WAMA Film Festival to połączenie formuły konkursowego przeglądu filmowego z serią imprez odbywających się w Olsztynie. Jedną z podstawowych wartości tego miasta jest wieloetniczna koegzystencja oraz dialog na styku kultur i narodów w odniesieniu do bogatej przeszłości Warmii i Mazur z perspektywą spodziewanych przemian zachodzących w Europie.
Misja WAMA Film Festival mieści się w jednym słowie: WIELOKULTUROWOŚĆ. Naszym najważniejszym założeniem jest promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Wokół tego tematu skupione są wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Ta idea znakomicie wpisuje się w specyfikę i bogatą historię regionu Warmii i Mazur.
Będzie to jedyny w Polsce festiwal prezentujący filmy powstałe w systemie koprodukcji, których tematyka będzie oscylować wokół najważniejszych problemów współczesnego świata. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju twórczości kinowej powstającej w systemie międzynarodowych koprodukcji oraz prezentacja dorobku filmowego młodych artystów z całego świata. Poza konkursem dla twórców w trakcie Festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń dodatkowych: warsztaty i szkolenia, spotkania filmowców z publicznością, otwarte pokazy filmowe i dyskusje oraz konferencja branżowa, poruszająca temat międzynarodowej współpracy.
Ambasadorem Honorowym Wama Film Festival jest Jerzy Hoffman, reżyser i scenarzysta.
Główne punkty programu to KONKURS GŁÓWNY I KONKURS KRÓTKIEGO KINA.
Wielokulturowość to jedna z najważniejszych cech Warmii i Mazur, i taka też idea przyświecała doborowi projekcji konkursowych. Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych to dziesięć starannie wyselekcjonowanych filmów stworzonych w systemie koprodukcji. Dziewięć z nich to produkcje pochodzące z różnych zakątków świata, począwszy od Argentyny, przez Norwegię, skończywszy na Bośni i Hercegowinie. Dziesiątym filmem będzie film reprezentujący polską kinematografię - koprodukcja polsko-amerykańska.
W Konkursie Krótkiego Kina bierze udział 16 filmów krótkometrażowych. Organizatorzy dobierali filmy pod względem tematyki społecznej, która zdaje się trafiać w szczególności do młodego odbiorcy. Ciekawym elementem Konkursu będzie otwarta dyskusja z jurorami i autorami prezentowanych filmów, angażująca publiczność.
Podczas pierwszej edycji WAMA Film Festival odbędzie się także przegląd odrestaurowanych dzieł Jerzego Hoffmana. Widzowie będą mogli zobaczyć takie filmy jak: „Gangsterzy i filantropi”, „Prawo i pięść” oraz „Potop Redivivus”. Idea przypomnienia publiczności filmów Jerzego Hoffmana, Ambasadora Honorowego Wama Film Festival oraz Przewodniczącego Jury Konkursu Głównego, narodziła się podczas pracy montażysty, Marcina Kota Bastkowskiego nad cyfrową rekonstrukcją filmu „Potop Redivivus”. Odrestaurowana, reżyserska wersja skierowana jest bowiem nie tylko do starszej publiczności, jest także odpowiedzią reżysera na potrzeby i zainteresowania młodszego widza. Wierząc, że klasyka kina może być atrakcyjna dla wszystkich pokoleń, organizatorzy Festiwalu postanowili przypomnieć również mniej znane, wcześniejsze filmy reżysera.