Trwa ładowanie...
dtaqx1d

"Zbuntowana": Kobiety na traktory, czyli dlaczego Veronica Roth dała Shailene Woodley silne pięści

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Zbuntowana": Kobiety na traktory, czyli dlaczego Veronica Roth dała Shailene Woodley silne pięści
(East)
dtaqx1d

Od samego początku "Serii Niezgodna" to kobiety grały kluczowe role – bohaterek, idolek, czarnych charakterów. W "Zbuntowanej", filmowej kontynuacji "Niezgodnej", ten aspekt został jeszcze bardziej uwypuklony. Do grona bohaterek dołączyła piękna i budząca respekt Evelyn, w którą wciela się Naomi Watts.

Veronika Roth, autorka powieści Zbuntowana, zamiast prowadzić swoich bohaterów stopniowo przez fabułę, wrzuca ich w wir walki. I choć próbują ocalić świat bez użycia przemocy, starają się rozmawiać i pokojowo rozwiązywać problemy, to okoliczności nie pozostawiają im wyboru. Nie mają wyboru. Główna bohaterka –Tris - krucha i niepewna siebie dziewczyna musi stanąć naprzeciw bezwzględnej, żadnej władzy i wiedzy Erudytki Jeanine. Żadna nie ustąpi, a pojedynek do którego dojdzie zmieni wszystko. Film kończy się zwrotem akcji, dzięki któremu przyszłoroczna „Wierna” będzie mogła pójść w zupełnie innym i niespodziewanym kierunku. Zresztą Roth podchodzi do przemocy zupełnie inaczej niż Suzanne Collins w „Igrzyskach śmierci”. Bohaterowie Roth muszą zmagać się nade wszystko z emocjonalnymi konsekwencjami własnych czynów.

„Zbuntowana” to właściwie galeria różnych typów kobiet. W centrum opowieści stoi Tris (Shailene Woodley), pozornie szara myszka, a faktycznie Niezgodna, czyli osoba, której umiejętności pasują do więcej niż jednej frakcji. Cechuje ją silna osobowość i determinacja.

Jeanine, czarny charakter „Serii Niezgodna", to kobieta pozbawiona skrupułów. Jej bezwzględność kłóci się niewątpliwie z zewnętrznym pięknem. W tej roli na ekranie Kate Winslet – ta sama aktorka, która zagrała delikatną Rose w „Titanicu” czy uroczą Iris w „Holiday”.

Przeciwieństwem Jeanine jest, grana przez Naomi Watts, Evelyn. Stoi na czele wykluczonych z wyjątkowego, frakcyjnego społeczeństwa. Przewodzenie Bezfrakcyjnym ma swoje konsekwencje. Evelyn jest bardzo emocjonalna, ale na zewnątrz musi być jak skała.

Kluczową rolę w opowieści odgrywa Johanna. Przywódczyni Serdeczności jest dla Tris i Tobiasa ostają, jednak tylko dopóty, dopóki nie łamią zasad frakcji. Johanna jest serdeczna, ciepła i mądra. I w przyszłości nie raz zaskoczy głównych bohaterów.

Wśród kobiet otaczających Tris jest jeszcze Christina – w tej roli Zoe Kravitz. Jedyna przyjaciółka bohaterki. Jednak przyjaźń dwóch dziewczyn zostanie wystawiona na próbę, gdy wyjdzie na jaw, że Tris w akcie samoobrony zabiła chłopaka Christiny.

Film już w kinach

dtaqx1d

Podziel się opinią

Share
dtaqx1d
dtaqx1d