Wybraliście najlepszy film 2012 roku
31.12.2012 | aktual.: 22.03.2017 12:31
Koniec roku to czas podsumowań. Postanowiliśmy więc raz jeszcze spojrzeć wstecz na mijający 2012 rok...
''Hobbit: Niezwykła podróż''
„Hobbit: Niezwykła podróż” to amerykańsko-nowozelandzki film fantasy, pierwsza część trylogii, która jest adaptacją cieszącego się niezmienną popularnością arcydzieła „Hobbit, czyli tam i z powrotem” autorstwa J.R.R. Tolkiena.
Akcja filmu rozgrywa się w Śródziemiu 60 lat przed wydarzeniami z „Władcy pierścieni”.
W pierwszej części „Hobbita” poznajemy szczegóły niezwykłej podróży tytułowego bohatera, Bilbo Bagginsa, który bierze udział w spektakularnej wyprawie mającej na celu odzyskanie Ereboru – utraconego królestwa krasnoludów zagarniętego przez smoka Smauga.
Po niespodziewanej wizycie czarodzieja Gandalfa Szarego, Bilbo dołącza do kompanii trzynastu krasnoludów pod wodzą legendarnego wojownika, Thorina II Dębowej Tarczy. Szlak powiedzie ich przez zdradliwe ziemie, na których roi się od goblinów i orków, zabójczych wargów oraz czarodziejów.
Miejsce 19
''Saga Zmierzch: Przed świtem - część 2''
„Saga Zmierzch: Przed świtem - część 2” jest amerykańskim horrorem z elementami fantasy i romansu. To piąta, a tym samym ostatnia, część cyklu opartego na bestsellerowej prozie Stephenie Meyer. Film wyreżyserował Bill London, a scenariusz napisała Melissa Rosenberg. Produkcją zajęli się Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt i Stephenie Meyer.
Młodzi bohaterowie – Edward (Robert Pattinson) i Bella (Kristen Stewart) wstępują w związek małżeński. Po pięknym ślubie i hucznym weselu para wyjeżdża na miesiąc miodowy do Rio de Janeiro. W tym gorącym mieście karnawału, młodzi mogą wreszcie w pełni cieszyć się sobą i oddawać namiętności. Wkrótce Bella odkrywa, że jest w ciąży.
Po narodzinach córki, Renesmee Cullen, Bella już teraz jako wampirzyca odkrywa, że posiadłą nowe zdolności.
Miejsce 8
''Skyfall''
„Skyfall” to 23. film o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości. Za kamerą po raz pierwszy stanął Sam Mendes – twórca m.in. „American Beauty” i „Jarheada”.
Film jest kontynuacją stylu „nowego” Bonda, który zapoczątkowało przełomowe „Casino Royale” z Danielem Craigiem w roli głównej.
W "Skyfall" dochodzi do ataku na siedzibę MI6. M zostaje zmuszona do przeniesienia działalności do podziemnego centrum. Jej każdy krok śledzi nowy przewodniczący Komitetu Wywiadu i Bezpieczeństwa, Mallory. M może zaufać tylko Bondowi....
Miejce 6
''Jesteś Bogiem''
„Jesteś Bogiem” to polski film fabularny w reżyserii Leszka Dawida. Scenariusz napisał Maciej Pisuk, zaś za produkcję odpowiada Jerzy Kapuściński. W filmie wykorzystano muzykę zespołu Paktofonika. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Film opowiada o muzycznej formacji Paktofonika, która zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Obraz przedstawia niezwykłą historię Piotra Łuszcza - „Magika” (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta - „Rahima” (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera - „Fokusa” (nagrodzony Złotymi Lwami za rolę w „Chrzcie” Tomasz Schuchardt).
Zespół Paktofonika powstał w 1998 roku, a jego nazwę, oznaczającą „pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika”, wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: „Kinematografia”, mini album „Jestem Bogiem” oraz „Archiwum kinematografii” sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze „Kinematografii” fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.
Miejsce 11
Ted
„Ted” to amerykański film komediowy w reżyserii Setha MacFarlane'a (twórca seriali animowanych "Głowa rodziny" i "Amerykański tata").
„Ted” miał być początkowo serialem animowanym, jednak reżyser szybko zdał sobie sprawę, że jego pomysł sprawdzi się lepiej na dużym ekranie szczególnie w czasach, kiedy poczyniono tak wielki postęp w dziedzinie animacji komputerowej i efektów wizualnych.
W filmie, który łączy żywą akcję z animacją komputerową, poznajemy historię Johna Bennetta, którego życzenie z dzieciństwa sprawia, że ożywa jego ukochany pluszowy miś, Ted. Prawie 30 lat później bajka dobiega końca. Ted nie ma zamiaru opuścić Johna... ku rosnącej irytacji jego dziewczyny Lori Collins.
Miejsce 18 (ex aequo)
''Merida waleczna''
„Merida waleczna” to amerykański film animowany słynnej wytwórni Pixar. Obraz wyreżyserowali Mark Andrews i Brenda Chapman.
Od zarania dziejów w dzikich i górzystych regionach Szkocji historie epickich bitew oraz mistyczne legendy przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W nowym filmie studia Disney/Pixar odważna Merida stawia czoła tradycji, przeznaczeniu i okrutnym bestiom, a nowa opowieść dołącza do ludowych przekazów.
Merida jest doskonałą łuczniczką, a zarazem porywczą córką króla Fergusa i królowej Elinor.
Niezależna i zdecydowana iść własną drogą, Merida postępuje wbrew prastarym zwyczajom, uświęcanym przez władców krainy. Jej czyny przypadkowo sprowadzają na królestwo chaos i zniszczenie, a kiedy dziewczyna szuka pomocy u tajemniczej staruszki, ta spełnia jej niefortunne życzenie...
Miejsce 5
Mroczny rycerz powstaje
„Mroczny rycerz powstaje” to amerykańsko-brytyjski thriller akcji. Film jest trzecią częścią trylogii Christophera Nolana o Batmanie.
Obraz jest kontynuacją „Batmana – Początku” z 2005 roku oraz „Mrocznego rycerza” z 2008 roku.
Akcja rozpoczyna się osiem lat po tym, jak Batman zniknął w mrokach nocy jako uciekinier. Kiedy wziął na siebie winę za śmierć Harveya Denta, poświęcił wszystko dla wyższego dobra. Na jakiś czas kłamstwo przyniosło efekty, tłumiąc działalność kryminalistów w Gotham City. Wszystko zmienia się w chwili pojawienia się tajemniczej i przebiegłej kobiety w przebraniu kota, jednak prawdziwym zagrożeniem okazuje się Bane, zamaskowany terrorysta, którego szalone plany zmuszają Bruce'a do wyjścia z cienia.
Miejsce 10 (ex aequo)
Madagaskar 3
„Madagaskar 3” to trzecia część serii filmów animowanych, wyprodukowanych przez DreamWorks Animation.
W "Madagaskarze 3" lew Alex i jego przyjaciele wciąż próbują wrócić do Nowego Jorku, ale tym razem zadanie wydaje się jeszcze trudniejsze, gdyż do przebycia jest cała Europa.
Jak niezauważenie pokonać cały kontynent? Oczywiście w przebraniu trupy cyrkowej.
Miejsce 16 (ex aequo)
''Prometeusz''
„Prometeusz” to amerykański film science fiction w reżyserii Ridleya Scotta. Autorem genialnych zdjęć jest Dariusz Wolski, polski operator filmowy, mieszkający i pracujący w Hollywood.
Początkowo film miał być prequelem „Obcego: Ósmego pasażera Nostromo” z 1979 roku (także w reżyserii Ridleya Scotta), jednak ostatecznie nowy film tylko luźno nawiązuje do postaci i fabuły klasyka.
"Prometeusz" opowiada o grupie naukowców, którzy natrafiają na wskazówkę dotyczącą początków ludzkości na Ziemi. W odległej przyszłości dwa supermocarstwa kontrolują Ziemię, jednocześnie walcząc o wszystkie naturalne zasoby, dostępne w Układzie Słonecznym. Jedno z nich wysyła na odległą planetę zespół naukowców.
W mrocznym zakątku wszechświata naukowcy napotykają obcą rasę biomechanicznych zabójców, z którymi muszą stoczyć przerażającą bitwę. Jej stawką jest przyszłość ludzkości.
Miejsce 10 (ex aequo)
''Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów 3D''
„Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów” to amerykański film animowany produkcji 20th Century Fox. Film zrealizowano w technologii 3D. Jest to już czwarta część cyklu.
„Epoka lodowcowa” zadebiutowała w 2002 roku. Kontynuacja pt. „Epoka lodowcowa 2: Odwilż” pojawiła się w kinach w 2006 roku, a trzecia część „Epoka lodowcowa 3: Era dinozaurów” w 2009 roku.
"Epoka lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów" ukazuje nowe przygody sympatycznych zwierzaków, które muszą stawić czoła kolejnym wyzwaniom, w tym wędrówce kontynentów, która może zagrozić przyszłości ich świata.
Czwarty film został wyreżyserowany przez Steve’a Martino i Mike’a Thurmeiera, zaś scenariusz napisali Michael Berg, Jason Fuchs oraz Mike Reiss. Muzykę skomponował John Powell, a za produkcję odpowiadają John C. Tonkin i Lori Forte.
Miejsce 15
''3D Faceci w czerni 3''
"Faceci w czerni 3" to amerykański film science fiction tworzony w technologii trójwymiarowej w reżyserii Barry'ego Sonnenfelda oraz kolejna cześć kultowej serii o agentach specjalnej jednostki rządowej.
Zadaniem specjalnej jednostki jest zajmowanie się kontaktami z obcymi i utrzymywaniem społeczeństwa w nieświadomości, jak częste są wizyty przybyszów z kosmosu. Pojawiają się bez zapowiedzi, znikają bez śladu. Ich znakiem rozpoznawczym są czarne garnitury i okulary, a także cały zestaw kosmicznych gadżetów.
Tym razem dwaj najbardziej znani agenci MIB zmierzą się z kosmitami w niezwykłym śledztwie pokonującym bariery nie tylko przestrzeni, ale i czasu. Agenci w czerni bronią Ziemi przed kosmitami już po raz trzeci – dwie pierwsze części cyklu zyskały sobie na całym świecie rzeszę wiernych fanów, zarabiając odpowiednio 600 i 400 milionów dolarów.
Miejsce 12
Atlas chmur
Film stanowi ambitną adaptację książki "Atlas chmur" pióra Davida Mitchella.
W powieści przeplatają się losy bohaterów z różnych kontynentów i epok. Akcja rozpoczyna się w XIX wieku, a kończy w odległej przyszłości.
Andy i Lana Wachowscy oraz Tom Tykwer wspólnie napisali scenariusz. Do udziału w filmie zaprosili m.in. Halle Barry, Hugh Granta, Toma Hanksa, Susan Sarandon, Hugo Weavinga, Bena Whishawa i Jima Sturgessa.
Miejsce 4
''Avengers 3D''
„The Avengers” to amerykański film akcji science fiction w reżyserii i według scenariusza Josepha Whedona.
Budżet filmu wyniósł 220 milionów dolarów. Film powstał na podstawie serii komiksuów „Avengers”, stworzonych przez Stana Lee i Jacka Kirby'ego.
Nick Fury jest szefem międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D, która czuwa nad światowym bezpieczeństwem. W obliczu globalnego zagrożenia staje przed zadaniem stworzenia drużyny, która podoła najbardziej nieprawdopodobnym wyzwaniom. Do swojego zespołu rekrutuje ludzi z niezwykłymi zdolnościami. Znajdą się w nim słynne postaci z uniwersum Marvela – Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Porozumienie w drużynie złożonej z takich indywidualności, nie będzie łatwe do osiągnięcia...
Miejsce 1
''Nietykalni''
„Nietykalni” to francuski komediodramat. Obraz według własnego scenariusza wyreżyserowali Olivier Nakache i Eric Toledanko.
Ten oparty na prawdziwej historii obraz stał się prawdziwym fenomenem. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni.
Film otrzymał dziewięć nominacji do Cezarów, w planach jest jego amerykański remake. Prawa nabył już Harvey Weinstein. W Europie "Nietykalnych" zobaczyło ponad 25 milionów widzów. W samych Niemczech, gdzie obejrzało go blisko 3 miliony widzów, stał się najbardziej kasowym francuskim filmem wszech czasów. Podobne rekordy padły też w Belgii, Szwajcarii i na Węgrzech.
Filmowi towarzyszyły świetne recenzje. Za brawurową rolę w "Nietykalnych" Omar Sy otrzymał Cezara, nagrodę Francuskiej Akademii Filmowej, pokonując Jeana Dujardina, zdobywcę Oscara za występ w "Artyście".
Miejsce 14
''Igrzyska śmierci''
"Igrzyska śmierci" to dramat science-ficion w reżyserii Gary’ego Rossa. Film jest adaptacją bestsellerowej powieści Suzanne Collins, która przez ponad 100 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa. Prawa do jej publikacji zostały sprzedane do 38 krajów, gdzie do druku przygotowano ponad 3 mln książek.
„Igrzyska śmierci” porównywane są na całym świecie do sagi „Zmierzch”. W planach jest ekranizacja dwóch pozostałych części trylogii – „W pierścieniu ognia” oraz „Kosogłos”.
Obraz "Igrzyska śmierci" przedstawia wydarzenia z przyszłości. Nie ma już Stanów Zjednoczonych - zamiast nich na terenach Ameryki Północnej powstaje państwo Panem. Władze stolicy zmuszają podległe rejony do corocznej "daniny" w postaci chłopca i dziewczyny pomiędzy dwunastym a osiemnastym rokiem życia.
Ofiary muszą brać udział w transmitowanym przez telewizję turnieju na śmierć i życie.
Miejsce 7
''Róża''
Akcja "Róży" rozpoczyna się latem 1945 roku, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Tadeusz, polski żołnierz, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, dociera na Mazury, na ziemie, które przed wojną należały do Niemiec, a po wojnie zostały przyznane Polsce. Odnajduje wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem.
Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej - przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności...
Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość... niemożliwa?
Miejsce 13
''W ciemności''
„W ciemności” to polsko-francusko-niemiecko-kanadyjski dramat wojenny w reżyserii Agnieszki Holland. Film jest adaptacją powieści pt. „In The Sewers of Lvov" ("W kanałach Lwowa") autorstwa Roberta Marshalla.
Film Agnieszki Holland opowiada prawdziwą historię Leopolda Sochy i uratowanych przez niego Żydów. Polak przez ponad rok pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze.
Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy Sochą a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ich życie. Inspiracją dla scenariusza były wspomnienia jednej z ocalonych – Krystyny Chiger, opisane w książce „Dziewczynka w zielonym sweterku".
W 2012 roku film zdobył nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Miejsce 2
''Dziewczyna z tatuażem''
W filmie „Dziewczyna z tatuażem”, nominowany do Nagrody Akademii reżyser David Fincher („Social Network”) przenosi na ekran bestsellerową powieść szwedzkiego pisarza Stiega Larssona.
W labiryncie filmowej intrygi znajdziemy morderstwo, korupcję, głęboko skrywane rodzinne tajemnice oraz wewnętrzne konflikty dwojga ludzi, którzy zostali zaangażowani do rozwikłania zagadki sprzed 40 lat.
Mikael Blomkvist (Daniel Craig) jest znanym dziennikarzem śledczym, który niesłusznie oskarżony o zniesławienie walczy o odzyskanie swojego dobrego imienia. W tym trudnym dla siebie momencie otrzymuje od jednego z najbogatszych przemysłowców w Szwecji, Henrika Vangera, nietypowe zlecenie. Blomkvist ma rozwikłać tajemnicę zniknięcia i śmierci, tak przynajmniej sądzi Vanger, jego ukochanej bratanicy Harriet.
Henrik jest przekonany, że musiał za tym stać ktoś z jego licznej rodziny, a dziennikarz, nieświadomy czekającego go niebezpieczeństwa, ma szukać tropów tragedii sprzed lat na odległej szwedzkiej wyspie.
W tym samym czasie Lisbeth Salander (Rooney Mara), niezwykle inteligentna, ale kontrowersyjna researcherka i hakerka zatrudniona w firmie Milton Security, zostaje zaangażowana w sprawę zlecenia Vangera...
Miejsce 18 (ex aequo)
''Pokłosie''
W filmie "Pokłosie" Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat.
Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję.
Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów.
Miejsce 25
''Dom w głębi lasu''
„Dom w głębi lasu” to amerykański horror w reżyserii Drew Goddarda, współautora scenariuszy filmu “Projekt: Monster” i serialu TV ”Zagubieni”.
Produkcja opowiada o grupce pięciu przyjaciół, którzy wybierają się na kilka dni do na pozór uroczej leśnej chatki. Na miejscu okazuje się, że zostali zwabieni w pułapkę.
Siłą produkcji jest dość nieszablonowe podejście do tematyki horroru i wprowadzenie nowych rozwiązań do tematyki kina grozy.
Miejsce 22
''Rzeź''
Kinowa wersja sztuki Yasminy Rezy, "God of Carnage", w reżyserii Romana Polańskiego.
Dwie pary małżeńskie, Alan (Christoph Waltz) i Nancy (Kate Winslet) oraz Michael (John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster), spotykają się, aby odbyć rozmowę na temat bójki swoich dzieci. Początkowo niewinna konwersacja stopniowo zaczyna przeradzać się w jeden, wielki chaos. Do głosu dochodzą wzajemne pretensje i oskarżenia.
Poruszone zostają także kontrowersyjne tematy niezwiązane z pierwotnym celem dyskusji - począwszy od mizoginizmu, poprzez uprzedzenia rasowe, a skończywszy na homofobii.
Miejsce 21
''Miłość''
"Miłość" to francusko-austriacko-niemiecki dramat w reżyserii Michaela Haneke, który jest również autorem scenariusza. Film zdobył Złotą Palmę na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
Georges i Anna przekroczyli osiemdziesiąt lat swojego życia. Są we dwójkę emerytowanymi nauczycielami muzyki. Ich córka, która jest również muzykiem, mieszka za granicą z rodziną. Pewnego dnia Anne dostała wylewu, przez co połowa jej ciała została sparaliżowana. Więź miłości, która spaja dwójkę starszych ludzi jest wystawiona na ciężką próbę.
Miejsce 17
''Raid''
"The Raid" opowiada o oddziale antyterrorystów wkraczających do zapuszczonego wieżowca - kryjówki narkotykowego lorda i gangu jego popleczników.
Kiedy gangster dowiaduje się o nalocie uzbrojonej jednostki, wyznacza ogromną nagrodę pieniężną za każdego zabitego policjanta.
W bloku rozpoczyna się prawdziwa wojna, podczas której trup ściele się gęsto i to w szalenie krwawy, spektakularny sposób.
Miejsce 27
''Mistrz''
„The Master” to amerykański dramat religijny w reżyserii Paula Thomasa Andersona („Magnolia”).
Akcja dzieła rozgrywa się w latach 50. XX wieku, a centralną postacią jest Lancaster Dodd - charyzmatyczny przywódca sekty religijnej, który jest weteranem (Philip Seymour Hoffman) prześladowanym przez wspomnienia z II wojny światowej.
Mężczyzna postanawia założyć własną religię i zostaje przywódcą sekty. Scenariusz skupia się na relacji bohatera z mężczyzną imieniem Freddie, zagubionym dwudziestoparolatkiem, który staje się prawą ręką "mistrza".
Miejsce 16 (ex aequo)
''Spadkobiercy''
„Spadkobiercy” to amerykański komediodramat w reżyserii Alexandra Payne'a. Jest to adaptacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Kaui Hart Hemmings.
Ekranizacja przedstawia historię majętnego mężczyzny. Matt King (w tej roli George Clooney), biznesmen w średnim wieku mieszka wraz z żoną oraz dwiema córkami na Hawajach. Gdy jego żona ulega wypadkowi na motorówce i zapada w śpiączkę kliniczną, mężczyzna zmuszony będzie poświęcić swój czas dorastającym córkom, z którymi do tej pory niewiele go łączyło.
Bohater dowiaduje się, że małżonka go zdradzała. Zgorzkniały bogacz stara się odnaleźć spokój i zbliżyć do swoich dzieci, które do tej pory nie były w jego życiu najważniejsze.
Miejsce 26
''Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom''
"Moonrise Kingdom" to kolejna produkcja dwukrotnie nominowanego do Oscara reżysera Wesa Andersona. Akcja filmu osadzona jest na wyspie u wybrzeży Nowej Anglii latem 1965 roku.
Przedstawiona historia skupia się wokół dwójki dwunastolatków, którzy bez pamięci zakochują się w sobie. Zawiązują oni sekretny pakt i w tajemnicy uciekają z domu. W ślad za nimi wyruszają rodzice dzieci oraz przedstawiciele lokalnej społeczności, m.in. szeryf Sharp i drużynowy Ward.
W filmie "Moonrise Kingdom" wystąpiła śmietanka amerykańskich aktorów. Na ekranie pojawiają się Bruce Willis, Bill Murray, Edward Norton, Frances McDormand i Tilda Swinton.
Miejsce 23
''Wstyd''
Bohaterem "Wstydu" jest Brandon (Michael Fassbender) trzydziestoparoletni, świetnie sytuowany mieszkaniec Nowego Jorku.
Jego pozornie idealne życie skrywa jeden sekret: Brandon jest seksoholikiem. Uzależniony od internetowej pornografii nie jest w stanie zbliżyć się do kobiet w prawdziwym świecie.
Kiedy wprowadza się do niego jego siostra (Carey Mulligan), mężczyźnie wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli.
Film jest prawdziwym przebojem światowych festiwali.
Miejsce 24
Artysta
„Artysta” to belgijsko-francuski niezależny film tragikomiczny. Obraz został zrealizowany w konwencji kina niemego i czarno-białego. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Michel Hazanavicius.
„Artysta” to namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina. Film, którego akcja rozgrywa się pod koniec lat 20. XX wieku, po mistrzowsku łączy klasyczną, czarno-białą poetykę ze zrozumieniem oczekiwań współczesnego widza. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności.
Akcja filmu "Artysta” rozgrywa się w 1927 roku w Hollywood. Głównym bohaterem jest George Valentin (Jean Dujardin), przeczuwający kres swojej kariery w związku z pojawieniem się dźwięku w filmach. Jednocześnie bohater stara się pomóc w osiągnięciu zawodowego sukcesu Peppy Miller (Bérénice Bejo) - młodej tancerce.
Miejsce 20
''Dredd 3D''
„Dredd” to amerykańsko-brytyjsko-indyjski film akcji science fiction.
Akcja obrazu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której prawo egzekwują sędziowie. Sami ścigają przestępców, wydają wyroki i wymierzają kary, dlatego budzą lęk i nienawiść w przestępczym świecie. W największej światowej metropolii Mega City One za szczególnie bezwzględnego wobec bandytów uchodzi sędzia Dredd. Niejeden przestępca dużo by dał za jego głowę.
Nowa filmowa wersja przygód Dredda jest wierniejsza komiksowi, który ją zainspirował, niż "Sędzia Dredd" z Sylvestrem Stallone. Poza tym w odróżnieniu od poprzedniego filmu, w remake'u Travisa nie brakuje dosłownej przemocy i brutalnych scen.
W głównej roli wystąpił Karl Urban (znany z roli Eomera we „Władcy Pierścieni: Dwie wieże” i w „Powrocie króla”).
Miejsce 9
Mój rower''
„Mój rower” to polski film obyczajowy z 2012 roku, w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Film opowiada o trudnych relacjach rodzinnych między ojcem, synem i wnukiem. Skłóceni główni bohaterowie muszą zjednoczyć siły, aby odnaleźć kochaną przez nich kobietę. W rolach ojca i syna reżyser obsadził Artura Żmijewskiego i Michała Urbaniaka. Obok nich, jako trzeci główny bohater na dużym ekranie, debiutuje Krzysztof Chodorowski. W roli kobiety, która potrafi poróżnić, ale również pogodzić tak odmienne męskie charaktery, występuje Anna Nehrebecka.
Scena finałowa, w której wystąpiło 30 zawodowych muzyków i 400 statystów, została wykonana w Filharmonii Łódzkiej. Wszystkie zdjęcia miejskie kręcone były w Łodzi. Stamtąd ekipa przeniosła się na Suwalszczyznę, aby zrobić zdjęcia plenerowe.
Operatorem zdjęć jest Piotr Śliskowski, który pracował już z Piotrem Trzaskalskim na planie uhonorowanego wieloma nagrodami filmu "Edi". (mn/gk)
Internauci WP wybrali!
Nadszedł czas na ostatnie i jednocześnie najważniejsze filmowe podsumowanie 2012 roku. W ostatnim tygodniu grudnia oddaliśmy w wasze ręce ranking 30 najpopularniejszych filmów, jakie w ciągu minionych 12 miesięcy doczekały się premiery w polskich kinach. Waszym zadaniem było wyłonienie najlepszego z nich. Przekonajcie się, który film uzyskał najwyższą średnią głosów, stając się tym samym Najlepszym Filmem 2012 zdaniem użytkowników WP.
Na finałowej liście 30 najlepszych filmów roku znalazły się zarówno produkcji polskie, jak i zagraniczne. Najwybitniejszy obraz wybieraliście spośród wielkich hollywoodzkich przebojów i małych europejskich arcydzieł. Kto wygrał w tym starciu? Wynik z pewnością będzie dla wielu z was zaskoczeniem!
href="http://film.wp.pl/wybraliscie-najlepszy-film-2012-roku-6025263711081601g">POZNAJ NAJLEPSZY FILM 2012 ZDANIEM INTERNAUTÓW WP >>>POZNAJ NAJLEPSZY FILM 2012 ZDANIEM INTERNAUTÓW WP >>>