Trwa ładowanie...
d1eudir

"Zimna wojna" znów wyróżniona. Zdobyła "europejskiego Oscara" za montaż

Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę za najlepszy montaż. Przypomnijmy, że produkcja została nominowana w pięciu kategoriach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europejska Nagroda Filmowa 2018 – "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego już zbiera laury
Europejska Nagroda Filmowa 2018 – "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego już zbiera laury (East News)
d1eudir

Uroczysta ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia 2018 r. w Sewilli. Wówczas poznamy laureatów w główynych kategoriach (najlepszy film, reżyser, scenarzysta, aktor i aktorka).

Specjalne jury zebrało się jednak już jednak w Berlinie i przyznało wyróżnienia w takich kategoriach, jak zdjęcia, montaż, produkcja, kostiumy, charakteryzacja, najlepszy kompozytor, udźwiękowienie i (po raz pierwszy) efekty specjalne. Nagroda za montaż trafiła do Jarosława Kamińskiego.

- Montaż w "Zimnej wojnie" jest znaczący i pełen emocjonalnego ładunku, niemal jak w poezji. Poetycki sposób zmontowania filmu wspiera i wzmacnia zmysłowość historii. Montażysta wrażliwie prowadzi bohaterów przez czas, podkreśla ich izolację od siebie w przestrzeni, pokazuje fragmentaryczność ich związku i niemożliwość bycia razem – uzasadniło stanowisko jury.

"Zimna wojna" powalczy o wyróżnienia w takich kategoriach, jak najlepszy film europejski, najlepszy reżyser i najlepszy scenarzysta (Paweł Pawlikowski), najlepsza aktorka (Joanna Kulig) oraz najlepszy aktor (Tomasz Kot).

Przypomnijmy, że Polacy od lat odnoszą sukcesy, odbierając Europejską Nagrodę Filmową, którą potocznie nazywa się "europejskim Oscarem". W 1988 r. podczas pierwszej edycji statuetka dla najlepszego filmu powędrowała do Krzysztofa Kieślowskiego za "Krótki film o zabijaniu". Wśród laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej znajdują się również: Maciej Dejczer (za "300 mil do nieba"), Andrzej Wajda, Maciej Drygas (za "Usłyszcie mój krzyk"), Marcel Łoziński (m.in. za film "Poste restante"), Roman Polański czy Paweł Pawlikowski (za film "Ida").

d1eudir
d1eudir

Podziel się opinią

Share

d1eudir

d1eudir