Trwa ładowanie...
d1bbybh

Vittorio Storaro

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d1bbybh

Jeden z najwybitniejszych operatorów w dziejach kina. Trzykrotny laureat Oscara za najlepsze zdjęcia.

Vittorio Storaro urodził się 24 czerwca 1940 roku w Rzymie we Włoszech. Swojemu ojcu, kinooperatorowi, zawdzięcza zarażenie miłością do filmowego obrazu i rozpoczęcie studiów fotograficznych.

W wieku lat zaledwie 18 został przyjęty do szkoły filmowej, trzy lata później rozpoczął pracę na planie jako asystent operatora i szwenkier. Najbardziej znany jest jako autor zdjęć i bliski współpracownik tak wielkich reżyserów jak: Bernardo Bertolucci, Carlos Saura czy Francis Ford Coppola.

Jego najbardziej znane dzieła filmowe, zachwycające kompozycją i intensywnością kadrów i obrazu, to: "Konformista", "Ostatnie tango w Paryżu", "Pod osłoną nieba", "Mały Budda", "Ostatni cesarz", "Czas apokalipsy", "Tango" czy "Goya".

* Trzykrotnie nagrodzony Oscarem za zdjęcia: "Czas apokalipsy" (reż. F.F. Coppola, 1980), "Czerwoni" (reż. W. Beatty, 1982), "Ostatni cesarz" (reż. B. Bertolucci, 1988).* W 1994 roku otrzymał honorową Złota Żabę za całokształt dokonań operatorskich na 2. Festiwalu Sztuki Operatorskiej Camerimage w Toruniu. W 2001 roku (także podczas Camerimage) uhonorowano go doktoratem honoris causa PWSFTViT w Łodzi.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbybh
d1bbybh
d1bbybh
d1bbybh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj