Trwa ładowanie...

''Wałęsa. Człowiek z nadziei '': Ta kobieta obnażała sekrety największych polityków!

''Wałęsa. Człowiek z nadziei '': Ta kobieta obnażała sekrety największych polityków!Źródło: Polski Instytut Sztuki Filmowej
d3he5mh
d3he5mh

Kiedy Oriana Fallaci miała kilkanaście lat szmuglowała granaty w sałacie, by później jako dojrzała kobieta ze spokojem „pokazać środkowy palec” politykom i relacjonować największe konflikty zbrojne w Wietnamie, Pakistanie, Indiach, na Bliskim Wschodzie, czy Ameryce Łacińskiej. Opublikowała 14 książek, przetłumaczonych na 31 języków, wydanych w milionach egzemplarzy, prowadziła wywiady z Jasirem Arafatem, Benedyktem XVI, Indirą Gandhim, a w 1981 roku z Lechem Wałęsą. Spotkali się dwukrotnie. O tym jak wyglądał emocjonujący wywiad jednej z najbardziej bezczelnych reporterek świata, z przyszłym noblistą, przekonamy się już 4 października, gdy film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” wejdzie do kin.

Orianę Fallaci gra łudząco do niej podobna, włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio. Specjalnie na potrzeby roli zdobyła należące niegdyś do dziennikarki futro z norek, kameę, a także magneton, na który Fallaci nagrywała wywiady. Udało jej się także zamówić u kolekcjonera ulubione papierosy pisarki, od lat już nie będące w sprzedaży.

O granej przez siebie bohaterce aktorka mówiła: „Oriana Fallaci była kobietą, którą można określić jak jedność sprzeczności – wybitnie inteligentna, a czasem bezbronna jak dziecko. Wiele mnie z nią łączy”. Aktorka doceniała fakt, że w scenariuszu wykorzystano oryginalny tekst wywiadu, co z pewnością, podobałoby się samej dziennikarce.

Wałęsa. Człowiek z nadziei” przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Nagrodzony Oscarem reżyser – Andrzej Wajda, wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

d3he5mh

Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski i Cezary Kosiński.

Najnowszy zwiastun filmu można obejrzeć poniżej:

d3he5mh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3he5mh