Trwa ładowanie...

''W imię...": Chyra i Szumowska na szczycie polskiego box office!

''W imię...": Chyra i Szumowska na szczycie polskiego box office!Źródło: Kino Świat
d2s3tb6
d2s3tb6

„W imię…” – najnowszy film Małgośki Szumowskiej, autorki „33 scen z życia” i głośnego „Sponsoringu”, z wynikiem 45 717 widzów został nowym liderem polskiego box office’u!

Wyróżniona Srebrnymi Lwami i nagrodą za reżyserię, historia niemożliwej miłości księdza z brawurową kreacją Andrzeja Chyry, która przyniosła mu tytuł najlepszego aktora 38. Gdynia – Festiwal Filmowy, w walce o sympatię polskich widzów pokonała mocne zagraniczne nowości: „Dianę” (42 619 widzów), nową komedię twórcy „To właśnie miłość” – „Czas na miłość” (33 688 widzów) oraz horror autora megahitu „Obecność” – „Naznaczony: rozdział 2” (22 454 widzów). Świetne otwarcie „W imię…” stanowi ukoronowanie międzynarodowych sukcesów filmu, rozpoczętych udziałem w elitarnym konkursie głównym tegorocznego Berlinale.

Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

d2s3tb6

Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Konkursu Głównego 63-go Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obok „Tataraku” Andrzeja Wajdy i „Weisera” Wojciecha Marczewskiego to jedyny w ciągu ostatnich dwudziestu lat polski film, który znalazł uznanie w oczach selekcjonerów tego jednego z najważniejszych międzynarodowych festiwali. „W imię…” zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Teddy Award którą wcześniej uhonorowano tak wybitnych i znaczących twórców jak Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Kolejny zagraniczny sukces „W imię…” to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund|Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu nagrody dla „W imię…” doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. „W imię…” zostało również uhonorowane Nagrodą Główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Mix Milano 2013 oraz Nagrodą dla Najlepszego Filmu Neisse Film Festival Zittau 2013, gdzie dodatkowo Andrzej Chyra otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora. Jego rola została także doceniona przez jury 20. European Palic Film Festival, podczas którego zdobył specjalną nagrodę za „jedną z najlepszych i najodważniejszych kreacji w kinie europejskim ostatniej dekady”.

Pasmo festiwalowych sukcesów wieńczą laury 38. Gdynia Festiwalu Filmowego, gdzie „W imię…” uhonorowano aż trzema statuetkami: Srebrnych Lwów, nagrodą za Najlepszą Reżyserię dla Małgośki Szumowskiej oraz nagrodą za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską dla Andrzeja Chyry.

Ponadto decyzją Europejskiej Akademii Filmowej obraz „W imię…” znalazł się w elitarnym gronie 46 produkcji, które będą rywalizować o tegoroczne Europejskie Nagrody Filmowe.

Film został sprzedany do szerokiej dystrybucji kinowej w ponad 25 krajach na całym świecie, w tym w USA. Wejdzie do kin na świecie we wrześniu.

d2s3tb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s3tb6