Zmarł znany dyrygent i kompozytor. Jan Krenz miał 94 lata

Jan Krenz należał do generacji muzyków, która dała fundamenty życiu muzycznemu w naszym kraju po wojnie. Odniósł międzynarodowy sukces i tworzył m.in. dla Andrzeja Wajdy. Wybitny kompozytor i dyrygent zmarł w wieku 94 lat.

Jan Krenz zmarł w wieku 94 lat
Jan Krenz zmarł w wieku 94 lat
Źródło zdjęć: © PAP
Magdalena Sawicka

O śmierci Jana Krenza poinformowała PAP Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Genialny dyrygent i kompozytor miał 94 lata.

- Byłem dzieckiem szczęścia i nie mogę narzekać na los, który mi otwierał przeróżne drzwi do mojej tak zwanej kariery - mówił skromnie w rozmowie z Elżbietą Markowską. - Przeżyłem trzy czwarte tego stulecia i im większy ten bagaż przeszłości, im więcej spojrzenia na wszystkie wydarzenia, dobre i złe, to wszystko razem tworzy refleksje.

Chopin - Piano Concerto No.1 (Krystian Zimerman, Jan Krenz)

Jan Krenz urodził się 14 lipca 1926 r. Debiutował w Filharmonii w Łodzi 6 stycznia 1946 r. W latach 1947-49 zajmował stanowisko dyrygenta Filharmonii Poznańskiej, a w latach 1949-51 współpracował z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Lata 50. i 60. to dla Krenza intensywna działalność na czele WOSPR, obejmująca nagrania, koncerty, liczne prawykonania dzieł polskich kompozytorów, stały udział w festiwalu Warszawska Jesień oraz wyjazdy zagraniczne, dzięki którym orkiestra ta stała się znana na świecie. W roku 1963 odbyło się najdłuższe w dziejach polskich orkiestr międzynarodowe tournée WOSPR, które obejmowało 55 koncertów.

Podbił Skandynawię

W latach 60. Krenz osiągnął ogromny sukces w Skandynawii, dzięki czemu objął funkcję I dyrygenta Orkiestry Denmarks Radio w Kopenhadze. Na przełomie lat 60. i 70. współpracował z Teatrem Wielkim w Warszawie. To wtedy miały miejsce premiery, które zapisały się w historii polskiej opery, m.in. "Otello", "Elektra" i "Borys Godunow".

W 1979 r. Jan Krenz podpisał trzyletni kontrakt jako Generalmusikdirektor w Bonn. Powiększył Orchester der Beethovenhalle do 122 muzyków i wystawił m.in. "Straszny dwór" Moniuszki z czołowymi polskimi wykonawcami.

Jako kompozytor debiutował w czasie okupacji "Kwartetem smyczkowym" na prywatnym koncercie konspiracyjnym. Uprawiał twórczość kameralną, wokalną i symfoniczną. W latach 80. – po piętnastoletniej przerwie – znów powrócił do kompozycji ("Missa breve", "Musica da camera", "Epitaphion", "II Symfonia", "Sinfonietta per fiati", "III Symfonia").

Jan Krenz był autorem muzyki teatralnej i filmowej. Tworzył do filmów takich jak "Kanał" Andrzeja Wajdy oraz "Eroica" i "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka.

Był laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Państwową II stopnia, dwukrotnie Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, Nagrodę Państwową I stopnia, Nagrodę "Diamentowa Batuta" z okazji 70-lecia Polskiego Radia, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz liczne międzynarodowe nagrody za nagrania płytowe.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)