Trwa ładowanie...

Zawód: projektant LEGO. Każde dziecko może mu zazdrościć

- Kiedy byłem młodszy, nie sądziłem, że jest to prawdziwa praca - myślałem, że zestawy LEGO pojawiają się jakoś magicznie - powiedział w rozmowie z WP Jordan David Scott. To jeden z projektantów, który tworzył zestawy "Lego Movie 2" i współpracował z twórcami filmu.

Zawód: projektant LEGO. Każde dziecko może mu zazdrościćŹródło: Materiały prasowe
d95ty2f
d95ty2f

Jeszcze przed premierą filmu "Lego Przygoda 2" do sklepów trafiły tematyczne zestawy klocków. Takie, które swoją różnorodnością i pomysłowością zaskoczyły niejednego fana. Jordan David Scott, Senior Designer w Grupie LEGO, był jednym z autorów tych konstrukcji.

W rozmowie z WP opowiedział, jak dokładnie wygląda praca projektanta LEGO, jaki miał wpływ na modele widziane w filmie i podpowiedział, co zrobić, by móc całymi dniami układać klocki i dostawać za to wypłatę.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jakub Zagalski: W zestawach konstrukcyjnych LEGO Movie 2 widzimy zarówno postapokaliptyczny krajobraz i dinozaury, jak i figurki LEGO Friends czy Królową Wisimi I'powiewa. Jak dużym wyzwaniem było połączenie tych wszystkich, na pozór niepasujących do siebie, elementów?

Jordan David Scott, Senior Designer w Grupie LEGO: W całym procesie tworzenia wpadliśmy na wiele różnych pomysłów i tematów – nawet więcej niż można zobaczyć w filmie. Nie mogliśmy wdrożyć każdego z nich, więc postanowiliśmy połączyć je ze sobą, aby stworzyć różne rzeczywistości, które widać w filmie.

d95ty2f

SPA było kombinacją inspirowanej północą krainy lodu i pastelowego, gotyckiego świata wampirów. Rzeczą, na której zależało nam najbardziej, było zapewnienie kontrastu między tymi różnymi światami i myślę, że można go wyraźnie dostrzec.

Czym różni się proces projektowania podczas tworzenia produktu związanego z filmem LEGO w przeciwieństwie do pozostałych serii? Jaki wpływ na niego mieli twórcy filmowi?

Podczas całego procesu projektowania ściśle współpracowaliśmy z twórcami filmu. Co tydzień informowaliśmy ich o postępie prac i wysyłaliśmy projekty koncepcyjne oraz stworzone modele. Cały proces tworzenia opierał się więc na bardzo bliskiej współpracy. Potrzeby obu stron były różne - twórcy filmu bardziej zainteresowani byli tym, jak modele wyglądają na ekranie, nam natomiast zależało na stworzeniu zabawki dobrej jakości.

To prowadziło do pewnych wyzwań, zwłaszcza przy niektórych modelach, zbyt dużych, by odpowiednio zmieścić je w kadrze. Tak było na przykład z głową Kici Rożek, która zajęła po prostu zbyt dużo miejsca w kadrze, co spowodowało, że musieliśmy ją przeprojektować - tak, aby jej głowa była wciąż proporcjonalna, ale dopasowana do kadru.

d95ty2f
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

W jakim stopniu projekt zestawu jest pracą zespołową? Czy jest w nim miejsce na indywidualizm?

Proces projektowania w Grupie LEGO jest w ogromnym stopniu pracą zespołową i było to szczególnie ważne w przypadku filmu "LEGO Przygoda 2" - pracowaliśmy z fantastycznym zespołem. Jest też oczywiście miejsce na indywidualizm, ponieważ każdy ma swój własny sposób i styl budowania.

Niektórzy projektanci umieszczają nawet w swoich modelach charakterystyczne klocki, ja np. staram się zawsze zawrzeć niebieski i biały klocek, co reprezentuje moją ojczyznę - Szkocję.

d95ty2f

Ostatecznie jeden projektant jest odpowiedzialny za wykończenie modelu, ale czasami wymieniamy się nimi, aby uzyskać inną perspektywę, nowe spojrzenie lub usłyszeć porady innych projektantów. To fantastyczny sposób na pracę, która dodatkowo zbliża zespół.

Jordan David Scott, Senior Designer w Grupie LEGO Materiały prasowe
Jordan David Scott, Senior Designer w Grupie LEGO Źródło: Materiały prasowe

Czy możesz opowiedzieć o procesie projektowania, krok po kroku?

Jak już wspomniałem, projektując zestawy "LEGO Przygoda 2", współpracowaliśmy blisko zarówno z twórcami filmu, jak i ze sobą, w ramach naszego wewnętrznego zespołu. Jeśli weźmiemy jako przykład Rex Rexplorera, zaczęliśmy od kilku szkiców konceptualnych jednego z naszych projektantów i wysłaliśmy je do studia, aby uzyskać informacje zwrotne.

d95ty2f

Po ustaleniu kierunku prac zajęliśmy się samymi klockami i zaczęliśmy tworzyć model. Rexplorer w filmie jest olbrzymi, więc musieliśmy dostosować jego rozmiar jako zabawki. Pracowaliśmy z modelami 3D wysłanymi przez studio i stworzyliśmy kilka wersji. Zazwyczaj buduję w jednym kolorze, aby uzyskać poprawny kształt i sylwetkę, a następnie tworzę nową wersję już w odpowiednich barwach (pod warunkiem, że są dostępne) i zaczynam dokładać do nich funkcje, cechy i różne fajne detale.

Czasami zdarza się, że nie mamy odpowiednich klocków we właściwych kolorach, więc w razie potrzeby dokonujemy zmiany koloru, co stanowi dopełnienie ich wyglądu. Dokonujemy wielu kontroli jakości produktów, które projektujemy, w tym cotygodniowe testy z udziałem dzieci. Umieszczamy również nasze modele w piekarniku, aby dokonać symulacji, jak zachowają się w wysokiej temperaturze w ciepłych krajach lub w sytuacji, kiedy są wystawione na słońce.

Inne działania obejmują testy kolorów, sprawdzamy, gdzie są słabe punkty, aby uniknąć pęknięć lub odprysków, oraz jak model trzyma się jako całość. Gdy model zostanie zatwierdzony pod względem jakości oraz podoba się zarówno twórcom filmu, jak i projektantom, przechodzimy do kolejnego wyzwania.

d95ty2f

Jak zostać projektantem LEGO? Założę się, że wiele dzieci jak i AFOL-i (dorosłych fanów LEGO) uważa to za wymarzoną pracę.

Kiedy byłem młodszy, nie sądziłem, że jest to prawdziwa praca - myślałem, że zestawy LEGO pojawiają się jakoś magicznie! Studiowałem wzornictwo przemysłowe na uniwersytecie w moim rodzinnym Edynburgu w Szkocji, a na ostatnim roku wybrałem specjalizację projektowania zabawek. Był to dla mnie zupełnie nowy obszar designu i okazało się, że jest to niesamowicie wdzięczne zajęcie.

Stworzyłem zabawki, które pomagały dzieciom z autyzmem rozwijać różne umiejętności już od najmłodszych lat. Wystawiłem te projekty na dużej wystawie w Londynie, podczas której podeszła do mnie kobieta z Grupy LEGO i zapytała o moją pracę. Dała mi następnie swoją wizytówkę i powiedziała: "Myślę, że powinieneś ubiegać się o pracę". Zaniemówiłem, ale kiedy wróciłem do domu, złożyłem podanie, poszedłem na rozmowę i warsztaty, a reszta to już historia.

Obejrzyj: Konkurs Telewizji WP

Czy lubisz budować zestawy LEGO w wolnym czasie?

Zwykle nie robię tego w wolnym czasie - wolę, aby moja praca i życie prywatne były odseparowane. Wiele czasu poświęcam natomiast pracy nad innymi kreatywnymi projektami. Większość wieczorów spędzam rysując postaci lub pisząc opowiadania do gry fabularnej, w której uczestniczą moi przyjaciele. Czasami buduję coś, co wzbogaca te historie, ożywia je bardziej.

d95ty2f

Czy pamiętasz swój pierwszy zestaw LEGO?

O tak! Pamiętam, jak poszedłem do sklepu z zabawkami, aby wybrać małą zabawkę, a wyszedłem z zestawem LEGO Pirate (6234). Zawierał on małą tratwę, pirackiego kapitana i rekina! Od tego czasu miałem totalnego bzika i zbierałem wszystko, co związane z piratami, zamkami i kosmosem!

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Jaki jest twój ulubiony zestaw z "LEGO Movie 2"? Czy jesteś szczególnie dumny z któregoś z nich?

Muszę przyznać, że jestem niezmiernie dumny z zestawu 70835 Rexplorer Rexa. Jestem ogromnym fanem Jurassic Park i zawsze kochałem dinozaury, więc praca nad modelem, który zawiera nie zwykłe dinozaury, ale dinozaury w kosmosie, był niesamowita! Było to wyzwanie, ponieważ chcieliśmy, aby zestaw zawierał dwa dinozaury!

Dopasowanie ich do modelu było trudne, ale udało się i zawarliśmy w nim wiele świetnych funkcji i cech. Uwielbiam również dynamiczną kolorystykę i ostry styl Rexa. Moją ulubioną częścią zestawu są puszki napojów energetycznych z nadrukami - to po prostu zabawny szczegół, który trafnie podkreśla osobowość Rexa. Z pewnością stworzyłby on własną markę napojów energetycznych - to po prostu ten typ faceta.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Na rynku klocków istnieje ogromna różnorodność, ale pozycja LEGO wydaje się wciąż niezachwiana. Jak myślisz, co jest tego głównym powodem? Reputacja, jakość? A co Ciebie przekonuje najbardziej?

Myślę, że ludzie dostrzegają jakość oraz reputację, którą marka LEGO buduje od samego początku istnienia. Jest ponadczasowa, łączy pokolenia. To wspaniałe, twórcze i edukacyjne zabawki, i myślę, że ludzie widzą w tym dużą wartość.

Na sam koniec, choć nie mniej ważne - pytanie od mojego 7-letniego syna: kiedy powrócą piraci LEGO (nie z Karaibów)?

Niestety nie mogę mówić o tym, jakie produkty LEGO mogą pojawić się w przyszłości - zepsułbym całą niespodziankę.

d95ty2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d95ty2f