Trwa ładowanie...

Polski hit Netfliksa podbił świat. Ostatnie dni dopisały ciąg dalszy

Serwisy informacyjne od kilkudziesięciu godzin zdominowane są przez relacje z ogromnej powodzi, która nawiedziła południową część Polski. Tymczasem na platformie Netfliksa widzowie przypominają sobie podobne wydarzenia z 1997 roku przedstawione w serialu "Wielka woda".

"Wielka woda""Wielka woda"Źródło: Materały prasowe
d3odvh3
d3odvh3

W wywiadzie przeprowadzonym jeszcze przed premierą "Wielkiej wody", Jan Holoubek, jeden z dwóch reżyserów serialu, powiedział: "Główne obawy związane są z tym, czy historia 'zażre', czy nie będzie nudna, zwłaszcza dla widzów zza granicy. My Polacy mamy własne spojrzenie na tę historię. Martwimy się, że źle wypadniemy, szczególnie wizualnie w oczach innych państw. Ale nie oszukujmy się, mówimy o czasach transformacji i wciąż był to świat pełen 'zapyziałości'. Tymczasem widzowie zagraniczni oczekują po prostu dobrej historii i wyrazistych bohaterów".

Spostrzeżenia reżysera były słuszne, ale obawy nieuzasadnione. "Wielka woda", która miała premierę w październiku 2022 roku, cieszyła się bardzo dużą popularnością niemal na całym świecie. Podczas premierowego weekendu wyświetlania znalazła się w czołowej dziesiątce najpopularniejszych seriali w ponad 60 krajach, osiągając jeden z najlepszych wyników pośród nieanglojęzycznych produkcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielka Woda | Oficjalny zwiastun | Netflix

"Wielka woda" zdobyła uznanie zarówno pośród zagranicznych widzów, jak i krytyków. Joel Keller z "Decider" napisał: "Serial ma ciekawą fabułę, która opisuje decyzje i błędy, które popełniono w trakcie dramatycznych wydarzeń z 1997 roku. Nie jest to jednak jedynie katastroficzna produkcja o wielkiej powodzi, która dotknęła mieszkańców Wrocławia. Nie jest jedynie suchą opowieścią o ludziach, którzy przeglądają mapy, mierzą prędkość przepływu wody i prowadzą bohaterską walkę z żywiołem. Fikcyjna struktura historii wzbogaca serial, ale sprawa również, że zwiększa szacunek do prawdziwych ludzi uczestniczących w tych wydarzeniach".

W ciągu pierwszych dwóch tygodni wyświetlania "Wielka woda" była oglądana w 10 mln gospodarstw domowych na świecie. Jest to magiczny pułap, który nadaje produkcji status międzynarodowego przeboju. W trzecim tygodniu wyświetlania "Wielka Woda" wciąż znajdowała się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych seriali na świecie (pośród anglojęzycznych i nieanglojęzycznych produkcji).

d3odvh3

W Polsce serial nie opuścił pozycji lidera przez jedenaście dni. Szczególną popularnością cieszył się także w krajach Ameryki Południowej oraz w Niemczech, w których wprawdzie nie Odra, lecz Łaba i Dunaj w ostatnich dziesięciu latach dwukrotnie dokonały wielkiego spustoszenia.

Na planie "Wielkiej wody" Materiały prasowe
Na planie "Wielkiej wody"Źródło: Materiały prasowe

W tym roku żywioł ponownie dał o sobie znać, a historia opowiedziana w serialu stała się boleśnie aktualna. W piątek rano wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz w radiu RMF zapewniał wprawdzie, że "we Wrocławiu na pewno nie wystąpi taki kataklizm jak w 1997 roku, a miasto nie jest w bezpośrednim obszarze zagrożenia", ale, jak twierdzi obecnie prezydent Wrocławia, "wcześniejsze prognozy hydrologów okazały się niedoszacowane".

Tymczasem na fali obecnej powodzi dużym zainteresowaniem widzów Netfliksa w Polsce ponownie cieszy się "Wielka woda". W sobotę katastroficzna produkcja znalazła się na 9. pozycji pośród najpopularniejszych seriali, zaś w niedzielę awansowała na 4. miejsce. Niestety spełnił się czarny scenariusz. Ostatnie dni dopisały ciąg dalszy tej historii.

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" opowiadamy o krwawej jatce w "Obcy: Romulus", przeżywamy szok po serialu "Szympans, moja miłość" i wydajemy wyrok na nowym sezonie "Pierścieni Władzy". Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3odvh3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3odvh3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj