Trwa ładowanie...
d3k4z8d

Vittorio Storaro

Najnowsze informacje
3.0
(1 głos)
Oceń:
d3k4z8d

Jeden z najwybitniejszych operatorów w dziejach kina. Trzykrotny laureat Oscara za najlepsze zdjęcia.

Vittorio Storaro urodził się 24 czerwca 1940 roku w Rzymie we Włoszech. Swojemu ojcu, kinooperatorowi, zawdzięcza zarażenie miłością do filmowego obrazu i rozpoczęcie studiów fotograficznych.

W wieku lat zaledwie 18 został przyjęty do szkoły filmowej, trzy lata później rozpoczął pracę na planie jako asystent operatora i szwenkier. Najbardziej znany jest jako autor zdjęć i bliski współpracownik tak wielkich reżyserów jak: Bernardo Bertolucci, Carlos Saura czy Francis Ford Coppola.

Jego najbardziej znane dzieła filmowe, zachwycające kompozycją i intensywnością kadrów i obrazu, to: "Konformista", "Ostatnie tango w Paryżu", "Pod osłoną nieba", "Mały Budda", "Ostatni cesarz", "Czas apokalipsy", "Tango" czy "Goya".

* Trzykrotnie nagrodzony Oscarem za zdjęcia: "Czas apokalipsy" (reż. F.F. Coppola, 1980), "Czerwoni" (reż. W. Beatty, 1982), "Ostatni cesarz" (reż. B. Bertolucci, 1988).* W 1994 roku otrzymał honorową Złota Żabę za całokształt dokonań operatorskich na 2. Festiwalu Sztuki Operatorskiej Camerimage w Toruniu. W 2001 roku (także podczas Camerimage) uhonorowano go doktoratem honoris causa PWSFTViT w Łodzi.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k4z8d
d3k4z8d
d3k4z8d