Trwa ładowanie...

Zmarł znany dyrygent i kompozytor. Jan Krenz miał 94 lata

Jan Krenz należał do generacji muzyków, która dała fundamenty życiu muzycznemu w naszym kraju po wojnie. Odniósł międzynarodowy sukces i tworzył m.in. dla Andrzeja Wajdy. Wybitny kompozytor i dyrygent zmarł w wieku 94 lat.

Share
Jan Krenz zmarł w wieku 94 lat
Jan Krenz zmarł w wieku 94 latŹródło: PAP
d3zjj0a

O śmierci Jana Krenza poinformowała PAP Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Genialny dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

- Byłem dzieckiem szczęścia i nie mogę narzekać na los, który mi otwierał przeróżne drzwi do mojej tak zwanej kariery - mówił skromnie w rozmowie z Elżbietą Markowską. - Przeżyłem trzy czwarte tego stulecia i im większy ten bagaż przeszłości, im więcej spojrzenia na wszystkie wydarzenia, dobre i złe, to wszystko razem tworzy refleksje.

Chopin - Piano Concerto No.1 (Krystian Zimerman, Jan Krenz)

Jan Krenz urodził się 14 lipca 1926 r. Debiutował w Filharmonii w Łodzi 6 stycznia 1946 r. W latach 1947-49 zajmował stanowisko dyrygenta Filharmonii Poznańskiej, a w latach 1949-51 współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

d3zjj0a

Lata 50. i 60. to dla Krenza intensywna działalność na czele WOSPR, obejmująca nagrania, koncerty, liczne prawykonania dzieł polskich kompozytorów, stały udział w festiwalu Warszawska Jesień oraz wyjazdy zagraniczne, dzięki którym orkiestra ta stała się znana na świecie. W roku 1963 odbyło się najdłuższe w dziejach polskich orkiestr międzynarodowe tournée WOSPR, które obejmowało 55 koncertów.

Podbił Skandynawię

W latach 60. Krenz osiągnął ogromny sukces w Skandynawii, dzięki czemu objął funkcję I dyrygenta Orkiestry Denmarks Radio w Kopenhadze. Na przełomie lat 60. i 70. współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie. To wtedy miały miejsce premiery, które zapisały się w historii polskiej opery, m.in. "Otello", "Elektra" i "Borys Godunow".

W 1979 r. Jan Krenz podpisał trzyletni kontrakt jako Generalmusikdirektor w Bonn. Powiększył Orchester der Beethovenhalle do 122 muzyków i wystawił m.in. "Straszny dwór" Moniuszki z czołowymi polskimi wykonawcami.

Jako kompozytor debiutował w czasie okupacji "Kwartetem smyczkowym" na prywatnym koncercie konspiracyjnym. Uprawiał twórczość kameralną, wokalną i symfoniczną. W latach 80. – po piętnastoletniej przerwie – znów powrócił do kompozycji ("Missa breve", "Musica da camera", "Epitaphion", "II Symfonia", "Sinfonietta per fiati", "III Symfonia").

d3zjj0a

Jan Krenz był autorem muzyki teatralnej i filmowej. Tworzył do filmów takich jak "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz "Eroica" i "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka.

Był laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Państwową II stopnia, dwukrotnie Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, Nagrodę Państwową I stopnia, Nagrodę "Diamentowa Batuta" z okazji 70-lecia Polskiego Radia, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3zjj0a

Podziel się opinią

Share
d3zjj0a
d3zjj0a