Żółta bluzka ze spadochronu
Ona była ubrana w żółtą “kreację” uszytą ze spadochronu. - Obrączki mieliśmy z części karabinu. Nosiliśmy je długo, ale potem musieliśmy zdjąć, bo palce nam zieleniały - wspomina 82-letnia dziś pani Róża.W prezencie dostaliśmy możliwość wykąpania się w wannie. To było nadzwyczajne! - Mieli wtedy nieco ponad 20 lat. Oboje przeżyli.
Przeglądając statystyki z okresu powstania można znaleźć informacje, że podczas Powstania Warszawskiego zawarto aż 256 udokumentowanych związków małżeńskich. Reżysera Macieja Piwowarczuka dane te zainspirowały do poszukiwań odpowiedzi na temat motywacji, decyzji jakie kierowały uczuciem bohaterów w okresie walk.
Przez 4 lata zespół filmowy zbierał informacje na temat par małżeńskich, do których udało się dotrzeć dzięki “Poczcie pantoflowej”. Nikt dotąd nie pytał rozmówców na temat związków małżeńskich zawieranych podczas powstania. Bohaterowie tamtych dni, po raz kolejny powrócili do wspomnień sprzed 64 laty, tylko teraz przywoływali swoje miłości, przyjaźnie, kolory, zapachy i ceremonie zaślubin w jakich uczestniczyli. Próbują teraz po latach odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zawarli związek małżeński właśnie w okresie walk, w obliczu śmierci?
Kilometry zapisanej taśmy filmowej, notatki i nagrania rozmów reżysera z bohaterami pozwoliło stworzyć dokument “Żółta bluzka ze spadochronu”, który jest komunikatem, iż mimo tej tragedii młodzi zapaleńcy pośród huku bomb i niepewności czy dożyją jutra ocalili najważniejsze - miłość. Wersja polska trwa 26 minut, podczas gdy zagraniczna 60 - ze względu na konieczność wyjaśnienia, czym było Powstanie Warszawskie.
Jednak materiałów zebranych jest więcej, wybór scen do filmu był trudny - każda z historii moich rozmówców jest inna, ważna i wzrusza, dlatego też decyzja o wyborze danej sceny nie była łatwa. Chciałbym opowiedzieć również pozostałe historie, których tu w dokumencie nie mogłem pokazać ze względu na ograniczony czas. No cóż, materiał jaki zebrałem może stanowić przyczynek do kolejnych produkcji, czy może nawet książki… - mówi reżyser Maciej Piwowarczuk.
Żółta bluzka ze spadochronu
Tytuł originalny | Epidemic of love. Summer 1944 |
Gatunek | dokumentalny, obyczajowy, romans, wojenny |
Kraj produkcji | Polska |
Rok produkcji | 2007 |
Obsada |