Trwa ładowanie...
dr0zt9d

Żelary

Najnowsze informacje
3.0
(48 głosów)
Oceń:
9
1
dr0zt9d

Rok 1943, Czechy. Pomimo napiętej sytuacji politycznej młoda i wyemancypowana Eliska prowadzi dość beztroskie życie. Uwielbia kapelusze, muzykę i spotyka się z przystojnym chirurgiem. Pracuje w miejskim szpitalu jako pielęgniarka, gdzie czasem oddaje krew. Ostatnio, w dziwnych okolicznościach, na stół operacyjny trafił Joza, ponury góral z małej wioski. Eliska sama bierze udział w drobnych akcjach ruchu oporu, więc o nic nie pyta.

Kiedy Niemcy wpadają na trop konspiracji, Eliska musi opuścić miasto i ukryć się przed gestapo. Z pomocą przychodzi Joza, który zabiera dziewczynę do Żelar - górskiej wioski zapomnianej przez Boga i ludzi. Tam żeniąc się z nią pospiesznie, zapewnia jej nową tożsamość. Eliska staje się Haną, Haną Jozovą i trafia do miejsca, w którym przemoc, cierpienie i ludzkie namiętności są również oczywiste jak brak prądu, bieżącej wody i jedzenia… Hana płacze tylko pierwszej nocy; szybko odkrywa bowiem coś, co zupełnie zmieni jej sytuację…

Želary były nominowane do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, otrzymały otrzymał 11 nominacji do Czeskiego Lwa, i statuetkę m.in. za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

Żelary
Tytuł oryginalny

Želary

Gatunek

dramat, wojenny

Kraj produkcji

Czechy

Rok produkcji

2003

Data światowej premiery

17.08.2007

Czas trwania

142 min.

Obsada

Podziel się opinią

9
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr0zt9d
dr0zt9d
dr0zt9d