Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Światowa premiera filmu w Wenecji

''Wałęsa. Człowiek z nadziei'': Światowa premiera filmu w WenecjiŹródło: ITI Cinema
d3bkeq9
d3bkeq9

Najbardziej oczekiwany film roku „Wałęsa. Człowiek z nadziei” będzie miał swoją światową premierę na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Uhonorowany Oscarem reżyser filmu Andrzej Wajda przyznaje, że jest to niezwykłe wyróżnienie, które otworzy przed filmem nowe, międzynarodowe perspektywy.

„Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że mój najnowszy film <> rozpocznie swoje ekranowe życie od Festiwalu w Wenecji, który odegrał tak ważną rolę w moim życiu. To na Festiwalu w Wenecji w roku 1998 otrzymałem Złotego Lwa za całokształt mojej filmowej twórczości.

To w czasie Weneckiego Festiwalu mój film Katyń został uhonorowany nagrodą włoskich dziennikarzy Nastro d`Argento Europeo 2009. To tu właśnie, w roku 1959, co prawda poza Festiwalem, w niewielkim kinie - ze względu na decyzję władz PRL, które zabroniły temu filmowi udziału w jakimkolwiek festiwalu - mój film <<Popiół i diament>> został dostrzeżony i rozpoczął swoją drogę w świat. Może i tym razem Festiwal Filmowy w Wenecji da również Wałęsie taką szansę”.

Michał Kwieciński - producent filmu i właściciel Akson Studio powiedział, że jest to historyczny moment dla firmy. „Będzie to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że jubileuszowy 70. Festiwal Filmowy w Wenecji zbiega się z 70-tymi urodzinami prezydenta Lecha Wałęsy. Gratulujemy!” - dodał.

d3bkeq9

„Wałęsa. Człowiek z nadziei” prezentowany będzie w ekskluzywnym gronie, jako jeden z nielicznych filmów wybitnych twórców, w sekcji "Out of Competition". Film zachwycił nie tylko selekcjonerów europejskiego festiwalu – we wrześniu zawędruje na kolejny kontynent. Pokaz specjalny filmu odbędzie się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

W filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzej Wajda łączy epokowe wydarzenia z tym, co prywatne, wręcz intymne. Przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Podglądając rodzinne życie związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa?

Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

d3bkeq9

Producent filmu: Akson Studio. Koproducenci: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk - Miasto Wolności. Honorowy Patronat nad filmem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Pan Bogdan Zdrojewski.

d3bkeq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bkeq9