Trwa ładowanie...
dpidkvn

“Uciekaj!”: 100 proc. pozytywnych recenzji. Najbardziej wyczekiwany horror w kinach

Krytycy dawno nie byli tak zgodni. 100 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes dla horrou “Uciekaj!” plasuje go na pierwszym miejscu najlepiej ocenianych tegorocznych produkcji. Opinie zawodowców to jedno. Świetnie przyjęli go także widzowie. Kosztujący zaledwie 4,5 mln dolarów horror zarobił 176 mln dolarów. W krótkim czasie błyskotliwy debiut Jordana Peele’a ma szansę przebić sukces “Blair Witch Project”. Film w kinach od 28 kwietnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Get Out
Get Out (Materiały prasowe)
dpidkvn

O co ten hałas? Film zadebiutował 24 stycznia na Festiwalu Sundance i od tego czasu idzie jak burza. 38-letni reżyser nie mógł marzyć o większym sukcesie. Wcześniej był aktorem i komikiem, występującym na kanale Comedy Central.

“Uciekaj!” opowiada historię czarnoskórego fotografa Chrisa Washingtona (Daniel Kaluuya), który ze swoją dziewczyną (Allison Williams, znana z serialu "Dziewczyny") jedzie do domu jej rodziców. Na miejscu okazuje się, że atmosfera jest bardzo dziwna. Chłopak podejrzewa, że podskórnie wyczuwalna nerwowość ma związek z głęboko skrywanym rasizmem. Zaczyna popadać w paranoję.

Reżyser twierdzi, że jego film jest osobisty, przy czym zastrzega, że nie należy doszukiwać się w nim wątków autobiograficznych. Krytycy podkreślają, że dotyka wątku rasizmu w Stanach Zjednoczonych bardzo subtelnie. Według J. Hobermana z “The New York Review of Books” w tym kontekście w "Uciekaj!" można wyczuć lęk, że “osiem lat rządów Obamy to pic na wodę”, że Ameryka pokazała swoją prawdziwą twarz wraz z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta, który nie wstydzi się swoich rasistowskich poglądów.

dpidkvn

“Uciekaj!” jest opisywany jako horror z elementami komedii. Reżyser mówi, że próbował w nim połączyć “Żony ze Stepford”, “Dziecko Rosemary” i komediodramat “Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”. Ten ostatni podejmuje podobny wątek; bohaterka postanawia przedstawić swojego narzeczonego rodzicom, którzy wiedzieli o nim wszystko, tylko nie to, że jest czarnoskóry.

Jedno jest pewne, film zbiera same dobre recenzje. Do tej pory tylko dziewięć filmów spotkał przywilej 99 proc. pozytywnych opinii w serwisie Rotten Tomatoes, m.in. “Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, “Metropolis”, “Człowiek na linie”. Powtarzają się określenia: “straszny”, “zabawny”, “skłaniający do myślenia”. Brzmi chyba nieźle?

Film w polskich kin od 28 kwietnia.

Get Out (2017) Materiały prasowe
Get Out (2017)
Universal Pictures
dpidkvn

Podziel się opinią

Share

dpidkvn

dpidkvn