Trwa ładowanie...
emmanuelle seigner

W sobotę startuje festiwal Tofifest

Share
W sobotę startuje festiwal TofifestŹródło: AFP
d33go15

Niezależne produkcje filmowe z 44 krajów świata, konkursy filmowe i przeglądy tematyczne złożą się na rozpoczynający się w sobotę w Toruniu festiwal Tofifest. Gościem specjalnym imprezy będzie aktorka Emmanuelle Seigner.

W konkursie na najlepszy fabularny film krótkometrażowy pokazanych zostanie w tym roku 31 filmów z 15 krajów. Wśród zakwalifikowanych tytułów znalazły się zarówno filmy nagradzane na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Locarno, jak i debiuty.

"Filmy konkursu krótkometrażowego - jednego z czterech konkursów Tofifest - wyselekcjonowano z blisko 400 zgłoszeń. Na dużym ekranie zobaczymy także obrazy startujące w konkursie na najlepszy film pełnometrażowy" - powiedział rzecznik festiwalu Jarosław Jaworski.

d33go15

"Selekcjonujemy tytuły, które mieszczą się w szeroko pojętej kategorii niepokorności kina, z różnych stron świata: od Kolumbii, po Łotwę. To z pewnością najważniejsza część festiwalu, zwłaszcza że znajdą się w niej filmy dotąd w Polsce nie pokazywane" - zaznaczył Jaworski.

Nietypowe i łamiące schematy projekcje zaprezentowane zostaną w nowym paśmie konkursowym festiwalu - Forward. Zakwalifikowano tu pięć obrazów.

Wiodącym przeglądem tematycznym tegorocznej edycji Tofifest będzie pasmo kina tworzonego w Chinach, na Tajwanie i w Hongkongu.

"W przededniu olimpiady Tofifest zada pytanie o rzeczywistość chińskiego kina. W ramach Chinematografii zobaczymy filmy twórców niezależnych oraz gwiazd kina, takich jak Ang Lee, a hitem zestawienia będzie zapewne polska premiera wielkiej superprodukcji z Hongkongu +Księżniczka i wojownicy+" - zapowiedział Jaworski.

d33go15

W konkursie na najlepszy polski film pełnometrażowy nagrody przyzna publiczność. W tak zwanym "Wielopaku" zaprezentują się tradycyjnie filmowcy z Pomorza i Kujaw.

Gościem specjalnym 6. Tofifest będzie gwiazda kina europejskiego Emmanuelle Seigner, żona Romana Polańskiego. Aktorka znana jest z takich filmów jak "Niczego nie żałuję" - oscarowej historii życia Edith Piaf, "Frantic" Romana Polańskiego czy ubiegłorocznej produkcji "Motyl i skafander".

Gwiazdą muzyczną Tofifest będzie tym razem Boban Markovic Orchestra, grająca utwory inspirowane folklorem serbskim i cygańskim. Występowi bałkańskich artystów towarzyszyć będą pokazy filmu "Gucza" z ich udziałem. Tofifest zakończy się 11 lipca.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d33go15

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33go15
d33go15