Trwa ładowanie...

Ucz się historii filmu w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Ucz się historii filmu w Kinie Nowe Horyzonty we WrocławiuŹródło: East news
d2xrc7x
d2xrc7x

13 i 14 października odbędą się pierwsze wykłady i projekcje w ramach Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego oraz Akademii Polskiego Filmu. Na www.kinonh.pl/akademie trwają wciąż zapisy na zajęcia. Oprócz tego na stronie i w kasach kina można kupować cały czas bilety wstępu na pojedyncze spotkania.

Siódmy semestr Historii Kina Światowego to okazja, aby na dużym ekranie sięgnąć po absolutną klasykę. W programie znalazła się nominowana do Oscara i Złotej Palmy filmowa adaptacja opowiadania Tomasza Manna „Śmierć w Wenecji” Luchino Viscontiego (1971) i „Lot nad kukułczym gniazdem” Miloša Formana, wyróżniony przez Amerykańską Akademię Filmową jako najlepszy film 1976 roku. We wzruszającym dramacie popis aktorskich umiejętności potwierdzających pozycję w Hollywood po występach w „Chinatown” i „Swobodnym jeźdźcu”, dał Jack Nicholson. W programie przewidziane zostały również zajęcia poświęcone „Trzem kobietom” Roberta Altmana (1977) z Sissy Spacek i nagrodzoną za rolę w Cannes Shelley Duvall. Pod lupę weźmiemy też „Taksówkarza” Martina Scorsese z młodziutkim Robertem De Niro, którego filmowa postać stała się niedługo po premierze (1976) symbolem popkultury.

Trzeci semestr Akademii Polskiego Filmu otworzy debiut Grzegorza Królikiewicza „Na wylot” (1972), który zapowiada w naszym kinie przemianę języka filmowego. Lata 70-te to również pojawienie się w kinie polskim współczesnego bohatera filmowego, a przede wszystkim tzw. kina moralnego niepokoju. Uczestnicy Akademii obejrzą kilka reprezentatywnych filmów tego nurtu, m. in. „Barwy ochronne” (1976) Krzysztofa Zanussiego, „Wodzireja” (1977) Feliksa Falka, „Amatora” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego i „Aktorów prowincjonalnych” (1978) Agnieszki Holland. Nie zabraknie również twórczych adaptacji wielkiej literatury: „Wesele” (1972) i „Ziemia obiecana” (1974) Andrzeja Wajdy, „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa, a także interesujących przykładów kina gatunkowego science fiction z początku lat 80-tych: „Wojna światów – następne stulecie” (1981) i „Seksmisja” (1983) Juliusza Machulskiego. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy i kulturoznawcy z ośrodków akademickich z całego kraju. W tym
semestrze gościć będziemy m.in. prof. Krzysztofa Kornackiego, prof. Tadeusza Szczepańskiego, dr Monikę Talarczyk-Gubałę, dr Michała Pabiś-Orzeszynę, dr Martę Hauschild oraz dr hab. Rafała Syskę – wykładowców współpracujących z nami od dawna i cenionych przez dotychczasowych uczestników Akademii.

Obie Akademie filmowe są honorowane przez wybrane wrocławskie uczelnie jako fakultatywne lub ponadprogramowe, a za udział w nich przyznawane są studentom punkty ECTS. Zapisy online, dokładne programy, informacje organizacyjne na www.kinonh.pl/akademie.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj