Trwa ładowanie...
off plus camera

Współtwórca ''Gwiezdnych Wojen'' już w kwietniu w Krakowie!

Share
Współtwórca ''Gwiezdnych Wojen'' już w kwietniu w Krakowie!
Źródło: Off Plus Camera
d19r4u0

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera odbędzie się w Krakowie w dniach 8-17 kwietnia. W programie znajdzie się blisko 100, w większości premierowych, filmów z całego świata. Do Krakowa przyjedzie w tym czasie ponad 100 zagranicznych gości - gwiazdy światowego kina, aktorzy, reżyserzy, lecz również mistrzowie innych kluczowych profesji filmowych (scenografia, efekty specjalne, casting), którzy poprowadzą specjalistyczne warsztaty branżowe. Wśród nich genialny scenograf, laureat Oscara, *Roger Christian ("Gwiezdne wojny", „Obcy – 8. pasażer „Nostromo”, “Żywot Briana”) oraz - jedna z najlepszych specjalistek od castingu w Hollywood - Ellen Chenoweth ("Tajne przez poufne", “Prawdziwe męstwo”, “Gran Torino”).*

Roger Christian, brytyjski scenograf i reżyser, który dzięki współpracy z George’em Lucasem i Ridleyem Scottem stał się żywą legendą kina, będzie gościem 4. edycji festiwalu Off Plus Camera. Twórca spotka się również z fanami, zasiądzie w jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych oraz poprowadzi warsztaty dla branży.

Czym zajmuje się Ellen Chenoweth w Hollywood? Odpowiada za casting filmów, czyli w dużym skrócie: kogo zatrudnić i w jakiej roli. Wydawać by się mogło, że to mechaniczna praca, na dodatek dosyć niewdzięczna, ale Ellen Chenoweth udowadnia, że może stanowić ona prawdziwą sztukę. Amerykanka będzie gościem festiwalu Off Plus Camera, zasiądzie również w Jury Konkursu Polskiego i spotka się z festiwalową publicznością oraz poprowadzi profesjonalne warsztaty castingu dla polskiej branży filmowej i telewizyjnej.

d19r4u0

Roger Christian, Brytyjczyk od lat tworzący w amerykańskim systemie filmowym, będzie jednym z gości specjalnych festiwalu OFF PLUS CAMERA. Z tej okazji odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących: słynny twórca spotka się z fanami, a także weźmie udział w dyskusjach po seansach swoich filmów. Ponadto, poprowadzi na festiwalu warsztaty dla branży filmowej.

Roger Christian na planie "Mrocznego Widma" (fot. Off Plus Camera)

Christian jest laureatem Oscara za scenografię do „Gwiezdnych Wojen: Części IV – Nowej Nadziei” George’a Lucasa (1977 r.). Na planie jednego z najsłynniejszych filmów w historii kina odpowiadał między innymi za wygląd broni oraz tworzenie rekwizytów – jak miecze świetlne Jedi; to on także stworzył pierwszą wersję robota R2D2. Kolejną nominację do Oscara otrzymał dwa lata później za „Obcego – 8. pasażera „Nostromo”” Ridleya Scotta (1979 r.), gdzie wykorzystywał doświadczenie oraz techniki opracowane na planie „Nowej nadziei”. Pracował także między innymi przy „Żywocie Briana” Terry’ego Jonesa (1979 r.) i „Gwiezdnych Wojnach. Części VI – Powrocie Jedi” Richarda Marquanda (1983 r.). George Lucas zaproponował mu osobiście współpracę reżyserską (kierował drugą ekipą) przy „Gwiezdnych Wojnach. Części I – Mrocznym widmie” (1999 r.).

d19r4u0

Ellen Chenoweth pochodzi z południowego zachodu Stanów Zjednoczonych, jednak zaraz po ukończeniu studiów przeniosła się do tętniącego artystycznym życiem Nowego Jorku. Jej pierwsza praca to teatr, natomiast dosyć szybko przeniosła się do słynnego Actor’s Studio, w którym funkcję dyrektora artystycznego pełnił sam Lee Strasburg. Zainspirowana tą znajomością, Chenoweth postanowiła związać swoją karierę z tzw. „reżyserią castingu”, którą to funkcję wykonuje do dzisiaj. Pierwszym filmem, przy którym pracowała, był „DinerBarry’ego Levinsona. Obecnie mieszka w Los Angeles.

Wprawdzie jej praca wymaga spełniania wizji reżyserów i producentów, ale nie ogranicza to jej kreatywności. To nie ona odpowiada za zatrudnianie największych nazwisk, lecz za wygląd i umiejętności całej obsady, w tym także za zatrudnienie statystów – tak naprawdę za część aktorską filmu. Oznacza to przeważnie podróżowanie w wiele różnych miejsc i spotkania z tysiącami kandydatów, którzy marzą o zostaniu aktorskimi gwiazdami. Casting to prawdziwa sztuka i choć żadne prestiżowe Akademie nie przyznają zawodowcom z tej profesji jakichkolwiek nagród, ich pracy nie wolno umniejszać. Off Plus Camera z radością powita Ellen Chenoweth w Krakowie.

** [

BYŁA GENIALNYM DZIECKIEM. DZIŚ ZACHWYCA URODĄ ]( http://film.wp.pl/zlote-dziecko-hollywood-stalo-sie-kobieta-6025275677496449g )**

d19r4u0

** [

MINĘŁO PONAD 20 LAT. ZOBACZ DZIŚ AKTORÓW Z ''I KTO TO MÓWI'' ]( http://film.wp.pl/nierzadnice-hollywood-6025275877319297g )*
*
[

NATASZA URBAŃSKA SZOKUJE STROJEM NA WIZJI! ]( http://teleshow.wp.pl/natasza-urbanska-szokuje-strojem-6021653568488065g )**

d19r4u0

** [

CAŁA PRAWDA O MAĆKU Z "KLANU" ]( http://teleshow.wp.pl/ile-lat-ma-macius-z-klanu-6026602789311617g )**

d19r4u0

Podziel się opinią

Share
d19r4u0
d19r4u0