Trwa ładowanie...

"Zimna wojna" znów wyróżniona. Zdobyła "europejskiego Oscara" za montaż

Film Pawła Pawlikowskiego otrzymał nagrodę za najlepszy montaż. Przypomnijmy, że produkcja została nominowana w pięciu kategoriach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

"Zimna wojna" znów wyróżniona. Zdobyła "europejskiego Oscara" za montażŹródło: East News
d1i3c0q
d1i3c0q

Uroczysta ceremonia wręczenia 31. Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 15 grudnia 2018 r. w Sewilli. Wówczas poznamy laureatów w główynych kategoriach (najlepszy film, reżyser, scenarzysta, aktor i aktorka).

Specjalne jury zebrało się jednak już jednak w Berlinie i przyznało wyróżnienia w takich kategoriach, jak zdjęcia, montaż, produkcja, kostiumy, charakteryzacja, najlepszy kompozytor, udźwiękowienie i (po raz pierwszy) efekty specjalne. Nagroda za montaż trafiła do Jarosława Kamińskiego.

- Montaż w "Zimnej wojnie" jest znaczący i pełen emocjonalnego ładunku, niemal jak w poezji. Poetycki sposób zmontowania filmu wspiera i wzmacnia zmysłowość historii. Montażysta wrażliwie prowadzi bohaterów przez czas, podkreśla ich izolację od siebie w przestrzeni, pokazuje fragmentaryczność ich związku i niemożliwość bycia razem – uzasadniło stanowisko jury.

"Zimna wojna" powalczy o wyróżnienia w takich kategoriach, jak najlepszy film europejski, najlepszy reżyser i najlepszy scenarzysta (Paweł Pawlikowski), najlepsza aktorka (Joanna Kulig) oraz najlepszy aktor (Tomasz Kot).

Przypomnijmy, że Polacy od lat odnoszą sukcesy, odbierając Europejską Nagrodę Filmową, którą potocznie nazywa się "europejskim Oscarem". W 1988 r. podczas pierwszej edycji statuetka dla najlepszego filmu powędrowała do Krzysztofa Kieślowskiego za "Krótki film o zabijaniu". Wśród laureatów Europejskiej Nagrody Filmowej znajdują się również: Maciej Dejczer (za "300 mil do nieba"), Andrzej Wajda, Maciej Drygas (za "Usłyszcie mój krzyk"), Marcel Łoziński (m.in. za film "Poste restante"), Roman Polański czy Paweł Pawlikowski (za film "Ida").

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1i3c0q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i3c0q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj