Trwa ładowanie...
roman wilhelmi
27-10-2008 15:18

W hołdzie Romanowi Wilhelmiemu

W hołdzie Romanowi WilhelmiemuŹródło: opublikowane w serwisie filmpolski.pl
d36oeqc
d36oeqc

Prezentacja filmów, wystawa pamiątek i pokaz czołgu "Rudy 102" złożą się na "Dni Romana Wilhelmiego", które rozpoczną się w przyszłym tygodniu w Poznaniu - poinformował w poniedziałek PAP Romuald Grząślewicz organizator Dni.

W poniedziałek 3 listopada mija 17. rocznica śmierci aktora. Z tej okazji w centrum Poznania, na fasadzie teatru "Scena na Piętrze", odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa "Roman Wilhelmi, wybitny aktor, obywatel miasta Poznania". Aktor urodził się w Poznaniu w 1936 roku.

- Do tej pory Roman Wilhelmi nie był kojarzony z Poznaniem nawet wśród poznaniaków i ten fakt chcemy zmienić. Stąd wziął się pomysł tablicy pamiątkowej, oraz dni poświęconych aktorowi - powiedział w poniedziałek Romuald Grząślewicz, szef Sceny na Piętrze, współorganizator przedsięwzięcia.

W ramach "Dni Romana Wilhelmiego" odbędzie się m.in. wystawa zdjęć i pamiątek związanych z Romanem Wilhelmim, przegląd filmów z jego udziałem i spotkanie z Marcinem Rychcikiem, autorem biografii aktora.

d36oeqc

W Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu chętni będą mogli zobaczyć model czołgu "Rudy 102" wykorzystanego przy kręceniu filmu "Czterej pancerni i pies". Na zakończenie "Dni Romana Wilhelmiego " w poznańskim Kinepolis zorganizowany zostanie "maraton filmowy" serialu "Alternatywy 4".

Roman Wilhelmi (ur. 6 czerwca 1936 w Poznaniu, zm. 3 listopada 1991 w Warszawie), aktor teatralny i filmowy. Zagrał m.in. w kilkudziesięciu filmach, był aktorem warszawskiego Teatru Ateneum. Popularność zdobył dzięki roli Olgierda Jarosza w serialu "Czterej pancerni i pies".

Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych wymieniane są m.in. role Nikodema Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei, oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż Kazimierza Kutza.

d36oeqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36oeqc