Violeta poszła do nieba - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie
Podziel się

„Violeta poszła do nieba” (hiszp. Violeta se fue a los cielos) to argentyńsko-brazylijsko-chilijski film biograficzny z 2011 roku. Za reżyserię odpowiada Andrés Wood, z kolei za scenariusz - Eliseo Altunaga, Rodrigo Bazaes, Guillermo Calderón i Andrés Wood. Muzyka w filmie jest autorstwa samej Violety Parry. Za produkcję odpowiadają Pablo Rovito i Patricio Pereira . Obraz zdobył nagrodę podczas Festiwalu Filmowego Sundance w 2012 roku.

„Violeta poszła do nieba” to opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Film oparty jest na książce syna wokalistki, Ángela Parry. Andrés Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk.

Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. Śledzi sukcesy oraz dramaty Violety: jej zmagania z alkoholizmem ojca-muzyka i walkę o jego godność, śmierć córeczki, burzliwy romans z młodszym muzykiem, niepowodzenie jej folkowego uniwersytetu, starzenie się. Wyjawia jej sekrety, lęki, frustracje i radości. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.

W swoim filmie Wood zręcznie łączy realizm z baśniowością, przeplata prawdziwe epizody biograficzne z historiami z utworów Parry, pokazując, jak życie i sztuka wzajemnie się przenikają. Nie stosuje tradycyjnej linearnej narracji, za to dużo retrospekcji. Nadają one obrazowi specyficzny rytm i energię, której trudno się oprzeć.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Francisca Gavilán jako Violeta Parra, Thomas Durand - Gilbert Favre, Christian Quevedo - Nicanor Parra, Gabriela Aguilera - Hilda Parra, Roberto Farías - Luis Arce, Marcial Tagle - Alcalde Fernando Castillo, Juan Quezada - Don Guillermo.

Tytuł oryginalny

Violeta se fue a los cielos

Gatunek

biograficzny

Kraj produkcji

Argentyna

Rok produkcji

2011

Data światowej premiery

15.03.2013

Czas trwania

110 min.

Obsada

Christian Quevedo (Nicanor Parra, ojciec)

Stephania Barbagelata (Carmen Luisa)

Jorge Lopez (Młody Angel)

Francisca Gavilan (Violeta Parra)

Gabriela Aguilera (Hilda Parra)

Roberto Farias (Luis Arce)

Patricio Ossa (Angel jako chłopiec)

Thomas Durand (Gilbert Favre)

Guillermo Calderon

Rodrigo Bazaes

Andres Wood

Eliseo Altunaga

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne