Wybrano film wszech czasów

Wybrano film wszech czasów
Źródło zdjęć: © Mosfilm
Grzegorz Kłos

25.10.2010 | aktual.: 22.03.2017 10:40

Jak nietrudno się domyśleć na liście znalazły się dzieła twórców wybitnych, które na stałe weszły do kanonu filmów i po prostu nie wypada ich nie znać. Jaki film zajął pierwsze miejsce? Romans? Dramat? A może horror? Sprawdźcie!

Jak nietrudno się domyśleć na liście znalazły się dzieła twórców wybitnych, które na stałe weszły do kanonu i po prostu nie wypada ich nie znać. Jaki film zajął pierwsze miejsce? Romans? Dramat? A może komedia?* *Sprawdźcie!>>>

** [

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) **

1 / 7

7. Czas apokalipsy (1979)

Obraz
© United Artists

W czasie wojny wietnamskiej kapitan Willard (Martin Sheen) otrzymuje tajne zadanie odnalezienia i zlikwidowania tajemniczego buntownika - pułkownika Kurtza.

Dowódca dezerteruje z armii, ucieka do Kambodży i z garstką oddanych ludzi oraz tubylców zakłada w środku dżungli swoje "państwo", dopuszczając się makabrycznych zbrodni.

Dzieło Coppoli to bardzo swobodna adaptacja "Jądra ciemności" Josepha Conrada, która wywołała spore kontrowersje.

** [

TAK ZARABIAJĄ DZIECI POLSKICH GWIAZD ]( http://film.wp.pl/nowa-generacja-najlepszych-polskich-aktorow-6025279244911745g )

2 / 7

6. Spotkanie (1946)

Obraz
© Paramount Pictures

Na miejscu szóstym słynny melodramat w reżyserii Davida Leana.

Laura jest mężatką, Alec jest żonaty. Mimo tego, gdy spotykają się przypadkowo na peronie kolejowym rodzi się między nimi uczucie. Widują się tylko na dworcu, pośród stukotu kół, kłębów pary i gwizdków lokomotyw, podtrzymujących w Laurze pragnienie dalekich podróży, przeżycia przyrody.

Ostatecznie jednak Alec i Laura wyrzekają się łączącej ich więzi...

** [

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) * *** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

3 / 7

5. 2001: Odyseja kosmiczna (1968)

Obraz
© MGM

Film Kubicka jest uznawany za jedną z najwybitniejszych produkcji s-f. Równocześnie wykracza on poza ramy swojego gatunku, stawia ważne pytania i nie jest jednoznaczny w wymowie.

Kubrick w filozoficzny sposób opowiada o powstaniu człowieka i kontakcie z obcą inteligencją.

Muzyka, scenografia i efekty specjalne do dziś inspirują filmowców, m.in. Ridley'a Scotta, Stevena Spielberga czy Jamesa Camerona.

** [

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) **

4 / 7

4. Annie Hall (1977)

Obraz
© United Artists

Alvy Singer pochodzi z bardzo biednej żydowskiej rodziny. Zarabia na życie występując jako komik.

Nie potrafi sobie poradzić z własnymi lękami i obsesjami na temat śmierci i seksu. Niedawno porzuciła go dziewczyna, córka zamożnych anglosaskich protestantów ze środkowego Zachodu.

Komedia z 1977 roku to produkcja dość szczególna. Dla Allena był to pierwszy film, który przyniósł mu Nagrodę Akademii za najlepszą reżyserię. Po drugie, "Annie Hall" była pierwszą w historii komedią neurotyczną.

** [

TYCH ZDJĘĆ WSTYDZĄ SIĘ GWIAZDY ]( http://film.wp.pl/gwiazdy-w-najbardziej-zenujacych-momentach-6025280354886273g )

5 / 7

3. Andriej Rublow (1966)

Obraz
© Mosfilm

Arcydzieło mistrza Andrieja Tarkowskiego, jeden z najbardziej poruszających filmów na temat losu i wrażliwości artysty w dziejach kina.

Do dziś olśniewająca tajemniczością obrazów i precyzją kompozycji opowieść o genialnym twórcy ikon z przełomu XIV i XV wieku - Andrieju Rublowie.

Film bardzo niechętnie widziany przez władze radzieckie, doceniony natomiast przez samego Ingmara Bergmana, do dziś fascynujący coraz to nowych widzów i zastępy krytyków. Dzieło liryczne, okrutne, zagadkowe.

** [

JASKÓŁKA LATA W BIELIŹNIE ]( http://film.wp.pl/jaskolka-lata-w-bieliznie-6025278372508801g ) **

6 / 7

2. Psychoza (1960)

Obraz
© Paramount Pictures

Arcydzieło suspensu spod ręki samego mistrza gatunku Alfreda Hitchcocka. "Psychoza" zrewolucjonizowała kino grozy, kreując zupełnie nowy typ "filmowego potwora" - człowieka z sąsiedztwa, jednego z nas.

Pracownica agencji nieruchomości postanawia zdefraudować sporą sumę pieniędzy klienta, przeznaczonych na kupno domu. W drodze na spotkanie z kochankiem łapie ją gwałtowna burza. Kobieta zatrzymuje się w przydrożnym motelu.

Prowadzi go uprzejmy chłopak, Norman Bates, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bycia pod nieco zbyt dużym wpływem matki. Wkrótce jej tropem rusza detektyw wynajęty przez pracodawcę, a także ukochany i jej siostra, zaniepokojeni niespodziewanym zniknięciem...

7 / 7

1. Chinatown, 1974

Obraz
© Paramount Pictures

Na miejscu pierwszym obraz, który w swoim czasie ugruntował pozycję Jacka Nicholsona, jako najlepszego aktora swojego pokolenia. Jednocześnie "Chinatown" to ostatni film, jaki Roman Polański zrealizował w Stanach Zjednoczonych.

Nakręcony w chandlerowskim duchu "neo-noir" opowiada o śledztwie prywatnego detektywa Jake'a Gittesa.

Kobieta, podająca się za Evelyn Mulwray, zleca mu śledzenie niewiernego męża. W trakcie śledztwa Jake robi mu kilka zdjęć w towarzystwie pewnej młodej dziewczyny.

Wkrótce pan Mulwray zostaje zamordowany, a w biurze detektywa zjawia się prawdziwa pani Mulwray. Jake jeszcze nie zdaje sobie sprawy, jaki perfidny i rozbudowany spisek kryje się za tym wszystkim... (gk/mn)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)