacz także:

* * ** [

NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )* * [

PAMIĘTACIE WITIĘ PAWLAKA Z "SAMYCH SWOICH"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )**

2 / 10

''Rozmowy kontrolowane'', reż. Sylwester Chęciński, 1991

Obraz
© Film polski

Film jest historią dalszych losów Ryszarda Ochódzkiego, prezesa klubu sportowego „Tęcza”, znanego z kultowej komedii Stanisława Barei.

W grudniu 1981 r. Ryszard Ochódzki otrzymuje od pułkownika UB Molibdena zadanie przeniknięcia do struktur "Solidarności" w Suwałkach. Wyposażony we wspólne zdjęcie z Lechem Wałęsą udaje się na północny wschód Polski.

Tam zastaje go stan wojenny. Po spowodowaniu wypadku samochodowego Ochódzki porzuca swój pojazd i pożyczonym autem wraca do stolicy. Zatrzymuje go patrol. W bagażniku samochodu znajduje solidarnościowe ulotki. Bojąc się aresztowania, nieszczęsny bohater rzuca się do ucieczki.

3 / 10

''Bez końca'', reż. Krzysztof Kieślowski, 1984

Obraz
© Film polski

Zdaniem Rafała Dajbora z Gazety Wyborczej „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego „do dziś pozostaje jedną z najważniejszych w polskiej kinematografii analizą stanu ducha Polaków tamtej epoki”. „Bez końca” to krytyka sytuacji, w jakiej znaleźli się Polacy, okaleczeni przez wydarzenia stanu wojennego.

Rok 1982. Film opowiada o zmarłym adwokacie – w tej roli Jerzy Radziwiłowicz – który powraca na Ziemię jako duch. Jego ostatnią, niedokończoną sprawą byłą obrona młodego robotnika Dariusza, oskarżonego o prowadzenie strajku, którą teraz przejął cyniczny mecenas Labrador. Dusza zmarłego próbuje ingerować w życie swoich bliskich i nawiązać kontakt z pogrążoną w depresji żoną.

Zobacz także:


4 / 10

''Stan strachu'', reż. Janusz Kijowski, 1989

Obraz
© Film polski

„Stan strachu” Janusza Kijowskiego to dramat polityczny, którego akcja toczy się głównie w środowisku aktorskim, przede wszystkim w czasie stanu wojennego. Skomplikowane charaktery i losy bohaterów filmu, ich słabości i załamania ukazują, że prawda o okresie naszej najnowszej historii nie jest bynajmniej jednoznaczna, że były tam również sprawy tragiczne i niełatwe do akceptacji.

Grudzień 1981 roku. Jan Małecki – w tej roli Wojciech Malajkat - młody aktor robiący karierę w warszawskim teatrze, przygotowuje się do roli Hamleta. Wobec sytuacji w kraju i cieszącego się charyzmą związku zawodowego "Solidarność" zachowuje dystans. Nie chce angażować się w politykę, planuje bowiem wyjazd do Szwecji. Paszport ma mu załatwić brat, który jest majorem SB. Nadchodzi 13 grudnia. Janek zostaje aresztowany…

Przeżycia z tym związane wyzwalają w nim instynkt solidarności oraz upór w bronieniu swojej uczciwości i niezależności poglądów przed różnym presjom otoczenia.

5 / 10

''Zabić księdza'', reż. Agnieszka Holland, 1988

Obraz
© Columbia Pictures Corporation

Thriller sensacyjny nakręcony przez Agnieszkę Holland we Francji, opowiadający o okolicznościach tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, nazywanego duszpasterzem Solidarności. W obsadzie pojawiła się śmietanka aktorska – Ed Harris, Tim Roth, Pete Postlethwaite oraz Christopher Lambert.

Warszawa 1981 r. Z powodu swych kontaktów ze środowiskiem działaczy "Solidarności" i płomiennych kazań wygłaszanych w kościele św. Sebastiana, ksiądz Alek jest od dawna pod obserwacją tajnych służb.

Stefan, oficer Służby Bezpieczeństwa i gorący zwolennik systemu komunistycznego, wprowadza jednego ze swoich ludzi, Feliksa, podającego się za milicjanta-dezertera, do kręgu bliskich znajomych księdza.

Zobacz także:

* * ** [

NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )* * [

PAMIĘTACIE WITIĘ PAWLAKA Z "SAMYCH SWOICH"? ]( http://komediowo.pl/gid,13708823,img,13709100,title,Pamietacie-Witie-z-bdquoSamych-swoichrdquo,galeria.html )* *[

CO SŁYCHAĆ U KASI Z "13 POSTERUNKU"? ZMIENIŁA SIĘ? ]( http://teleshow.wp.pl/13-posterunek-co-sie-dzieje-z-aleksandra-wozniak-6026606755153025g )**

6 / 10

''Popiełuszko. Wolność jest w nas'', reż. Rafał Wieczyński, 2009

Obraz
© Film polski

Obraz opowiada o życiu i pracy ks. Jerzego Popiełuszki w kontekście polskiej historii i kościoła. Ukazuje ważne dla przyszłej postawy księdza wydarzenia z dzieciństwa i młodości jak również pierwsze oznaki rodzącego się po jego śmierci kultu.

Opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę.

Obraz przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.

Zobacz także:

* * ** [

NATASZA URBAŃSKA BOI SIĘ MĘŻA. DLACZEGO? ]( http://film.wp.pl/natasza-urbanska-boi-sie-meza-dlaczego-6025272215172225g )**

7 / 10

''Weryfikacja'', reż. Mirosław Gronowski, 1987

Obraz
© TVP

„Weryfikacja” Mirosława Gronowskiego opisuje wpływ stanu wojennego na środowisko dziennikarskie, poddawane niesłabnącej presji przez organy władzy. W roli głównej wystąpił Marek Kondrat.

Rok 1982. Trzeci miesiąc stanu wojennego. Dziennikarz Marek Labus kradnie z bazy samochodowej ciężarówkę i jedzie w Polskę. Zostaje zwolniony z pracy w gazecie. Pracuje dla gangu przemytniczego. Pisze o tym artykuł i wysyła do "Tygodnika". Naczelny zamiast nazwiska daje pseudonim i drukuje tekst. Marek zarobione pieniądze przekazuje zaprzyjaźnionym ekologom.

Zobacz także:


8 / 10

''Godność'', reż. Roman Wionczek, 1984

Obraz
© TVP

Film Romana Wionczka to obraz jawnie propagandowy, mający na celu usprawiedliwienie działań i decyzji PRL-owskich władz.

Bohaterem „Godności” jest wzorowy robotnik zakładu „Metalpol”, Karol Szostak, który za odmówienie poddania się presji rozentuzjazmowanych kolegów z Solidarności płaci ogromną cenę.

Wionczkowi zarzucano ukazanie problemu tylko z punktu widzenia władzy, która w filmie została przedstawiona niemalże tak samo, jak w topornych socrealistycznych produkcjach z lat 50.

Zobacz także:


9 / 10

''Człowiek z żelaza'', reż. Andrzej Wajda, 1981

Obraz
© opublikowane w serwisie filmpolski.pl

Choć film Andrzeja Wajdy nie opowiada bezpośrednio o wydarzeniach stanu wojennego, to niewątpliwie twórcy przedstawili w nim wydarzenia, które pośrednio do niego doprowadziły i poprzedzały.

Fabuła „Człowieka z żelaza” jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta - Maciek Tomczyk - jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka.

Zobacz także:


10 / 10

''80 milionów'', reż. Waldemar Krzystek, 2011

Obraz
© Film polski

Film "80 milionów" Waldemara Krzystka opowiada o sensacyjnej historii pieniędzy należących do dolnośląskiej Solidarności, które zostały wypłacone z banku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Scenariusz jest inspirowany autentycznymi wydarzeniami.

Bohaterowie filmu wzorowani są na działaczach dolnośląskiej Solidarności - Władysławie Frasyniuku, Piotrze Bednarzu, Józefie Piniorze i Stanisławie Huskowskim. (gk/mf)

Zobacz także:


Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)