Trwa ładowanie...
d8vby6g

Twórcy ''Amatora'' w Iluzjonie! Na spotkaniu z widzami po otwarciu Przeglądu Orłów 2016 - Jerzy Stuhr

W piątek, 8 stycznia odbędzie się uroczyste otwarcie Przeglądu Orłów 2016 w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Twórcy ''Amatora'' w Iluzjonie! Na spotkaniu z widzami po otwarciu Przeglądu Orłów 2016 - Jerzy Stuhr
(mat. promocyjne)
d8vby6g

Ze względu na wybór filmu otwarcia – w tej edycji będzie to film Krzysztofa Kieślowskiego, „Amator”, zapowiada się wyjątkowe wydarzenie. Ta podróż w filmową przeszłość związana jest z przypadającą w tym roku 20. rocznicą śmierci wybitnego reżysera.

- Chcemy przypomnieć naszego wybitnego Kolegę, Przyjaciela i Mistrza, którego nazwisko i dorobek rozpoznawane są na całym świecie jako jednego z najwybitniejszych polskich twórców filmowych w historii. Zdecydowaliśmy, że taki pokaz powinien odbyć się właśnie na rozpoczęcie Przeglądu Orłów 2016, filmów, które ubiegają się o tegoroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej – mówi Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Pokaz „Amatora” w „Iluzjonie” uświetnią jego twórcy. Gościem spotkania po pokazie będzie odtwórca głównej roli w tym filmie Jerzy Stuhr, który weźmie udział w rozmowie po projekcji filmu. Widzowie będą mogli też posłuchać wspomnień autora zdjęć do „Amatora”, wybitnego polskiego twórcy Jacka Petryckiego.

d8vby6g

Podczas kolejnych dni Przeglądu Orłów 2016 kino Iluzjon wciąż będzie pełne filmowych wrażeń. Od 9 do 30 stycznia widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie polskie produkcje, które były dystrybuowane w 2015 roku co najmniej przez siedem dni, codziennie na otwartych dla publiczności, płatnych pokazach i spełniają warunki kandydowania do Polskich Nagród Filmowych Orły. A po wieczornych pokazach, tak jak w poprzednich edycjach, spotkać się i porozmawiać z ich twórcami. Zaplanowanych jest aż 21 spotkań, między innymi z Krystyną Jandą, bohaterką filmu „Panie Dulskie”, Agnieszką Grochowską, odtwórczynią głównej roli w „Obcym niebie“, Januszem Gajosem („Body/Ciało) oraz Joanną Kulig, która weźmie udział rozmowie z widzami po pokazie „Disco Polo”. Swój udział w spotkaniach z Akademikami i publicznością zapowiedzieli również: * Robert Więckiewicz, Dawid Ogrodnik, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Roma Gąsiorowska – Żurawska*.

W Iluzjonie pojawią się także liczni reżyserzy, a wśród nich laureat Orłów 2012 w kategorii Nagroda za Osiągnięcia Życia Janusz Majewski, twórca filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, Jerzy Skolimowski, autor wyróżnionych na Festiwalu w Wenecji „11 minut“, Małgorzata Szumowska z nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem filmem „Body/Ciało“, Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu“) tuż przed wyjazdem na Festiwal Sundance i Kinga Dębska, reżyserka („Moje córki krowy“ i „ Aktorka”). Pełen program wraz z listą spotkań jest dostępny na stronie Kina Iluzjon.

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Filmowej, nazywane przez media „polskimi Oscarami“, są przyznawane od 17 lat. Orly 2016 to już 18 edycja konkursu, w którym zgodnie z regulaminem mogą wziąć udział wszystkie polskie filmy, które od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 minut.

Wszyscy Nominowani i Laureaci wyłaniani są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej, w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy filmowcy. Polska Akademia Filmowa to odpowiednik narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, amerykańskie Oscary, czeskie Lwy, angielskie Bafta czy hiszpańskie Goya, a w Europie – Europejskie Nagrody Filmowe. Głosowanie na Orły przeprowadza i nadzoruje ta sama firma, która przeprowadza głosowanie na Oscary - czołowa na świecie firma audytorsko-doradcza PwC, gwarantująca tajność i poufność glosowania. Zgodnie z procedurą do chwili otwarcia na scenie kopert z nazwiskami tegorocznych Laureatów, tylko dwie osoby z PwC będą znały wyniki głosowania Akademików.

d8vby6g

Tegoroczne ogłoszenie Nominacji do Orłów 2016 będzie miało miejsce 4 lutego 2016 roku, spotkanie z Nominowanymi i ogłoszenie Laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia - 2 marca, a ceremonia Orłów została zaplanowana na 7 marca 2016 roku.

Partnerami Przeglądu Orłów 2016 są Filmoteka Narodowa i Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Głównym partnerem medialnym - Program TVP2 oraz Grupa Wirtualna Polska, Twój Styl, Pani, Show, Film&Kamera i TOK FM. Przegląd on-line filmów kandydujących do Orłów 2016 zrealizuje Onet VOD. Partnerem organizacji jest Krakowska Fundacja Filmowa, a listę filmów kandydujących do Orłów przygotowuje boxoffice.pl.

Sponsorami Orłów 2016 są firmy: Apart, Albert Riele, Studio Produkcyjne Orka, Regent Warsaw Hotel, L’Oreal, Jean Louis David raz Faktoria Win.

Polskie Nagrody Filmowe powstają przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orłów dostępne są na stronie pnf.pl.

d8vby6g

Podziel się opinią

Share

d8vby6g

d8vby6g