Trwa ładowanie...

Zmarł znany dyrygent i kompozytor. Jan Krenz miał 94 lata

Jan Krenz należał do generacji muzyków, która dała fundamenty życiu muzycznemu w naszym kraju po wojnie. Odniósł międzynarodowy sukces i tworzył m.in. dla Andrzeja Wajdy. Wybitny kompozytor i dyrygent zmarł w wieku 94 lat.

Jan Krenz zmarł w wieku 94 latJan Krenz zmarł w wieku 94 latŹródło: PAP
d1pjb0k
d1pjb0k

O śmierci Jana Krenza poinformowała PAP Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Genialny dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

- Byłem dzieckiem szczęścia i nie mogę narzekać na los, który mi otwierał przeróżne drzwi do mojej tak zwanej kariery - mówił skromnie w rozmowie z Elżbietą Markowską. - Przeżyłem trzy czwarte tego stulecia i im większy ten bagaż przeszłości, im więcej spojrzenia na wszystkie wydarzenia, dobre i złe, to wszystko razem tworzy refleksje.

Chopin - Piano Concerto No.1 (Krystian Zimerman, Jan Krenz)

Jan Krenz urodził się 14 lipca 1926 r. Debiutował w Filharmonii w Łodzi 6 stycznia 1946 r. W latach 1947-49 zajmował stanowisko dyrygenta Filharmonii Poznańskiej, a w latach 1949-51 współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

d1pjb0k

Lata 50. i 60. to dla Krenza intensywna działalność na czele WOSPR, obejmująca nagrania, koncerty, liczne prawykonania dzieł polskich kompozytorów, stały udział w festiwalu Warszawska Jesień oraz wyjazdy zagraniczne, dzięki którym orkiestra ta stała się znana na świecie. W roku 1963 odbyło się najdłuższe w dziejach polskich orkiestr międzynarodowe tournée WOSPR, które obejmowało 55 koncertów.

Podbił Skandynawię

W latach 60. Krenz osiągnął ogromny sukces w Skandynawii, dzięki czemu objął funkcję I dyrygenta Orkiestry Denmarks Radio w Kopenhadze. Na przełomie lat 60. i 70. współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie. To wtedy miały miejsce premiery, które zapisały się w historii polskiej opery, m.in. "Otello", "Elektra" i "Borys Godunow".

W 1979 r. Jan Krenz podpisał trzyletni kontrakt jako Generalmusikdirektor w Bonn. Powiększył Orchester der Beethovenhalle do 122 muzyków i wystawił m.in. "Straszny dwór" Moniuszki z czołowymi polskimi wykonawcami.

Jako kompozytor debiutował w czasie okupacji "Kwartetem smyczkowym" na prywatnym koncercie konspiracyjnym. Uprawiał twórczość kameralną, wokalną i symfoniczną. W latach 80. – po piętnastoletniej przerwie – znów powrócił do kompozycji ("Missa breve", "Musica da camera", "Epitaphion", "II Symfonia", "Sinfonietta per fiati", "III Symfonia").

d1pjb0k

Jan Krenz był autorem muzyki teatralnej i filmowej. Tworzył do filmów takich jak "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz "Eroica" i "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka.

Był laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Państwową II stopnia, dwukrotnie Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, Nagrodę Państwową I stopnia, Nagrodę "Diamentowa Batuta" z okazji 70-lecia Polskiego Radia, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pjb0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjb0k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj