Zmarł najstarszy grający polski aktor. Robert Rogalski miał 99 lat
W wieku 99 lat odszedł Robert Rogalski. W ostatnich latach był najstarszym czynnym zawodowo polskim aktorem. Grał u wielu znanych i cenionych reżyserów. Pozostawił imponujący dorobek.
05.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:47
Robert Rogalski zmarł 4 lipca. O śmierci aktora poinformował branżowy portal Film Polski.
Rogalski urodził się 15 grudnia 1920 r. w Siedlcach. Był synem podoficera zawodowego Wojska Polskiego. Jego naukę w liceum przerwała wojna.
Podczas okupacji pracował jako pomocnik murarza. Młody Rogalski widział, jak na rampę kolejową wjeżdżały pociągi, jadące do Treblinki. Później wstąpił do ZWZ/AK. Wojenne doświadczenia Rogalskiego przydały się wiele lat później na planie.
- Robert Rogalski, który wyjawia przed bohaterami sekrety z czasów wojny, sam pracował na rampie podczas likwidacji getta w Siedlcach. Nie grał, tylko sobie coś przypominał. Zaproponował Władkowi kilka tekstów. Dziś powiedziałbym, że kluczowych dla pewnych scen - mówił 8 lat temu Maciej Stuhr.
Był absolwentem warszawskiej PWST. Na scenie występował od 1948 r., najdłużej w Teatrze Ziemi Mazowieckiej (Popularnym) w Warszawie. Był także związany z innymi warszawskim teatrami - Ateneum, Ziemi Mazowieckiej i Ochoty.
Na ekranie zadebiutował na początku lat 60. W swojej karierze zagrał wiele ról drugoplanowych, m.in. w serialu "Dom", "Hubalu", "Miłości z listy przebojów", "Pokłosiu", "Mieście 44", "Ederly" "Wołyniu" czy "Klerze".
Mogliśmy oglądać go m.in. u Piotra Dumały, Magdaleny i Piotra Łazarkiewiczów, Barbary Sas, Wojciecha Smarzowskiego czy Juliusza Machulskiego. Po raz ostatni pojawił się na ekranie w "Kurierze" Władysława Pasikowskiego z 2019 r.
Robert Rogalski napisał też książkę "Siedlce - okupacja - teatr. Wspomnienia z lat 1920-2018" wydanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim.